Φροντίδα Προσέγγιση cockatiel

georgepap

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
38
Πόλη
Χαλκίδα
Γεια σασ φιλοι μου. Εχω ενα κοκατιλ εδω και ενα μηνα και μου βγηκε πολυ τεμπελησ ο ΜΟΡΦΕΑΣ ενα καρο παιχνιδια του εχω αγωρασει και δεν τα αγκιζει καν δεν χερω τι να κανω για να του κεντρισω το εδιαφερον. Περιμενω τισ συμβοθλεσ σασ καθωσ επισησ και για το πωσ θα το κανω να με δεχτει να το χαιδεψω και να το ωγαλω απο το κλουωι του επιτελουσ. Περναω μαζι του πανω απο 15 ωρεσ για να με συνιθησει. Περιμενω νεα σασ φιλικα ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΑΤΙΛ ΜΟΥ ΜΟΡΦΕΑΣ.
 
Γιώργο το ότι ασχολείσαι μαζί του αρκετά είναι πολύ καλό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα αρχίσει η προσέγγιση!
Όμως είναι λίγο νωρίς για να βλέπεις μεγάλα βήματα από την πλευρά του κοκατιλ σου...ίσως είναι και ο χαρακτήρας του τέτοιος που επιβραδύνει λίγο την κατάσταση! Αλλά τα κοκατιλ να ξέρεις ότι είναι απ' τα πιο εκπαιδεύσιμα πτηνά και θα δεις ότι με την ενασχόλησή σου δεν θα αργήσουν τα πρώτα βήματα εξοικείωσης!

Με μια περιήγηση εδώ, θα βρεις πολλά θεματάκια τα οποία θα σου φανούν ενδιαφέροντα: Φροντίδα, Διαμονή, Εκπαίδευση Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

Όσο για τα παιχνίδια υπάρχουν δύο εξηγήσεις:
1. Ίσως δεν ασχολείται ακόμα με τα παιχνίδια του διότι είναι σχετικά σε καινούριο περιβάλλον και ενδεχομένως να μην έχει συνηθίσει το περιβάλλον του, τους θορύβους του σπιτιού και τις παρουσίες σας με αποτέλεσμα να είναι σε εγρήγορση και να είναι στρεσαρισμένο.
2. Ίσως δεν βρήκες ακόμα κάποιο παιχνίδι που να του κεντρίζει το ενδιαφέρον! Αυτό μπορεί να λυθεί με το αν του αγοράζεις διάφορα παιχνίδια τα οποία θα διαφέρουν ως προς το υλικό κατασκευής τους, μέγεθος κτλ.
 
Μην ανησυχεις ειναι πολυ νωρις ακομα και πρεπει να προσαρμοστει στο νεο του περιβαλλον.Ακομα θα φοβαται.
Εγω οταν πηρα τα Lovebirds μου δυο μηνες πριν οταν τους ειχα βαλει στην αρχη ενα ξυλινο παιχνιδι ουτε που του εδιναν σημασια. Το εβγαλα και πηρα ενα αλλο κατι σαν αλυσιδα με κουδουνακι. Ξετρελαθηκαν μ'αυτο. Μετα απο λιγο καιρο αφου ειχαν εξοικειωθει καπως με το περιβαλλον ξαναεβαλα το ξυλινο παιχνιδι που ειχα παρει στην αρχη και τωρα εχει γινει το αγαπημενο τους. Μερικες φορες μαλωνουν ποιο να το τσιμπησει.
Καλο ειναι οταν παιρνουμε παιχνιδια σε ενα νεοφερμενο πουλακι να το κρεμαμε στην αρχη εξω απο το κλουβι να το βλεπει και σιγα σιγα να το συνηθισει και αργοτερα να το βαλουμε μεσα.
Βγαλε τα παιχνιδια και δοκιμασε να τα βαζεις σταδιακα μεχρι να συνηθισει το περιβαλλον.
 
Back
Top