Ασθένειες Προληπτική χρήση Teniazine σε καναρίνι

mpalitsas

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2018
Μηνύματα
190
Πόλη
Αθήνα
Σύμφωνα με αυτό το ποστ, γιατρός πρότεινε σε μέλος τη χρήση του Teniazine προληπτικά σε δοσολογία “2 σταγόνες στα 50μλ νερού για ήμερα κάθε δύο μήνες”. Η συμβουλή αφορούσε παπαγάλους.

Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο για το καναρίνι μου. Κάποιες πληροφορίες -πιθανόν σχετικές, πιθανόν άσχετες- που μπορώ να σας δώσω είναι ότι α) είναι μόνο του σε κλουβί, β) καθαριότητα γίνεται ανά 2η μέρα, 3η το πολύ, γ) τροφές όλες συσκευασμένες πλην λαχανικών κ φρούτων, τα οποία όμως πλένονται καλά.

Ερωτήσεις

1) Έχει νόημα να κάνω το ίδιο σε καναρίνι; Αν ναι, σε τι δοσολογία και με ποια συχνότητα;

2) H βιταμίνη Κ νομίζω χρησιμοποιείται συνεπικουρικά σε περιπτώσεις τέτοιων αγωγών λόγω των αιμοστατικών ιδιοτήτων της, σωστά; Αν ναι, πως πρέπει να τη δώσω; Την ξεκινάω κάποιες μέρες πριν; Την ξεκινάω από την επόμενη μέρα; Την ξεκινάω μήπως την ίδια μέρα (οπότε και στο νερό θα υπάρχουν και Teniazine και βιταμίνη);

3) Υπάρχει κάποιο φαγητό που δεν πρέπει να δώσω εκείνη την ημέρα;

4) Να περιμένω να πέσει η διάθεση του εκείνη την ημέρα;

5) Teniazine εντός της πτερόρροιας που το πουλί είναι ήδη καταβεβλημένο, συστήνεται; (Δεν έχει ακόμα πτερόρροια το καναρίνι μου, απλώς ρωτάω...)

6) Και τέλος, αν δεν έχει νόημα το Teniazine σε καναρίνι για πρόληψη, τι άλλο μπορώ να κάνω προληπτικά για τα εντερικά σκουλήκια;
 
Αν ήταν να χρειάζεται τόση ανάλυση και προβληματισμος για το teniazine που δεν είναι καν αντιβιοτικό κι ούτε έχει επί της ουσίας παρενεργεις....

Κοντολογίς, μπορεις να δίνεις προληπτικά άφοβα ανα 2 μήνες χωρίς να σκεφτεσαι κάτι. Απλά μη δίνεις εν μέσω αναπαραγωγής.
 
Back
Top