Γενικά Προσαρμογή cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntia

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
Ιωάννινα
Καλημέρα σε όλους! Πήραμε προχθές εναν παπαγάλο cockatiel και προσπαθώ μέσα από άρθρα να πάρω πληροφορίες για την φροντίδα του. Κελάηδησε σχεδόν από την πρώτη ημέρα, αλλά δεν το έχω δει να τρώει και αυτό με στεναχωρεί. Ήπιε μόνο λίγο νεράκι και όταν το πλησιάζουμε τρέμει. Επίσης δεν αλλάζει θέση στο κλουβί, κάθεται στο ξύλο που έκατσε από την αρχή και πηγαινοέρχεται ελάχιστα. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως δεν τρώει. Είναι θέμα προσαρμογής ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;
Τέλος υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να καταλάβουμε αν είναι αρσενικό ή θηλυκό; Από το pet shop μας είπαν πως είναι περίπου 9 μηνών, αλλά φύλο δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_20160609_094258.webp
    rsz_1rsz_20160609_094258.webp
    42,6 KB · Προβολές: 60
Ρώτησες από κει που το πήρες τι έτρωγε μήπως το στρεσάρισμα από την αλλαγή περιβάλλοντος και η πιθανή αλλαγή στη διατροφή το οδήγησαν σε πρόσκαιρη ασιτία;
Για τα υπόλοιπα θα μιλήσουν οι καλοί γνώστες των πραγμάτων όπως ο @Φοίβος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ntia
Ρώτησες από κει που το πήρες τι έτρωγε μήπως το στρεσάρισμα από την αλλαγή περιβάλλοντος και η πιθανή αλλαγή στη διατροφή το οδήγησαν σε πρόσκαιρη ασιτία;
Για τα υπόλοιπα θα μιλήσουν οι καλοί γνώστες των πραγμάτων όπως ο @Φοίβος.

Καλημέρα Γιάννη και ευχαριστώ για την απάντηση. Σε τροφή μας έδωσε ότι έτρωγε και εκεί, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται. Μου είπε αν συνεχίσει να μην τρώει να του τον πάω αύριο. Απλά προβληματίζομαι γιατί δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βαθμό μπορεί να παίζει ρόλο η προσαρμογή. Τον πήραμε Τρίτη βράδυ και χθες τουλάχιστον όσο παρατηρούσα ήπιε λίγο νερό μόνο το απόγευμα. ☹ Για φαγητό πιστεύω κάτι θα έβλεπα στον πάτο του κλουβιού του, άρα πιθανόν δεν τρώει ούτε όταν δεν είμαστε μπροστά..
 
Καλωσήρθες @ntia, χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου. Για αρχή δεν βάζετε το μπολάκι με το φαγητό πιό κοντά του;Επίσης αυτό που είναι στην βάση τί είναι, τζάμι; Μήπως στρεσάρεται με αυτό βλέποντας τον εαυτό του; Σε πολύ λίγο θα σου πούν και οι πιο έμπειροι για να ησυχάσεις.
 
Μαζί με τους σπόρους που σίγουρα θα έχεις βάλει δοκίμασε διαβάζοντας εδώ να εκμαιεύσεις και άλλες "λιχουδιές" από το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
Από τα λίγα που γνωρίζω πιπεριά, μπρόκολο, λίγο γλυστρίδα, φρέσκια ρίγανη, λίγο μήλο ίσως "ξυπνήσουν" γρηγορότερα τη διάθεση για φαγητό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ntia
Το πουλάκι όπως το βλέπω στη φωτογραφία δεν δείχνει κάποιο σημάδι ασθένειας. Μου φαίνεται για αρσενικό (συνηγορεί σε αυτό το ότι κελάηδησε ήδη) κι αφού κελάηδησε δεν θα είναι κι άρρωστο. Σίγουρα το νέο περιβάλλον μπορεί να το κάνει να είναι λίγο πιο μαζεμένο στην αρχή. Μπορείς να κοιτάξεις μέσα στην ταίστρα αν υπάρχουν εκεί φλούδια απο σπόρια; Επίσης το ότι ήπιε νερό είναι πολύ θετικό.
 
Χωρίς να είμαι ειδική στους παπαγαλους, αλλά σύμφωνα με τα θέματα που έχω διαβασει μέσα στο φόρουμ έχω διαπιστώσει ότι όταν έρχονται σε νέο περιβάλλον αργούν να προσαρμοστουν και οι νέοι ιδιοκτήτες τους εκφράζουν συνεχώς απορίες για τη σίτιση τους(ότι δεν τρέφονται και δεν πίνουν νερό). Μετά από λίγες ημέρες επανέρχονται και μας αναφέρουν ότι ο παπαγάλος τους προσαρμόστικε και όλα πάνε καλά. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ τους γνώστες να με διορθώσουν.
 
Καλωσήρθες @ntia, χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου. Για αρχή δεν βάζετε το μπολάκι με το φαγητό πιό κοντά του;Επίσης αυτό που είναι στην βάση τί είναι, τζάμι; Μήπως στρεσάρεται με αυτό βλέποντας τον εαυτό του; Σε πολύ λίγο θα σου πούν και οι πιο έμπειροι για να ησυχάσεις.

Καλώς σας βρήκα! Έβαλα το νεράκι του κοντά μα και πάλι τίποτα. Πίνει μια φορά μάλλον την ημέρα. Το φαγητό δεν το πλησιάζει :/ Αυτό που φαίνεται κάτω είναι το πλαστικό από το κλουβί ειναι ματ απλά στη φωτογραφία φαίνεται έτσι!

Το πουλάκι όπως το βλέπω στη φωτογραφία δεν δείχνει κάποιο σημάδι ασθένειας. Μου φαίνεται για αρσενικό (συνηγορεί σε αυτό το ότι κελάηδησε ήδη) κι αφού κελάηδησε δεν θα είναι κι άρρωστο. Σίγουρα το νέο περιβάλλον μπορεί να το κάνει να είναι λίγο πιο μαζεμένο στην αρχή. Μπορείς να κοιτάξεις μέσα στην ταίστρα αν υπάρχουν εκεί φλούδια απο σπόρια; Επίσης το ότι ήπιε νερό είναι πολύ θετικό.

Φοίβο ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Κελάηδησε μια φορά μόνο χθες το πρωί και έκτοτε μόνο φωνούλες που και που. Και όπως είπα παραπάνω δεν αλλάζει και θέση. Εύχομαι να είναι θέμα προσαρμογής γιατί με ανησυχεί που δεν τρώει. Φλούδια δεν υπάρχουν πουθενά, κοιτάω συνεχώς! Αχ θα μας σκάσει το πτηνό! Όσο για το φύλο δεν έχω ιδέα και λίγο που έψαξα μπερδεύτηκα με τα χρώματα και εξωτερικά χαρακτηριστικά. Επίσης ποια ονομάζουν πέρλες; Δηλώνω παντελώς άσχετη μα με πολλή όρεξη και αγάπη να μάθω!
 
Το πρωτο ζεμπρακι που ειχα παρει εκανε δυο μερες να φαει και απο τοτε μια χαρα! Μην αγχωνεσαι για εμενα συνηθως μετα απο μξα δυο μερες τρωνε. Ειναι πολυ νωρις. Μηπως ειδες στο πετ τι ταιστρες του ειχαν; Νομιζω εχουν συνηθως κατι μακροστενες πλαστικες ακομα και η αλλαγη αυτη που για εμας ειναι αστεια μπορει το μικρο σου να το στρεσαρει. Σε ήσυχο δωματιο να το έχεις, να μηβ το πολυ πλησιαζετε μονο για τα απαραιτητα και νομοζω ολα θα πανε καλα. Αρρωστο δεν φαίνεται! Σορρυ για τα γραμματα αλλα γραφω απο το κινητο🙂
 
Να σου ζήσει το πανέμορφο πουλάκι σου!
Όλα όσα σου είπαν οι προηγούμενοι είναι σωστά και πρέπει να τα πάρεις υπ' όψιν σου.
Κι εγώ θα σου πω να μην ανησυχείς μεν, να έχεις όμως τεταμένη την προσοχή σου, γιατί έχοντας ένα νέο πουλάκι στο σπίτι, αγορασμένο μάλιστα από κατάστημα, δεν γνωρίζεις ουσιαστικά τίποτα για το παρελθόν του και πρέπει να το ανακαλύψεις μόνη σου με την συναναστροφή σας και την παρατήρησή σου.

Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο όταν φέρνουμε ένα νέο πουλί στο σπίτι, το οποίο φυσικά διακατέχεται από φόβο και άγχος για το νέο του περιβάλλον, πολύ σημαντικό είναι να διαλέξουμε ένα σημείο, που θα του δημιουργεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συναισθηματική ασφάλεια.
Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρη πως το σημείο σου δεν καλύπτει αυτή την ανάγκη του, διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ και ίσως βρεις κάποιο καλύτερο.
Σε πρώτη φάση, ψάξε στα μαγαζιά μια καλή συσκευασμένη τροφή για μεσαίους παπαγάλους και σταδιακά άλλαξε αυτήν που ήδη έχεις (χύμα), ξεκινώντας από 50-50 παλαιάς και νέας. Ο λόγος; https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/

Αν θέλεις βάλε μας μια πλήρη φωτογραφία του κλουβιού, ίσως μπορέσουμε να σου δώσουμε κάποιες ιδέες.
Επίσης κράτα στην διάθεσή σου τον πλήρη οδηγό φροντίδας παπαγάλων, που περιλαμβάνει τα περισσότερα άρθρα του PetBirds που αφορούν τους παπαγάλους.
 
... Επίσης ποια ονομάζουν πέρλες; ..

Πέρλες ονομάζονται οι βούλες στην πλάτη τους. Pearl λέγεται ο χρωματισμός αυτών των πουλιών. Στα θηλυκά είναι πιο έντονος και διατηρούν πολλές πέρλες στο φτέρωμα, αντίθετα τα αρσενικά μπορέι να ξεκινήσουν με πολλές και μεγαλώντας να τις χάσουν κρατώντας μερικές μικρές άσπρες βούλες οι οποίες μπορεί να εξαφανιστούν τελείως μετά απο μερικές πτερόρροιες. Επίσης το κίτρινο στο πρόσωπο των αρσενικών δεν έχει τη θαμπάδα που έχει στα θηλυκά.

1354195_orig.jpg


Το αρσενικό στην πάνω φώτο ξεκίνησε κάπως έτσι.
Male-pearl-molting-ILLUS.jpg
 
Παιδιά καλημέρα! Σας ευχαριστώ όλους ΅πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Η αλήθεια είναι πως κάθε αρχή και δύσκολη που λένε! Προσπαθώ να διαβάζω ώστε να κάνουμε το καλύτερο για τον καινούριο συγκάτοικο μας! Είμαι χαρούμενη γιατί χθες επιτέλους το απόγευμα άρχισε να τρώει, όπως ακριβώς τα είπατε δηλαδή! Ξεκίνησε δειλά δειλά να εξερευνά και το κλουβί του! Χαίρομαι που υπάρχει μια τόσο όμορφη παρέα όπου μπορείς να πάρεις βοήθεια και σωστές συμβουλές! Να είστε καλά!
 
Back
Top