Γενικά Προσθέσαμε στην οικογένεια μας ένα moustache, το Πεπόνι

Γιούλη 02

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2023
Μηνύματα
78
Καλησπέρα παιδιά. Επέστρεψα για να σας πούμε τα νέα μας. Είμαστε πολύ καλά. Ο Μπόμπος έχει μάθει πάρα πολλές λέξεις να λέει κ πάρα πολλά κόλπα να κάνει. Το καλοκαίρι προσθέσαμε στην οικογένεια μας ένα ακόμα φτερωτό μέλος, ένα moustache το Πεπόνι. Πολύ καλό παιδί κ αυτό. Η φωνή του ακούγεται ελάχιστα. Έχει μάθει να κάνει κύκλο, και να χαιρετάει όταν του λες γειά. Δεν μιλάει ακόμα, στέλνει φιλάκια. Κ τέλος του μηνός θα προστεθεί το τρίτο και τελευταίο φτερωτό μέλος ένα θηλυκό καικ. Εννοείται έχω κάνει την έρευνα μου κ έχω διαβάσει πάρα πάρα πολύ γι αυτό το είδος. Ευελπιστώ όλα να πάνε καλά. Αντε πάλι αγορά καινούριου κλουβιού κτλ 🤣 με έχουν ξεπαραδιασει τα άτιμα 🤣
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-09-14-19-14-14-861_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2024-09-14-19-14-14-861_com.miui.gallery-edit.webp
    80,3 KB · Προβολές: 24
  • Screenshot_2024-09-14-19-14-04-397_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2024-09-14-19-14-04-397_com.miui.gallery-edit.webp
    77,1 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_2024-09-14-19-13-46-854_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2024-09-14-19-13-46-854_com.miui.gallery-edit.webp
    74,9 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_2024-09-14-19-13-13-273_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2024-09-14-19-13-13-273_com.miui.gallery-edit.webp
    94,8 KB · Προβολές: 24
  • Screenshot_2024-09-14-19-12-41-222_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2024-09-14-19-12-41-222_com.miui.gallery-edit.webp
    217 KB · Προβολές: 24
Καλησπέρα παιδιά. Επέστρεψα για να σας πούμε τα νέα μας. Είμαστε πολύ καλά. Ο Μπόμπος έχει μάθει πάρα πολλές λέξεις να λέει κ πάρα πολλά κόλπα να κάνει. Το καλοκαίρι προσθέσαμε στην οικογένεια μας ένα ακόμα φτερωτό μέλος, ένα moustache το Πεπόνι. Πολύ καλό παιδί κ αυτό. Η φωνή του ακούγεται ελάχιστα. Έχει μάθει να κάνει κύκλο, και να χαιρετάει όταν του λες γειά. Δεν μιλάει ακόμα, στέλνει φιλάκια. Κ τέλος του μηνός θα προστεθεί το τρίτο και τελευταίο φτερωτό μέλος ένα θηλυκό καικ. Εννοείται έχω κάνει την έρευνα μου κ έχω διαβάσει πάρα πάρα πολύ γι αυτό το είδος. Ευελπιστώ όλα να πάνε καλά. Αντε πάλι αγορά καινούριου κλουβιού κτλ 🤣 με έχουν ξεπαραδιασει τα άτιμα 🤣
Να σου ζήσουν Γιούλη! Τα κλουβιά πολύ όμορφα! Κ τα παιχνίδια, σαν παιδική χαρά!
Οι πρώτες τρεις φωτογραφίες νομίζεις ότι είναι στιγμιότυπα από συγχρονισμένο χορευτικό! Ελπίζω κ το τρίτο να δέσει με την ομάδα!
 
Να σου ζήσουν και με το καλό να έρθει και το τρίτο!!!!
Πως και έχεις διαλέξει διαφορετικά είδη?
Ευχαριστώ πολύ πολύ. Διότι κατάλαβα ότι με τα μόνκ δύο μαζί δεν γίνεται! Η φασαρία ήταν ανυπόφορη! Οπότε επέλεξα να διαλέξω παπαγάλους σε περίπου ίδιο μέγεθος αλλά σίγουρα πολύ διαφορετικούς μεταξύ τους. Εχω ερωτευτεί και τα 3 είδη!

Να σου ζήσουν Γιούλη! Τα κλουβιά πολύ όμορφα! Κ τα παιχνίδια, σαν παιδική χαρά!
Οι πρώτες τρεις φωτογραφίες νομίζεις ότι είναι στιγμιότυπα από συγχρονισμένο χορευτικό! Ελπίζω κ το τρίτο να δέσει με την ομάδα!
Ναι ναι σαν χορευτικό είναι🤣 ευχαριστουμε για τις ευχές 🥰 δυστυχώς ο πικο δεν μπορούσε να προσαρμοστεί. Έκραζε ασταμάτητα σαν να τον εσφαζαν. Ήμασταν κάθε μέρα στο σπίτι με ντεπον αναβράζοντα. Έκανα αρκετές προσπάθειες. Είχε μάθει κ αυτός διαφορά κόλπα, πέταγε στο χέρι μου, χαιρετούσε, έκανε κύκλο κτλ. Το θέμα είναι ότι η φωνή δεν ηρεμουσε με τπτ κ το κακό είναι ότι ξεσήκωνε κ τον Μπόμπο κ κράζανε μαζί. Οπότε μετά λύπης πήγε σε μια κοπέλα που τον είχε ερωτευτεί.
 
Αυτό με τους παπαγάλους πάντως πρέπει να είναι κάτι δεν πανδημία 😂 και εγώ έχω δυο ζακο κ κοκατιλ και θα ήθελα παρά πολύ να πάρω κοκατου galah! Βέβαια το κοκατιλ μας έχει δυσκολέψει πολύ με το κράξιμο και την τσιρίδα όλη μέρα 😂 ήταν και για πολλα χρόνια σε πετ σοπ και δεν είναι τόσο εύκολο πουλάκι ,όποτε το σκέφτομαι για τρίτο 😂
 
Αυτό με τους παπαγάλους πάντως πρέπει να είναι κάτι δεν πανδημία 😂 και εγώ έχω δυο ζακο κ κοκατιλ και θα ήθελα παρά πολύ να πάρω κοκατου galah! Βέβαια το κοκατιλ μας έχει δυσκολέψει πολύ με το κράξιμο και την τσιρίδα όλη μέρα 😂 ήταν και για πολλα χρόνια σε πετ σοπ και δεν είναι τόσο εύκολο πουλάκι ,όποτε το σκέφτομαι για τρίτο 😂
Για γκαλά ήμουν έτοιμη κ γω. Αλλά από το ψάξιμο που έκανα διαπίστωσα ότι δεν ήταν για μένα. Πανέμορφο πουλί σίγουρα. Σκέψου είναι σαν κοκατιλ με στεροειδη! Αν δεν μπορείς το κράξιμο του κοκατιλ μην το σκέφτεσαι καν🤣 ο ένας λόγος ήταν η φωνή τους κ ο άλλος είναι ότι πολλές φορές γίνονται επιθετικά κ σκέψου πετάνε κ κάνουν επιθεσεις στο κεφάλι σου. Και γενικά είναι πάρα πολύ απαιτητικά πουλιά.

Όμορφα πουλάκια, να τα χαίρεσαι!
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ 🥰
 
Για γκαλά ήμουν έτοιμη κ γω. Αλλά από το ψάξιμο που έκανα διαπίστωσα ότι δεν ήταν για μένα. Πανέμορφο πουλί σίγουρα. Σκέψου είναι σαν κοκατιλ με στεροειδη! Αν δεν μπορείς το κράξιμο του κοκατιλ μην το σκέφτεσαι καν🤣 ο ένας λόγος ήταν η φωνή τους κ ο άλλος είναι ότι πολλές φορές γίνονται επιθετικά κ σκέψου πετάνε κ κάνουν επιθεσεις στο κεφάλι σου. Και γενικά είναι πάρα πολύ απαιτητικά πουλιά.


Σ ευχαριστώ πολύ πολύ 🥰
Υποθετικά το galah είναι στο ίδιο επίπεδο θορύβου με τον african και υποτειθετε ότι το κοκατιλ είναι σε χαμηλότερο επίπεδο θορύβου! Ωστόσο καμία σχέση 😂 έχει τόσο διαπεραστική τσιρίδα το κοκατιλ κάνει τόσο πολύ θόρυβο καθημερινά που πολλές φορές σκέφτομαι ευτυχώς που δεν άκουσα τους περισσότερους που έλεγαν να πάρω κοκατιλ σαν start bird 😂
 
Back
Top