Ασθένειες Προληπτικα φαρμακα για παπαγαλακια

brabeheart

PB Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Ωρεοί
δεν εχω δωσει ποτε προληπτικα καποια φαρμακα στα bungies μου.
μεχρι τωρα τα βλεπω ζωηρα με ορεξη για φαγητο και παιχνιδιαρικα.
θα ηθελα να μου πειτε καποια φαρμακα προληπτικα για ακαρεα κλπ και για σκουληκια.
αν ειναι ευκολο οποιος κανει χρηση καποιων σκευασματων-φαρμακων προληπτικα και βλεπει αποτελεσματα(δεν ειναι αρρωστα τα πουλια και δεν αρρωσταινουν) ας μου τα γραψει να τα παρω να ξεκινησω προληπτικη θεραπεια. (μαρκες εταιρειες κανονικα)
ευχαριστω :)
 
Wormmiddel - Ascapinal,
για αποπαρασίτωση και multi-vit της Bogena, βιταμίνες υδατοδυαλιτές!
δύο προληπτικά, που χρησιμοποιώ εγω, με άριστα αποτελέσματα!
 
Δεν νομίζω πως πρέπει να τους δίνεις φάρμακα χωρίς λόγο διότι τα επιβαρύνεις άδικα. Την καθαριότητα, την διατροφή και τον χώρο διαμονής τους πρέπει να προσέξεις για να έχεις υγιή πουλάκια.
Δίνε τους φρέσκα φρούτα, λαχανικά, χορταρικά, πολυβιταμίνες κάπου κάπου, κάποια πηγή ασβεστίου κα.
Δεν πρέπει τα πουλάκια να βρίσκονται σε μέρος με ρεύματα αέρα και δεν πρέπει να τα μετακινείς συνεχώς...ή σε εσωτερικό χώρο άστα ή σε εξωτερικό.
Επίσης αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο δεν πρέπει να τα έχεις δίπλα σε κάποια εστία θερμότητας και καλό θα ήταν να μην τα έχεις στην κουζίνα...

Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!
 
ευχαριστω!
τις βασικες αρχες τις γνωριζω.
οντως δεν θελω να τα επιβαρυνω με καποια φαρμακα τα πουλια.
μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα με καποια αρρωστια.
φαγητο νερο καθαριοτητα γινεται αυστηρα καθε δυο ημερες.
ισως για αυτο να μην εχω προβληματα.
ευχαριστω και παλι.
 
Δεν νομίζω πως πρέπει να τους δίνεις φάρμακα χωρίς λόγο διότι τα επιβαρύνεις άδικα. Την καθαριότητα, την διατροφή και τον χώρο διαμονής τους πρέπει να προσέξεις για να έχεις υγιή πουλάκια.
Δίνε τους φρέσκα φρούτα, λαχανικά, χορταρικά, πολυβιταμίνες κάπου κάπου, κάποια πηγή ασβεστίου κα.
Δεν πρέπει τα πουλάκια να βρίσκονται σε μέρος με ρεύματα αέρα και δεν πρέπει να τα μετακινείς συνεχώς...ή σε εσωτερικό χώρο άστα ή σε εξωτερικό.
Επίσης αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο δεν πρέπει να τα έχεις δίπλα σε κάποια εστία θερμότητας και καλό θα ήταν να μην τα έχεις στην κουζίνα...

...Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!
Δεν υπάρχει πρόβλημα, Αναστασία μου, οτι αποφασίσει κάνει ο κάθε ανθρωπος στα ζωάκια του! Σε όλα τα ζώα κάνουμε αποπαρασίτωση, στα πουλάκια κυρίως πριν το ζευγάρωμα, για να έχουμε πετυχημένο αποτέλεσμα.
Προσωπικά, πιστεύω, η επιβάρυνση του αποπαρασιτικού είναι μικρότερη απο την πιθανη ύπαρξη, κάποιου ενδοπαρασίτου, που απαγορεύει στα θρεπτικά συστατικά των τροφών να αποροφηθούν.
Πρόληψη ζήτησε ο φίλος μας... 😉
 
Back
Top