Φροντίδα Προοληπτικη αντιβιωση για ψιττακωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
εσεις δινετε προοληπτικα ανα 2/μηνο αντιβιωση για τη ψιτακωση
στον παπαγαλο σας;
εγω δεν τουχω δωσει και θαθελα τη γνωμη σας
 
Θοδωρε το διαβασες καπου αυτο; Γιατι προληπτικα την αντιβιωση? 😕
Αν θυμαμαι καλα εισαι γιατρος σωστα; Επιτρεπεται να παιρνουμε εμεις οι ανθρωποι προληπτικα αντιβιωσεις;
 
βρε ανεστη σιγουρα στους ανθρωπους δεν ειναι σωστο αυτο(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) ειχα σημερα μια συζητηση με μια κτηνιατρο στο πειραια και ειχε αυτη την αποψη..ηταν καθετη θα ελεγα
γι αυτο σας ρωταω να δω οι δικοισας κτηνιατροι αν σας εχουν πει κατι σχετικο
επεμενε η εν λογω κυρια πως τη ψιτακωση και μεις απ εξω μπορει να του τη μεταφερουμε και να νοσησει.. Και μετα να κολησει και μας..
θα το ψαξω το θεμα
 
Θοδωρε εγω δεν θα την εμπιστευομουν για το λογο οτι στο εξωτερικο δεν γινεται αυτο το πραγμα που γινεται εδω με τις αντιβιωσεις. Εκει τις θεωρουν αρκετα σοβαρα φαρμακα οπως και πιστευω πως ειναι. Πλεον εχω ακουσει και για χειρουργεια επειτα απο τα οποια δεν χορηγειται καν αντιβιωση. (Προσφατα φιλος μου που ζει στο Μαϊαμι χειρουργηθηκε για σκωληκοειδητιδα και δεν του δωσανε αντιβιωση, δεν τον ραψανε και τον διωξανε να αναρρωσει σπιτι του ωστε να αποφυγουν τις νοσοκομειακες λοιμωξεις και ολα ηταν μια χαρα.). Σε οποιονδηποτε οργανισμο η αντιβιωση εχει θεραπευτικη δραση πιστευω με ολα τα επακολουθα της και οχι προληπτικη.
Θα μπορουσαμε να επικεντρωθουμε στην αριστη καθαριοτητα του κλουβιου και των πραγματων του πουλιου οπως και στην καθαριοτητα τη δικη μας (πλυσιμο χεριων, αλλαγη ρουχων αναλογα με τη δραστηριοτητα που ειχαμε προηγουμενως) οταν ερχομαστε απο εξω και πριν πιασουμε τους παπαγαλους μας. Ετσι ελαχιστοποιουμε τους κινδυνους να μεταφερουμε κατι στο πουλι.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
βρε ανεστη σιγουρα στους ανθρωπους δεν ειναι σωστο αυτο(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) ειχα σημερα μια συζητηση με μια κτηνιατρο στο πειραια και ειχε αυτη την αποψη..ηταν καθετη θα ελεγα
γι αυτο σας ρωταω να δω οι δικοισας κτηνιατροι αν σας εχουν πει κατι σχετικο
επεμενε η εν λογω κυρια πως τη ψιτακωση και μεις απ εξω μπορει να του τη μεταφερουμε και να νοσησει.. Και μετα να κολησει και μας..
θα το ψαξω το θεμα
Και εγώ μπορεί να μεταφέρω στο παιδί μου από έξω κάποια ίωση αλλά δεν του κάνω θεραπεία προληπτικά. Προληπτικά είναι μόνο τα εμβόλια, η καθαριότητα και η σωστή διατροφή και διαμονή. Ποτέ οι αντιβιώσεις. Στους ανθρώπους και στα πουλιά δεν έχει μεγάλη διαφορά η λειτουργία των αντιβιώσεων. Πριν μερικά χρόνια και στους ανθρώπους γινόταν αλόγιστη χρήση των αντιβιώσεων, τώρα γίνεται και από μερικούς κτηνιάτρους.
 
Back
Top