Φροντίδα Προληπτικός καθαρισμός κλουβιού από έντομα/παράσιτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους,

Το ερώτημά μου είναι καθαρά προληπτικό, γι' αυτό και δε το γράφω στη κατηγορία με τις ασθένειες..

Τα τελευταία χρόνια, αυτήν την περίοδο, η περιοχή γεμίζει με ένα περίεργο είδος εντόμου, παρόμοιο τέτοιο δεν μπορώ να βρω στο internet για να πω τι είναι..

Έχει μέγεθος ~1mm, θα το έλεγες μυγάκι αλλά θυμίζει και σε ψείρα.. Πηγαίνει στους τοίχους του μπαλκονιού, παντζούρια παράθυρα, περπατάει/πετάει/πηδάει κλπ

Μπορώ να ανεβάσω και photos αλλά είναι τόσο μικρό που δε ξέρω αν θα βγάλετε άκρη.

Να μην αναφερθώ στο ότι και με χλωρίνες που καθαρίσαμε, έρχονται περισσότερα.. Τελευταία έχω ξεκάσει με ειδικό για μυγάκια/ψείρες κλπ

Το πρόβλημα το έχουν όλοι.. αλλά εμένα με καίει περισσότερο γιατί βλέπω ότι πάνε και κάθονται πάνω στο κλουβί.. και δε ξέρω αν είναι επικίνδυνα για τα budgies ..

Έχουν το μέγεθος 1mm και κάθονται σε ένα σημείο και δε πολυκουνιούνται..

φοβάμαι μήπως έχουν και μικρότερο μέγεθος κι απλά δε τα βλέπω εγώ..

Πέρυσι, μου πέθανε ένα budgie (~10ετών) από ακάρεα τραχείας (μάλλον), και τότε είχα διαπιστώσει την ύπαρξη αυτών των εντόμων.. Οπότε τώρα είμαι διπλά αγχωμένος..

Δεν ξέρω αν τα ακάρεα έχουν σχέση με αυτό που αναφέρω, αλλά το ότι τα βρίσκω πάνω στο κλουβί με ανησυχεί..

Το κλουβί πλέον το πλένω καθημερινά.. αλλά δε νομίζω ότι είναι λύση.. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιο σκεύασμα ή κάτι που να απωθεί όλα αυτά.. Να δρα προληπτικά σε αυτά τα παράσιτα, αλλά δε θέλω να ψεκάσω τα πουλία για π.χ. ψείρες, όπως διαβάζω σε άλλα threads.

Στην πραγματικότητα, δε ξέρω αν είναι βλαβερό αυτό το έντομο στα πουλιά, αλλά θέλω κάτι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :) συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα κ ευχαριστώ για τις γνώμες εκ των προτέρων!
 
Μήπως είναι σκνίπες λόγω της αυξημένης υγρασίας της εποχής; Μπορείς να κάνεις επάλειψη των τοίχων με σιτρονέλλα, να βάλεις φύλλα ξερής δάφνης, βασιλικό, αρμπαρόριζα, να χρησιμοποιήσεις δηλαδή φυσικούς τρόπους να τα διώξεις. Και ο ελληνικός καφές διώχνει τα μυγάκια αλλά είναι εξωτερικός ο χώρος λες και θα στον παίρνει ο αέρας.
 
όχι δεν είναι σκνίπες.. είναι κάτι μεταξύ σε μυγάκια και ψείρες.. σιτρονέλλα δεν ξέρω τι είναι.. Θα το ψάξω! Πάντως βασιλικό έχω σε γλαστράκι και δε κάνει τπτ :-/

Γενικά, δεν υπάρχει κάτι ανώδυνο να ψεκάζεις το κλουβί κατά αυτών των παρασίτων/εντόμων; Τα budgies είναι ευαίσθητα σε τέτοια έντομα;
 
Σιτρονέλλα σε σπρέυ έχει και στα petshops. Αν τα πιάνει το σπρέυ για τις ψείρες μπορείς άφοβα να ψεκάσεις. Αφού δεν ξέρεις τι ζωύφια είναι, τι άλλο να πούμε; Μήπως είναι σαν τις ψείρες του αλευριού; Έχεις ντουλάπι με τρόφιμα κοντά;
 
Θα βοηθούσε μια φώτο. Τι χρώμα είναι τα μαμούνια; Μήπως έχεις φυτά και είναι μελίγκρα ή φυτόψειρες;
 
Back
Top