Γενικά Προσαρμογή άγριων πουλιών σε κλουβιά

anastasios

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
175
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια και καλοι μου φιλοι,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανει 1 αγριο πουλι να προσαρμοστει στο κλουβι μεσα;Να εξοικιωθει μαζι σου;Εχω 1 φανετο, καρδερινα, σκαρθι και λουγαρο.😕
 
ΠΟΤΕ. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Η αποψή μου είναι οτι ένα αγριο πουλί ποτέ δεν εξημερώνεται. Εγώ δεν έχω άγρια πουλιά οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για χρόνους, τρόπους κτλ. Απο διάφορα ποστ που έχω διαβάσει σε αυτό το χώρο έχω δεί για παράδειγμα οτι το λουβαράκι εξημερώνεται γρήγορα και ευκολα. Η δική μου άποψη ομως είναι οτι δεν εξημερώνεται αλλά οτι μαραζώνει! Προσωπκά, το θέμα είναι να έχω ορισμένα πουλιά τα οποία να μου προσφέρουν όμορφες στιγμές βλεποντάς τα ή ακουγοντάς τα να κελαϊδουν, και οχι να τα βλέπω να χτυπιούνται μέσα σε ένα κλουβί. Για το λόγο αυτό δεν υπάρχει θέμα για το πότε θα εξημερωθεί ένα αγριο πουλί.Αυτη, όμως, είναι η προσωπική μου άποψη.
 
Παιδια και καλοι μου φιλοι,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανει 1 αγριο πουλι να προσαρμοστει στο κλουβι μεσα;Να εξοικιωθει μαζι σου;Εχω 1 φανετο, καρδερινα, σκαρθι και λουγαρο.😕

Selei peripou to idio kairo pou selei ena anthropos pou klisoune meza sto filaki, se ena kelli 2X3 metro xoris exodos kai xoris na blepei ta dika tous anthropous kai filous, gia na prosarmostei...POTE


Alexandros
 
ανασταση τα πουλια ειναι για ναζουνε ελευθερα. Ακομα και τα καναρινια. Απλα τα καναρινια αιωνες πια αιχμαλωσιας συνιθισαν στην φυλακη και δινουν το αλλοθι σε μας που τα βρηκαμε συνηθισμενα να συνεχιζουμε την παραδοση. Το οτι αν θα τα αφησουμε ελευθερα μην εχοντας ανεπτυγμενα τα αρχεγονα ενστικτα θα πεθανουνε απο ασιτια και απο ελλειψη εμπειριας προφυλαξης απο τους εχθρους. Και εχουμε το διλλημα να τα αφησουμε εστω και λιγο ελευθερα να τραγουδησουνε το θουριο και πιθανοτατα να χαθουνε σαν ειδος(αραγε πως θα γινοτανε αυτο μαζικα ωστε να υπαρχουν στατιστικα περισσοτερες πιθανοτητες αναπαραγωγης στη φυση) ειτε να τα εχουμε στο κλουβι και να προσπαθουμε να τα εξομειωνουμε μερος της φυσικης τους ζωης. Δεν ξερω . Δεν μπορω να ειμαι απολυτος.

τα αγριοπουλια εχουν ακομα τα ενστικτα ακομα και αυτα που γεννηθηκαν στο κλουβι. Δεν υπαρχει εδω διλλημα. Επιλογη θεσης απεναντι στην πραγματικοτητα υπαρχει.


*ρε ανασταση την παπαδιτσα στον πειραια που την ξετρυπωσες;:)

να ειναι η πρωτη που θα αφησεις. Και αν τα αφησεις σου υποσχομαι ζευγαρακι απο τα φετινα κοινα μου καναρινιαπου εχουν λαλιστατους πατεραδες. Και οταν με το καλο πανε απαραγωγικα καλα και τα καινουργια μου γκλοστερ θα μπορουσες να προτιμησεις και αυτα αν σε ενδιαφερει ρατσα. Το πρωτο ζευγαρακι βεβαια το εχω υποσχεθει σε καποιο πιτσιρικα πολυ πιο "μεγαλο" απο ολους μας...

αν παρεις την αποφαση περιμενω pm
 
εκει που λεω (... Το οτι αν θα τα φησουμε ελευθερα... σβηστε το "το οτι" για να βγαλετε νοημα:)
 
Η αλήθεια είναι ότι τα άγρια πουλιά ανήκουν στη φύση. Έχουν ζήσει εκεί και είναι κρίμα να τους την στερούμε. Άλλη μια αλήθεια όμως είναι ότι μαθαίνουν τον άνθρωπο, τον συνηθίζουν και εξεικοιώνονται με αυτόν. Πολύ παλιά πριν γεννηθώ ο πατέρας μου είχε μια φανέτα την οποία την άφηνε ελεύθερη όχι μέσα στο σπίτι αλλά έξω. Στην αυλή του. Και αυτή ξαναγυρνούσε στο κλουβί της πάντα. Μικρότερος είχα λουγαράκια που έτρωγαν από το χέρι μου και κελαηδούσαν ακόμη και την ώρα που μετέφερα το κλουβί τους για να τα βγάλω έξω στον ήλιο. Έχω δει φλώρους να τρώνε από το χέρι του εκτροφέα τους. Αυτά όμως παλιότερα όταν δεν υπήρχαν τα ιθαγενή πουλιά εκτροφής. Τότε ο μόνος τρόπος ήταν να έχεις πουλί πιασμένο. Και υπήρχαν σε αφθονία. Σε όλα τα χωριά τα είχαν στις αυλές τους ελεύθερα. Τώρα πλέον που είναι προστατευόμενα είδη και υπάρχουν και γεννημένα στο κλουβί ποιός ο λόγος να κρατάμε πιασμένα; Πολύ πιο εύκολα εξημερώνεται ένα πουλί γεννημένο στο κλουβί από ένα άγριο. Επίσης αναπαράγεται στο κλουβί κάτι που είναι σχεδόν αδύνατο για το άγριο. Προτιμότερο να έχεις ένα πουλί εκτροφής παρά 4 άγρια όπως εσύ τώρα φίλε μου. Και από κελάηδημα (γιατί συνήθως αυτή είναι η δικαιολογία για τα πιασμένα) όποιος έχει ακούσει φλώρια εκτροφής ή σιβηριανές που έχουν πάρει φωνές εδώ ξέρει ότι δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν.
 
Φιλοι θελω να γνωριζω οτι αν τα αφησω θα επιβιωσουν σιγουρα εξω και αν ειναι ευτυχισμενα, σκεφτομαι να παρω ζεμπρακι αν θα αφησω τα αγρια
 
Αναστασιε αν τα απελευθερωσεις σε περιβαλλον σαν το φυσικο τους(οχι απαραιτητο εκει μου τα αιχμαλωτησανε σιγουρα θα επιβιωσουν και δεν ειναι αλλο απο την ελληνικη εξοχη αρκει να υπαρχει κοντα νερο (οχι θαλασσινο, ποσιμο εννοω) και χωρος να κρυφτουν, να κουρνιασουν (μεγαλοι θαμνοι, δενδρα). Αν ψαξεις κιολας διαδικτυακα θα βρεις λεπτομερειες για το περιβαλλον που ζουν στη φυση(ακομα και εδω υπαρχουν πληροφοριες γιατα ιθαγενη)

δυστυχως ζεμπρακια δεν εχω . Ο βασιλης ειμαι σιγουρος οτι θα σου εδινε αλλα ειναι "καρντασης" σαλονικιος 🙂!
παντως αν καταληξεις στα καναρινια εγω ειμαι εδω. Επισης αν εισαι μικρος και δεν ειναι ευκολο να βγεις πιο εξω απο την Αθήνα, με την αδεια των γονιων σου να παμε μαζι καπου πιο εξω να τα απελευθερωσουμε(μεσογεια, προποδες παρνηθας, αγιοι θεοδωροι ειναι καποιες καλες περιοχες. Μεχρι και σε πευκα οπως παμε απο το σταθμο πελοπονησου προς την τροχαια στο κεντρο της Αθήνας ειχα δει φετος φωλια με καρδερινες)
 
Φιλε μου εχω καταγωγη αποτο βολοκαι θα παω τελος του μηνος εκει, απλως θελω πουλια που να εχω καποια επαφη μαζι τους, καταλαβαινεις τι εννοω... Καλυτερα τι ειναι,ζεμπρακι η' καναρινι για να εχω επαφη-ευχαριστω-για την συμπαρασταση
 
:) φιλε μου και πατριωτη επεσες σε βολιωτη. Εκει οπου και να τα αφησεις τελεια θαναι αρκει να μην ειναι μεσα στην πολη. Τα ζεμπρακια ειναι πολυ ευκολα στο ζευγαρωμα αλλα δεν εχουνε κατι ξεχωριστο στο κελαηδημα. Ειδικα τα θηλυκα εχουν ενα ολιγον εκνευριστικο τιιι τιιι. Αλλα ειναι αξιαγαπητα και πολυ ομορφα. Εξαρταται τι ζητας. Αν θελεις μπορω να σε στειλω σε ατομο στο βολο που θα σε βοηθησει στην απελευθερωση. Ισως να μπορει να παει και κεινος να το κανει αν εχει χρονο. Ειναι απο τον εκει σταθμο προστασιας αγριων ζωων και πουλιων
 
Φιλε μου ειμαι ενηλικος και μπορω και μονος παντως ευχαριστω για την προθυμια σου, επειδη εδω στην Αθήνα ζω σε ισογειο και δεν εχω μπαλκονι,θελω πουλια που να ειναι ησυχα γιατι τα αγρια κανουν σαν τρελλα και κανουν βρωμιες, τωρα θελω να εχω επαφη με το πουλι που θα παρω, οπως να το αγγιζω! Δεν
 
Αν καταλήξεις σε ζεμπράκι και βρεθείς προς Θεσσαλονίκη πολύ ευχαρίστως να σου χαρίσω (μόλις απογαλακτιστούν τα μικρά φυσικά). Με μόνη προϋπόθεση να μαθαίνω κάνα νέο τους από το forum:). Για να το αγγίζεις πρέπει να ασχοληθείς με παπαγάλους. Το πιο εύκολο είδος (που να εξημερώνεται σε αυτό το βαθμό) είναι τα Lovebirds. Οι μεγαλύτεροι παπαγάλοι έχουν το μειονέκτημα ότι είναι και κατά πολύ ακριβότεροι. Πάντως για να εκπαιδευτεί ένα πουλί σε αυτό το βαθμό πρέπει να ασχοληθείς πολύ μαζί του και από μικρή ηλικία. Δεν ξέρω αν βγάζει κάποιος εδώ παπαγάλους και αν τους εκπαιδεύει από μικρούς ώστε να μπορείς να τους πάρεις και να έχεις αποτέλεσμα. Το δικό μου ζευγάρι φέτος δυστυχώς δεν μου έδωσε μικρά. Αν καταλήξεις σε τέτοια πουλιά πάντως μην προτιμήσεις τα pet shop γιατί τα πουλιά που θα βρεις είναι άγρια και πολύ δύσκολα φτάνουν στο σημείο να δέχονται χάδια.
 
Φιλε Βασιλη επειδη τα LOVEBIRDS ειναι ειδος παπαγαλου ειναι επικυνδυνο για μεταδοτικες ασθενειες προς τον ανθρωπο; Ποσο κοστιζει η αγορα και οπως λες εαν οχι απο PETSHOP απο που μπορω να παρω;Ζει 1 μονο του σε κλουβι;η πρεπει να ειναι ζευγαρι;Εχω και προβλημα χωρου στο σπιτι.
 
Φιλη μου Αναστασια, χρονια πολλα κιολας για την ονομαστικη σου εορτη να μας χαιρονται. Επειδη ειμαι ΑΜΕΑ θελω να εχω παρεα και απασχολιση. Ποσο κοστιζει και απο που μπορω να παρω;Εχω αγρια πουλια αλλα απο λαθος πληροφορηση που ειχα λογο αρχαριου τελικα δεν θα ηρεμισουν.Α! Τα Lovebirds η τα ζεμπρακια ειναι πιο κοινωνικα; Τα Lovebirds μεταδιδουν ασθενειες οπως ο παπαγαλος λογο ΑΜΕΑ ειμαι και λιγο ευαισθητος με το ανοσοποιητικο μου συστημα.
 
ευχαριστω και ανταποδιδω τις ευχες.
τα Lovebirds νομιζω οτι ειναι πιο κοινωνικα και λογικα και τα Lovebirds μεταδιδουν ασθενειες οπως ολα τα ζωα.
εγω οταν ειχα παει να αγορασω παπαγαλο ειχα δει και Lovebirds. Δεν ηταν ιδιαιτερα ακριβα. τουλαχιστον εδω που μενω εγω.
 
Για τις ασθένειες καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα γιατρό σε πρώτη φάση και σε κτηνίατρο έπειτα. Πάντως μπορείς να τους κάνεις εξετάσεις αίματος και κοπράνων για να βεβαιωθείς ότι δεν πάσχουν από κάτι. Υπάρχει θέμα σχετικά με κτηνίατρους ειδικευμένους στα πτηνά, αν δεν γνωρίζεις ήδη κάποιον μπορείς να βρεις εκεί. Το καλύτερο θα ήταν από κάποιον ιδιώτη που βγάζει τέτοια πουλιά. Ακόμη και τα ζεμπράκια πάντως αν ασχοληθείς αρκετά μαζί τους θα έρχονται πιστεύω στο χέρι σου. Εγώ πάντα στη διάθεσή σου αν θελήσεις ζεμπράκια.
 
Ποσο κοστιζουν περιπου Αναστασια για να μην με πιασουν κοροιδο το λεωκαι ειναι καλο να τα εχω ζευγαρι;η'μονο του;Εχω αγριοπουλα εδω και 11/2 χρονο σκεφτομαι να τα αφησω free τωρα που θα παω στο χωριο θα μπορουν να επιβιωσουν;
 
πιστευω αφου ειναι αγριοπουλα οτι θα μπορεσουν να επιβιωσουν.
αν θα εχεις χρονο να ασχοληθεις μαζι του πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις και δευτερο Lovebird.
αν δεν εχεις χρονο τοτε θα ηταν πολυ καλυτερα να επαιρνες και δευτερο.
τωρα δεν θυμαμαι και πολυ καλα γιατι περασαν και 2 - 3 χρονια απο τοτε. στο περιπου τωρα αν θυμαμαι καλα το ζευγαρι κοστιζε γυρω στα 100 και βαλε αλλα δεν ειμαι σιγουρη. ας σου πει καποιος που ξερει...
 
Back
Top