Ασθένειες Προληπτική χορήγηση ενδοπαρασιτοκτόνου σε καναρίνι

Dionysis K

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2019
Μηνύματα
74
Πόλη
Ηράκλειο
χαιρετε! Διονύσης λέγομαι και θα ήθελα τη γνώμη σας αν σας είναι εύκολο : απέκτησα πρόσφατα αρσενικό καναρίνι (περιπου 7 μηνών )κ στο pet shop μου είπαν οτι ειναι βασικό μία φορά το μήνα να του βάζω στο νερό για μία μέρα , δυο σταγόνες tabernil vermicida (ενδοπαρασιτοκτόνο για σκουλήκια με λεβαμιζολη). ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ! Για να μην αποκτήσει σκουλήκια. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πανω σε αυτό. κι αν το κανω για πόσους μήνες να το κανω ; (δεν ειχε κάποια συμπτώματα το πουλάκι- ουτε βλεπω παρασιτα στο κλουβί). Μηπως τελικά θα το βλάψει; Ευχαριστω πολυ για τα αρθρα που ανεβάζετε εχω μαθει ενα σωρό πράγματα!
 
Δεν υπάρχει τέτοια γενική οδηγία άνευ συμβουλής κτηνιάτρου. Αν και τα αντιπαρασιτικά ενίοτε δίνονται προληπτικά, καθε φαρμακευτική παρέμβαση ενέχει κάποιους κινδύνους ιδιαίτερα σε τοσο μικρά ζωάκια που είναι δύσκολο να δώσεις σωστή δοσολογία. Στα πετσόπ έχουν την τάση να δίνουν υπερβολικά ευκολα ιατρικές συμβουλές... Τώρα στο συγκεκριμένο μήπως έχουν τους λόγους τους; (μήπως έχουν παράσιτα από το μαγαζί και γενικεύουν για να το καλύψουν; )
Προσωπικά θα ρωτούσα πτηνίατρο πριν δώσω οτιδήποτε. Σίγουρα πάντως δεν ισχύει το "κάθε μήνα για πάντα", ιδιαίτερα σε πουλάκι που δεν θα ερχεται σε επαφή με άγρια πτηνα. Να το χαίρεστε παρεμπιπτόντως!
 
Συνήθως ενδοαποπαρασίτωση κάνουμε προληπτικά πριν την ένωση των ζευγαριών μας κατά την περίοδο προετοιμασίας της αναπαραγωγής.
Αν οι δόσεις είναι οι προτεινόμενες από τις οδηγίες του σκευάσματος δεν βρίσκω κάτι το αρνητικό.
 
χαιρετε! Διονύσης λέγομαι και θα ήθελα τη γνώμη σας αν σας είναι εύκολο : απέκτησα πρόσφατα αρσενικό καναρίνι (περιπου 7 μηνών )κ στο pet shop μου είπαν οτι ειναι βασικό μία φορά το μήνα να του βάζω στο νερό για μία μέρα , δυο σταγόνες tabernil vermicida (ενδοπαρασιτοκτόνο για σκουλήκια με λεβαμιζολη). ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ! Για να μην αποκτήσει σκουλήκια. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πανω σε αυτό. κι αν το κανω για πόσους μήνες να το κανω ; (δεν ειχε κάποια συμπτώματα το πουλάκι- ουτε βλεπω παρασιτα στο κλουβί). Μηπως τελικά θα το βλάψει; Ευχαριστω πολυ για τα αρθρα που ανεβάζετε εχω μαθει ενα σωρό πράγματα!

Αν έχεις μόνο ένα πουλάκι χωρίς συμπτώματα δεν έπρεπε να το αγοράσεις διότι πολύ απλά είναι ασύμφορο... Και κάθε μήνα να το χρησιμοποιείς κάποια στιγμή θα λήξει χωρίς να έχεις τελειώσει ούτε το μισό μπουκαλάκι. 😁

Αν το πήρες μπορείς να δίνεις κάθε δύο μήνες. Δεν επιβαρύνεται το πουλάκι όπως με τις αντιβιώσεις.
 
Το "προληπτικά" εδώ να σημειώσω ότι είναι σχετικό αφού δεν απωθεί τα παράσιτα απλά σε περίπτωση που εχει κολλήσει (απο πού όμως;) τα σκοτώνει. Άρα κατάχρηστικά χρησιμοποιουμε τον όρο, πρόκειται απλά για μια θεραπεία χωρίς να έχουμε επιβεβαιώσει ότι υπάρχουν παράσιτα (όταν όμως θεωρούμε ότι είναι πιθανο να υπάρχουν).
(αυτο πήγαινε ως διόρθωση στο προηγούμενο σχόλιο μου, όχι ως απάντηση στα επόμενα σχόλια)
 
Τα ενδοπαρασιτα δεν ειναι κατι που θα μπορουσες να δεις στο κλουβί.
Ενα πουλι που ερχεται απο pet καλο ειναι να λαβει θεραπεια για ενδοπαρασιτα για τους προφανεις λογους.

Μετεπειτα ενα πουλι μπορει να αναπτυξει ενδοπαρασιτα απο μολυσμενη με αυτα τροφή.
Πιο δυσκολα μεσω του νερου αλλα πιο ευκολα μεσω τον σπορων και των λαχανικων
 
κ στο pet shop μου είπαν οτι ειναι βασικό μία φορά το μήνα να του βάζω στο νερό για μία μέρα , δυο σταγόνες tabernil vermicida (ενδοπαρασιτοκτόνο για σκουλήκια με λεβαμιζολη). ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ! Για να μην αποκτήσει σκουλήκια.
Νομίζω πήρες τις απαραίτητες απαντήσεις για το ερώτημα που έθεσες Διονύση.
Στο σημείο αυτό, κανονικά θα έπρεπε να ειπωθεί στο πετσοπ, αν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ η υγεία των πουλιών, να μην πουλάει χύμα τροφές που δίνουν μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στον έμπορο (αν το κάνει) γιατί αυτές συνήθως είναι που φέρουν τα συγκεκριμένα παράσιτα, όπως αναφέρεται και πιο πάνω από τον Αντώνη.
Επίσης να συμπληρώσω ότι κι εσύ Διονύση, στην περίπτωση που σου προταθεί να χρησιμοποιήσεις χύμα τροφές, έστω από σακί που "μόλις" ανοίχθηκε, να αρνηθείς.
Να χαίρεσαι το καναρινάκι σου!
 
Συνήθως ενδοαποπαρασίτωση κάνουμε προληπτικά πριν την ένωση των ζευγαριών μας κατά την περίοδο προετοιμασίας της αναπαραγωγής.
Αν οι δόσεις είναι οι προτεινόμενες από τις οδηγίες του σκευάσματος δεν βρίσκω κάτι το αρνητικό.
ευχαριστω πολυ!
[automerge]1574781521[/automerge]
Νομίζω πήρες τις απαραίτητες απαντήσεις για το ερώτημα που έθεσες Διονύση.
Στο σημείο αυτό, κανονικά θα έπρεπε να ειπωθεί στο πετσοπ, αν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ η υγεία των πουλιών, να μην πουλάει χύμα τροφές που δίνουν μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στον έμπορο (αν το κάνει) γιατί αυτές συνήθως είναι που φέρουν τα συγκεκριμένα παράσιτα, όπως αναφέρεται και πιο πάνω από τον Αντώνη.
Επίσης να συμπληρώσω ότι κι εσύ Διονύση, στην περίπτωση που σου προταθεί να χρησιμοποιήσεις χύμα τροφές, έστω από σακί που "μόλις" ανοίχθηκε, να αρνηθείς.
Να χαίρεσαι το καναρινάκι σου!
ευχαριστώ πολύ ! Πηρα συσκευασμένη τροφή και οι ίδιοι μου τόνισαν ότι οι συσκευασμένες είναι οι ασφαλέστερες! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top