Φροντίδα Προσαρμογή δοσολογίας Sivotine

ΜαριαΠα

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2015
Μηνύματα
36
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπερα. Επειδη δεν εχω ξαναδωσει αντιβιωση σε πουλι εχω μια απορια μη τυχον κανω λαθος. Τo sivotine λεει 3 μεγαλες κουταλιες(5ml) σε ενα λιτρο νερο. Εγω που θελω για 250ml νερο χρειαζομαι 3,75ml απο το φαρμακο σωστα;αρα βουταω το κουτακι της αντιβιωσης μεχρι την ενδειξη 1,25 και ξυνω οτι περισευει για να το κανω κοφτο;καθ αυτο το κανω 3 φορες για να εχω τα 3,75; Το αραιωνω καλα και μετα το βαζω στα πουλακια ε;
 
Καλησπερα. Επειδη δεν εχω ξαναδωσει αντιβιωση σε πουλι εχω μια απορια μη τυχον κανω λαθος. Τo sivotine λεει 3 μεγαλες κουταλιες(5ml) σε ενα λιτρο νερο. Εγω που θελω για 250ml νερο χρειαζομαι 3,75ml απο το φαρμακο σωστα;αρα βουταω το κουτακι της αντιβιωσης μεχρι την ενδειξη 1,25 και ξυνω οτι περισευει για να το κανω κοφτο;καθ αυτο το κανω 3 φορες για να εχω τα 3,75; Το αραιωνω καλα και μετα το βαζω στα πουλακια ε;
Ακόμη κι αυτό θα σου είναι πολύ... Δεδομένο πως χρειάζεσαι το πολύ 90-100ml. Γιατί κάθε μέρα πρέπει να την ανανεώνεις.
Μέσα στην αντιβίωση έχει αν δεν κάνω λάθος και ένα μικρό κουταλάκι δοσομετρητή...
Αν υπάρχει... μια κοφτή στην ποτίστρα και είσαι έτοιμη...
Αν όχι, αύριο πρωί σε ένα φαρμακείο... "κόβεις" δόσεις του φαρμάκου για 100ml ... και τις έχεις έτοιμες.
 
οκ σωστο και αυτο. Ναι εχει κουταλακι με ενδειξη 1,25. Για τωρα γεμισα την ποτιστρα και οτι περισσεψε το πεταξα. Αυριο θα το κανω ετσι. Ευχαριστώ!
 
μπορει καποιος να μου πει μια πιο μικρη δοσολογεια για το SIVOTINE γιατι στις οδηγειες που εχει μεσα γραφει για μεγαλη ποσοστητα 15 ml (3 κουταλιες για 1,5 litro )αν θελουμε να βαλουμε μονο σε δυο ποτιστρες κατοσταρες ποσο ειναι η αναλογια
 
Μέσα στη συσκευασία του φαρμάκου έχει ένα κουταλάκι με δυο δοσομετρητές στις άκρες του.
Κοφτή κουταλιά στο μικρό δοσομετρητή για την κανονική ποτίστρα με νερό (100ml).
Πολύ καλό ανακάτεμα, καλύτερα χτύπημα του νερού με το φάρμακο για ώρα.
Κάθε δυο ώρες κούνημα του νερού γιατί έχει τάσεις να κατακάθεται και κάθε μέρα νέο φάρμακο σε καθαρό νερό.

Θοδωρή τι έχει το πουλάκι;
 
Μέσα στη συσκευασία του φαρμάκου έχει ένα κουταλάκι με δυο δοσομετρητές στις άκρες του.

κουταλάκι βρήκα... 2 δοσομετρητες στις ακρες δεν βρισκω.

αν θελουμε να βαλουμε μονο σε δυο ποτιστρες κατοσταρες ποσο ειναι η αναλογια

Βάλε μισό κουταλάκι σε 250ml νερό. Όπως είπε και ο @misalouris καλό ανακάτεμα και κάθε μέρα φρέσκο.
 
βαρβατο κρυωμα ειναι η καναρα που εχει μικρακαι μου ειχατε πει να την βαλω χωρια σε αλλο κλουβι για θεραπεια
 
κουταλάκι βρήκα... 2 δοσομετρητες στις ακρες δεν βρισκω.
Χρειαζόμαστε το μικρό δοσομετρητή...
Μπορείς συγκριτικά να ρυθμίσεις τη δόση τους.
spoon.webp
 
2015-04-09_09.29.03.webp

Κάτσε να δουμε ποιο έχει ο φίλος @alligator Καλά αποτελέσματα σου ευχομαι για το κααναρινακι σου.
 
ευχαριστω το δικο μου SIVOTINE εχει μονο ενα μεγαλο κουταλακι για 5ml σκονη αλλα ξερεται τι θα κανω θα ζυγισω με μια ζυγαρια ακριβειας απο ενα φιλο 1 κουταλια σκονη για να δω ποσα γραμμαρια ειναι και θα κανω τη πραξη για την ποτιστρα👍
 
ευχαριστω το δικο μου SIVOTINE εχει μονο ενα μεγαλο κουταλακι για 5ml σκονη αλλα ξερεται τι θα κανω θα ζυγισω με μια ζυγαρια ακριβειας απο ενα φιλο 1 κουταλια σκονη για να δω ποσα γραμμαρια ειναι και θα κανω τη πραξη για την ποτιστρα👍
Άψογα... και νομίζω και πιο σωστά.
 
μπορει καποιος να μου πει μια πιο μικρη δοσολογεια για το SIVOTINE γιατι στις οδηγειες που εχει μεσα γραφει για μεγαλη ποσοστητα 15 ml (3 κουταλιες για 1,5 litro αν θελουμε να βαλουμε μονο σε δυο ποτιστρες κατοσταρες ποσο ειναι η αναλογια

Είσαι σίγουρος;
Εγώ ξέρω: 3 μεγάλα κουτάλια (των 5ml, δηλαδή 15ml συνολικά) ανά λίτρο πόσιμου νερού!
 
ναι το γραφω και πιο πανω 3κουταλακια των 5ml για 1.5 litro
θα κανω την πραξη με ενα η με τρια κουταλακια ειναι το ιδιο πιστευω
 
Back
Top