Ασθένειες Προσγειώθηκε στο μπαλκόνι ένα καναρίνι με σπασμένο το πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos56
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tasos56

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2022
Μηνύματα
14
Πόλη
nea ionia athenes
δεν ξερω παιδια πως εγινε προσγειωθηκε στο μπαλκονι ενα καναρινι με σπασμενο το ποδι του δεν ξερω τι να κανω υπαρχει καποια λυση
 
@tasos56 αλλού έχω διαβάσει για οδοντογλυφίδες, βαμβάκι κ ιατρικό χαζαπλαστ. Είδες αν έχει χτυπήσει πουθενά αλλού; Θα σου έλεγα με την πρώτη ευκαιρία να το πας πτηνιατρο να είσαι σίγουρος ότι θα κολλήσει σωστά κ για ένα γενικό τσεκ απ. Μην ξεχάσεις την καραντίνα.
 
@tasos56 Είναι απίστευτο πως μόλις έδωσες κάποια από τα δικά σου καναρινάκια, ήρθε κ σε βρήκε αυτό!!!
Μπορεί να είναι ταλαιπωρημένο κ να παιδευτεις κ εσύ στην αρχή μέχρι να το κάνεις να νιώσει καλύτερα, αλλά νιώθω μεγάλη ανακούφιση κ χαρά που βρήκε εσένα που έχεις εμπειρία από καναρίνια κ όλη την καλή διάθεση να το βοηθήσεις! Εύχομαι καλή επιτυχία κ δύναμη κ στους δύο σας!
 
παιδια εδω και δυο μερς ειμαι χαλια το εχω συνεχεια στο μυαλο μου του εβαλα ενα ας πουμε ναρθηκα ομως φοβαμαι πολυ μηπως το μελος νεκρωσει και παθει το πουλακι καποια σηψεμια η γαγκρενα αυτο που εκανα ειναι να του βαλω αρκετο φαγητο καιδυο 200 ποτιστρες με β βιταμινη κια δοσυκικλινη και το απομωνοσα να ειναι ησυχο για να μην τρομαζει οταν παω στα αλλα και χτυπιεται στο κλουβι συγνωμη αν δεν απανταω σε ολους σας ευχαριστω για το ενδιαφερον με πολυ σεβασμο και παλι ευχαριστω για οτι προκυψει και για την πορεια του θα σας ενημερωσω ομως μαλον εχω πορει μπροστα ευχομαι να γλυτωσει γιατι κατα τα αλλα ειναι ενα κουκλι και καλα στην υγεια του εκτος απο το ποδι.
 
νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερα το ποδι δεν εχει μαυρισει πραγμα πιστευω θετικο ομως δεν τολμαω ακομα να το πειραξω
γιατι θελω πρωτα να σιγουρευτω εχω ομως θετικο συναισθημα μεχρι στιγμης
 
ειναι αληθεια και ομως παιδια ειναι επειτα απο20 μερες περιπου η αποκατασταση του ποδιου της κουκλας ειναι μυθικη παραθετω φωτο να δειτε επειτα θα σας πω την μεθοδο που ακολουθησα
 

Συνημμένα

  • IMG_20231028_103259.webp
    IMG_20231028_103259.webp
    187,8 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20231028_181749.webp
    IMG_20231028_181749.webp
    181,9 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20231028_181837.webp
    IMG_20231028_181837.webp
    195,7 KB · Προβολές: 25
παιδια η μεθοδος που εκανα ειναι πηρα ενα καλαμακι πλαστικο του kafe fredo το ψιλο στη διαμετρο το εκοψα
αρχικα περιπου ενα ποντο επειτα το εκοψα με κοπιδι κατα μηκος και το αφησα στην ακρη μετα πηρα μια γαζα αποστειρωμενη
την οποια βουτηξα στο betadine αυτο που καθαριζουν τις πληγες και τυλιξα οσο μπορουσα το ποδι πιο σφικτα και ευθεια και
εκλεισα το ποδι σαν σαντουιτς ας πουμε με τα δυο μισα καλαμακιαεπειτα γυρω απο τα καλαμακια το εσφιξα με τραυμαπλαστ
και ολα τα αλλα τα εκανε η κουκλα φαι καλο βιταμινες ασβεστιο και το αποτελεσμα το βλεπετε στη φωτο φαινεται η διαφορα
χρωματος στο ποδι βεβαια ημουν τυχερος γιατι δεν ειχαν κοπει τενοντες νευρα η κουκλα κουναει κανονικα και τα δακτυλα του ποδιου
 
Back
Top