Γενικά Προσαρμογή καναρινιών σε εξωτερικό χώρο

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Τα καναρίνια μου από φέτος αποφάσισα να τα έχω μόνιμα σε εξωτερικό χώρο. Αυτά που ήδη έχω βρίσκονται έξω από την αρχή του καλοκαιριού.
Το καναρίνι, όμως, που σκοπεύω να αγοράσω τέλη Σεπτέμβρη θα προλάβει να προσαρμοστεί;
 
Δεν έχει σχέση η ημερομηνία αλλά οι τότε θερμοκρασίες. Δηλαδή παίζει ρόλο η περιοχή.

Αν είσαι κάπου που τέλη Σεπτέμβρη θα έχει 10 βαθμούς... Ε, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δυσκολευτούν απ'ότι σε κάποια περιοχή που την ίδια περίοδο θα έχει 20 + βαθμούς.

Εγώ ας πούμε όταν πριν λίγα χρόνια είχα βγάλει για πρώτη φορά μόνιμα τα πουλιά σε ραφιέρα στο μπαλκόνι ήταν μέσα Νοέμβρη, αλλά γενικά ήταν μαλακός ο καιρός στη Θεσ/νίκη και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Και κρύο να έκανε πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα είχα. Νομίζω πως αν δεν τα πιάνει ο αέρας δε θα έχεις θέμα.

Εκτός αν έχεις καμιά ράτσα ευαίσθητη που δεν είναι για πολλές εξοχές...
 
Δεν έχει σχέση η ημερομηνία αλλά οι τότε θερμοκρασίες. Δηλαδή παίζει ρόλο η περιοχή.
Η περιοχή μας βοηθά με τις θερμοκρασίες, οπότε δε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Εκτός αν έχεις καμιά ράτσα ευαίσθητη που δεν είναι για πολλές εξοχές...
Επρόκειτο για κοινά καναρίνια.
 
Σημασία έχει που πέρασε το καναρίνι πτερόροια. Αν όσο άλλαζε τα φτερά του ήταν σε εξωτερικό χώρο, ο οργανισμός του προσαρμόζεται για εξωτερικές θερμοκρασίες. Ενώ όταν βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο, για πιο ήπιες θερμοκρασίες. Το πουλάκι που θα αγοράσεις ξέρεις πότε και που πέρασε πτερόροια;
 
Το πουλάκι που θα αγοράσεις ξέρεις πότε και που πέρασε πτερόροια;
Θα αγοράσω από κάποιο γνωστό μας(φίλο και συνάδελφο του πατέρα μου για τον οποίο μόλις φέτος έμαθα ότι όχι μόνο εκτρέφει αλλά και πουλάει καναρίνια!).
Δυστυχώς δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες(αν πρόκειται για κάποια ράτσα ή όχι).
Μάλλον για να ''εμπορεύεται'' πιστεύω ότι τα έχει σε εσωτερικό χώρο...
 
Μάλλον για να ''εμπορεύεται'' πιστεύω ότι τα έχει σε εσωτερικό χώρο...
Αυτό δεν είναι απόλυτο. Καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις που πέρασε πτερόροια αλλά και πότε! Αν ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει πτερόροια και το βάλεις μόνιμα σε εξωτερικό χώρο προστατευμένο από ρεύματα αέρα, βροχή και αρπακτικά, θεωρώ πως θα προσαρμοστεί. Ακόμα πιάνουμε 30ρια και λιώνουμε!
 
Η Ελλάδα ακόμη και μέσα Οκτώβρη δεν έχει τέτοιες θερμοκρασίες που θα τις θεωρήσουμε "επικίνδυνες" για να κάνουμε αλλαγές χώρου σ' ένα πουλί.
Αν η διαφορά θερμοκρασίας του μέσα με του έξω είναι μικρή μπορεί άνετα να γίνει η αλλαγή του χώρου διαμονής. Αν η διαφορά είναι μεγάλη... Τότε ενέχονται κάποιοι κίνδυνοι κυρίως για την υγεία του.
Και φυσικά αυτές οι διαφορές μπορούν να διαφοροποιηθούν ανάλογα με την ετοιμότητα του φτερώματος. Αν δηλαδή ολοκληρώθηκε η πτερόρροια τότε είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη θερμοκρασιακή άμυνα το πουλί απ' ότι όταν είναι στην αρχή ή σε εξέλιξη.
 
Αυτό δεν είναι απόλυτο.
Γι' αυτό έγραψα ''μάλλον''... 😉
Ακόμα πιάνουμε 30ρια και λιώνουμε!
Όντως! 🙂
θεωρώ πως θα προσαρμοστεί
Αυτό πιστεύω και εγώ... 😀
Καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις που πέρασε πτερόροια αλλά και πότε!
Από τις πρώτες ερωτήσεις που θα κάνω αφού δω αρχικά το χώρο διαμονής των πτηνών... 😉

Αν η διαφορά θερμοκρασίας του μέσα με του έξω είναι μικρή μπορεί άνετα να γίνει η αλλαγή του χώρου διαμονής. Αν η διαφορά είναι μεγάλη... Τότε ενέχονται κάποιοι κίνδυνοι κυρίως για την υγεία του.
Και φυσικά αυτές οι διαφορές μπορούν να διαφοροποιηθούν ανάλογα με την ετοιμότητα του φτερώματος. Αν δηλαδή ολοκληρώθηκε η πτερόρροια τότε είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη θερμοκρασιακή άμυνα το πουλί απ' ότι όταν είναι στην αρχή ή σε εξέλιξη.
Βλέποντας και κάνοντας... 😀
 
Βλέποντας και κάνοντας...
Σωστά...
Κρίνουμε τις τότε συνθήκες και τις καταστάσεις και βλέπουμε.
Εικάζω απλά πως δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα.
 
Ισα με 20 χρονια ολα μου τα πουλια τα εχω εξω με σακουλες ναυλον κουστουμιων και εαν εχει πολυ κρυο τα σκεπαζω ολα μαζι με σεντονι οχι ψιλο για το βραδυ. Ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα
 
Τα πουλιά που μένουν μόνιμα έξω προσαρμόζονται τέλεια και έχουν εξίσου τέλεια αντοχή στις δύσκολες καιρικές συνθήκες. Στο παρόν θέμα όμως μιλάμε για πουλιά που ζουν σε εσωτερικό χώρο μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη και θα πρέπει να αλλάξουν τόπο και να βρεθούν έξω.
με σακουλες ναυλον κουστουμιων
Τα έχεις σκεπασμένα μ' αυτές;

και εαν εχει πολυ κρυο τα σκεπαζω ολα μαζι με σεντονι οχι ψιλο για το βραδυ.
Από τι τα προστατεύει αυτό?
 
Πρωτα απο ολα κοβει τον αερα γιατι αφηνω μονο τον ουρανο ανοικτο οχι και παρα πολυ το δε σεντονη απο την παγωνια. Τα κλουβια τα εχω περασει μεσα στην σακουλα απλως εχω κοψει ενα μερος γιατι ειναι πολυ μεγαλες σε υψος.
 
Το καναρίνι, όμως, που σκοπεύω να αγοράσω τέλη Σεπτέμβρη θα προλάβει να προσαρμοστεί;
Πως πάνε τα σχέδια για την αγορά του φίλου σου;
Χρονικά θα γίνει όπως αρχικά προγραμάτισες στα τέλη Σεπτέμβρη;
Πρωτα απο ολα κοβει τον αερα γιατι αφηνω μονο τον ουρανο ανοικτο οχι και παρα πολυ το δε σεντονη απο την παγωνια
Όντως το μόνο που μπορεί να περιορίσεις κάπως είναι το ρεύμα κρύου αέρα. Το κρύο όμως περνάει έτσι η αλλιώς.
 
Το ρευμα του κρυου αερα σιγουρα παλι μπαινει μεσα την μερα πιστευω οτι επειδη κινουνται δεν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα η ολη ουσια ειναι το βραδυ γιαυτο τα σκεπαζω
 
Πως πάνε τα σχέδια για την αγορά του φίλου σου;
Χρονικά θα γίνει όπως αρχικά προγραμάτισες στα τέλη Σεπτέμβρη;
Μάλλον η αγορά θα γίνει αυτό το ΣΚ.:D
 
Back
Top