Φροντίδα Προσαρμογή budgie, έλεγχος για ακάρεα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzoutzoY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tzoutzoY

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2023
Μηνύματα
8
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Πήρα ένα μπατζι αρσενικό εδώ και μια εβδομάδα αλλά έχουμε πολλές απορίες για την φροντίδα του και την συμπεριφορά του γενικότερα. Μας είπαν από το pet shop, ότι είναι 1 χρονών, ήταν σε κλουβί με πολλά άλλα αρσενικά. Ωστόσο, από όταν τον πήραμε, ακούσαμε κελάηδισμα 3 φορές. Κάθεται ήσυχο, σε μια γωνιά, τρώει αρκετά αλλά δεν τον βλέπω να πίνει πολύ νερό. Επίσης τώρα μας έμαθε κάπως και κάθεται να το χαϊδέψουμε λίγο, αλλά μετά από λίγο μας δαγκαει και τρέμει συνεχώς. Τι μπορώ να κάνω για να μας συνηθίσει; Δυστυχώς, τώρα για το Πάσχα θα του αλλάξω πάλι περιβάλλον και μετά ξανά όταν γυρίσω σε 2 εβδομάδες από τώρα. Επίσης, τι ελέγχω για ακάρεα;
 

Συνημμένα

  • IMG-0d4f75b538354c08ca44a634129fe026-V.webp
    IMG-0d4f75b538354c08ca44a634129fe026-V.webp
    58,3 KB · Προβολές: 29
  • IMG-8d2369e1d6bb546b7e9fc00db284205d-V.webp
    IMG-8d2369e1d6bb546b7e9fc00db284205d-V.webp
    87,2 KB · Προβολές: 28
Τα μπάτζι δεν πίνουν πολύ νερό απο τη φύση τους διάβασε αυτό για να καταλάβεις γιατί https://community.petbirds.gr/threads/4-πράγματα-που-ίσως-δεν-γνώριζες-για-τα-budgies.36541/

Τα στρόγγυλα κλουβιά είναι ακατάλληλα για τα πουλιά. Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις το κλουβί αφού το καθαρίσεις και να πάρεις ένα ορθογώνιο (χωρίς σχέδια, τριγωνικές σκεπές κτλ) στο μέγεθος ζευγαρώστρας καθώς τους αρέσει να πετάνε.

Αν δεν είναι dark eyed τότε μάλλον είναι μικρότερο του 1 έτους. Τα πόδια και το ράμφος του φαίνονται αρκετά καθαρά δεν μπορώ να πω με σιγουριά όμως ότι δεν υπάρχει η παραμικρή υποψία για άκαρεα. Το καλύτερο θα ήταν να μας ξανανεβάσεις φωτογραφίες σε μερικές εβδομάδες να δούμε πως εξελίσσεται.
 
Βασικά, να πάρω φυσικά κλαδιά;
Αν εννοείς να φτιάξεις και όχι να πάρεις, διάβασε το παρακάτω άρθρο
Πήρα ένα μπατζι αρσενικό εδώ και μια εβδομάδα
Επίσης τώρα μας έμαθε κάπως και κάθεται να το χαϊδέψουμε λίγο, αλλά μετά από λίγο μας δαγκαει και τρέμει συνεχώς.
Το ότι κάθεται μετά από μία εβδομάδαα και επιτρέπει να το ακουμπήσετε είναι ένα, κατά τη γνώμη μου, τεράστιο πλεονέκτημα που προοιωνίζει μεγάλη πρόοδο στη μεταξύ σας εξοικείωση, αν γίνουν προσεκτικά και σταδιακά οι ανάλογες κινήσεις. Το ότι τρέμει θα μπορούσε να σημαίνει ότι φοβάται, το ίδιο και το ότι δαγκώνει, αν και γενικά οι παπαγάλοι αυτόν τον τρόπο έχουν να "εξερευνούν / δοκιμάζουν" το περιβάλλον τους. Σε αυτήν την περίπτωση να απομακρύνεις το χέρι σου ήσυχα ή να το αφήνεις ακίνητο (δαγκωμένο) στην περίπτωση που δεν πονάς και πιστεύω ότι με την εξέλιξη της σχέσης σας το δάγκωμα θα μειωθεί σε συχνότητα.
Τέλος θα μπορούσες να πάρεις και τσαμπί μίλλετ (το οποίο λατρεύουν) ώστε να του δίνεις με το χέρι από λίγο με σκοπό να σε εμπιστευτεί ακόμα περισσότερο και να εκπαιδευτεί στη συνύπαρξη μαζί σου.
 
@ianos Στην αρχή το δάγκωμα του ήταν πολύ πιο χαλαρό απ'ότι είναι τώρα τις τελευταίες ημέρες, ειδικά σήμερα και χθες μας έχει καταφάει. Πήρα τσαμπί με κεχρί, το λατρεύει, εχω κόψει ένα κομμάτι του κλαδιού και τον ταϊζω αλλά προσπαθώ να το μετακινώ μπας και με ακολουθήσει. Έχει κολλήσει σε ένα σημείο του κλαδιού λες και έχει κοκκαλώσει.
 
Α! Και το άλλο ωραίο που μας κάνει τώρα είναι να στέκεται στο ένα του πόδι..
Εφόσον δεν βλέπεις κάτι άλλο περίεργο στην κίνηση, είναι θετικό να στέκεται στο ένα πόδι, δείγμα ότι άρχισε να νιώθει ασφαλής και κουλ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά κάθε κίνηση του μου φαίνεται ύποπτη. Τώρα έχουμε αυτο που κάνει εδω και 5 λεπτά συνεχόμενα
 

Συνημμένα

Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά κάθε κίνηση του μου φαίνεται ύποπτη. Τώρα έχουμε αυτο που κάνει εδω και 5 λεπτά συνεχόμενα
Αν διέκρινα καθαρά, μια χαρά κι αυτό. Συνήθως πριν τον ύπνο το κάνουν, είναι εντελώς φυσιολογικό και ένδειξη ότι αισθάνεται μια χαρά.

Ρωτάς ο,τι θες εννοείται. Εδώ όλοι είμαστε για το καλό των πτηνών μας.
 
Για την καλή του υγεία και ομαλή ανάπτυξη, θεωρώ ότι θα ήταν ωφέλιμο να κοιμάται σωστά, ανεμπίδιστα και μη διακοπτόμενα, και καλύτερα να ακολουθεί τον κύκλο του φυσικού φωτός (να κοιμάται δλδ το σούρουπο και να ξυπνά με το πρώτο φως).
 
@ianos Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε. Στην αρχή τον αλλάζαμε δωμάτιο αλλά μας είπαν ότι πρέπει να συνηθίσει με κόσμο. Ωστόσο, νομίζω ότι δεν κοιμάται αρκετά όταν είμαστε δίπλα του γιατί φαίνεται να είναι συνεχώς σε εγρήγορση και να μας κοιτάει. Δηλαδή εχθές, χωρίς να έχουμε ήχους να παίζουν είτε από τηλεόραση ή κάποιο άλλο μέσο, κάθισε μέχρι και τις 2 το πρωί χωρίς να κλείσει τα μάτια του.
 
Προσωπικά θα του άλλαζα δωμάτιο για να κοιμάται. Με κόσμο θα συνήθιζε όταν είναι ξύπνιο. Αλλά ας ακούσουμε τη γνώμη και άλλων μελών, διότι ίσως και να υπερβάλλω.
 
Καλησπέρα και πάλι! Μετά απο προηγούμενο post όπου μου προτείνατε να μεταφέρω το budgie μου σε μεγαλύτερο κλουβί, έχω κάποιες όχι και τόσο καλές εξελίξεις. Λοιπον, το κλουβί ήταν ένα pass-down από καναρίνια. Θεωρώ ότι είναι ακατάλληλο, γιατι:
--> νομίζω ότι τραυματίζονται τα πόδια του
--> σκοπός του μεγαλύτερου κλουβιού ήταν να έχει χώρο να πετάξει, ωστόσο περπατάει μόνο πέρα δώθε
--> τώρα είναι πιο απόμακρος, διότι μόλις ανοίγουμε την πόρτα για να τον χαϊδέψουμε, φεύγει μακριά, ενώ στο παλιό μικρό κλουβί καθόταν στο κλαδί του και μας συνήθιζε σιγά-σιγά
--> το κλουβί αυτό έχει 3 ή 4 διαφορετικές "πόρτες" όπου καμία δεν μένει μονίμως ανοιχτή (είναι έτσι φτιαγμένες)

Πιστεύετε ότι θα του είναι καλύτερο αυτο το κλουβί ή να τον αλλάξω ξανά στο παλιό και να του έχω συνεχώς την πόρτα ανοιχτή, σε περίπτωση που θέλει να βγει και να πετάξει μέσα στο σπίτι;
 

Συνημμένα

  • 342037042_203602842393679_8733635673199407215_n.webp
    342037042_203602842393679_8733635673199407215_n.webp
    279,5 KB · Προβολές: 20
Πιστεύω ότι το κλουβί δεν είναι ακατάλληλο, τουλάχιστον για τους λόγους που αναφέρθηκαν.
Ούτε τα πόδια τραυματίζονται, ούτε γίνεται πιο απόμακρο επειδή είναι μεγαλύτερο.
Μακάρι να διαψευστώ, όμωςτο γεγονός ότι δεν πετάει σε συνδυασμό με μια μικρή αραίωση των φτερών γύρω από το μάτι του,(προσωπική μου άποψη), καθώς και η κίνηση του θώρακα όταν αναπνέει σε φάση ηρεμίας (με βάση το video), είναι κατά την γνώμη μου τα θέματα που θα πρέπει να σε ανησυχήσουν.
Γι'αυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην αγορά νέων πουλιών
και να αποφεύγουμε τα pet shop με τα στοιβαγμένα πουλιά σε μικρούς και ακατάλληλους χώρους και με κακές συνθήκες υγιεινής
Την πατήθρα που είναι χαμηλά καλύτερα να την βγάλεις δεν εξυπηρετεί σε κάτι.
 
@Vada Με βάση κάποιες παλιες φωτογραφίες που τον είχα τραβήξει, τα φτερά του γύρω απο το μάτι παραμένουν ίδια. Ωστόσο, τώρα βλέπω απο τις φωτογραφίες ότι έχει εμφανίσει κάτι μικρά μαύρα εξογκώματα στο κεφάλι του, παραθέτω φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • 342092931_753122856402001_800522250735986316_n.webp
    342092931_753122856402001_800522250735986316_n.webp
    68,8 KB · Προβολές: 11
  • 342039658_564729865747824_2559013423742288389_n.webp
    342039658_564729865747824_2559013423742288389_n.webp
    67,3 KB · Προβολές: 11
έχει εμφανίσει κάτι μικρά μαύρα εξογκώματα στο κεφάλι του
Είναι καινούργια φτερά που δεν έχουν ανοίξει ακόμη.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό προφανώς βρίσκεται στο τέλος της πτερόρριας.
 
Επίσης τώρα μας έμαθε κάπως και κάθεται να το χαϊδέψουμε λίγο, αλλά μετά από λίγο μας δαγκαει και τρέμει συνεχώς.
Ξέρω πως το θέμα πάλιωσε αλλά θέλω να προσθέσω μια πληροφορία εδώ: Κι εγώ χάιδευα το δικό μου για δυο μέρες αλλά όταν μίλησα με γιατρό μου είπε ότι στην πραγματικότητα το ενοχλεί αφάνταστα. Αλλά καθώς είχε αλλάξει πρόσφατα κλουβί και περιβάλλον το πουλάκι ένιωθε ανυπεράσπιστο. Για αυτό τον λόγο έγινε πιο απόμακρο. Κατάλαβε ότι μπορεί να αμυνθεί στον εχθρό. Επίσης ο γιατρός είπε ότι το πουλάκι δεν μας συνηθίζει όταν το χαϊδεύουμε συνεχώς, στην πραγματικότητα μας μισεί και μας φοβάται.
--> το κλουβί αυτό έχει 3 ή 4 διαφορετικές "πόρτες" όπου καμία δεν μένει μονίμως ανοιχτή (είναι έτσι φτιαγμένες)

Πιστεύετε ότι θα του είναι καλύτερο αυτο το κλουβί ή να τον αλλάξω ξανά στο παλιό και να του έχω συνεχώς την πόρτα ανοιχτή, σε περίπτωση που θέλει να βγει και να πετάξει μέσα στο σπίτι;
Επίσης αυτό ούτε να το σκεφτείς, γιατί το στρογγυλό κλουβί είναι απολύτως απαγορευτικό το ίδιο και το να βγει έξω πριν μάθει να ανεβαίνει στο δάχτυλο. Μια κύρια στο facebook την συμβούλεψαν άνθρωποι που δεν θα χαρακτηρίσω να κάνει ακριβώς αυτό και το πουλάκι της τράκαρε σε μια ντουλάπα και σκοτώθηκε ακαριαία όπως αναφέρει. Επίσης πώς θα ξαναμπεί μέσα (το φαγητό δεν το βρίσκω λόγο); Και το να είναι η πόρτα μονίμως ανοιχτή είναι απαγορευτικό, γιατί κάποια στιγμή όταν για οποιοδήποτε λόγο το πουλάκι να βγει και να ροκανίσει ένα πολύπρυζο πχ. Για να βγει ένα budgie εκτός κλουβιού πρέπει πρώτα να εκπαιδευτεί και να υπάρχει και ειδικό playstand για να κάθεται και να παίζει. Το συγκεκριμένο θέμα είναι παλιό, αλλά πολύ αρχάριοι το επισκέπτονται οπότε προσθέτω αυτές τις λεπτομέρειες.
 
Back
Top