Διατροφή Προσθήκη σιταρόχορτου στην διατροφή του cockatiel μου

thanasis2016

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Διδυμότειχο
Το σιταρόχορτο, που μοιάζει με γρασίδι, είναι ουσιαστικά ο βλαστός που παράγεται από το σπόρο του σιταριού, πρίν σχηματιστεί σε σιτάρι και χρησιμοποιείται ευρέως από τη φαρμακευτική βιομηχανία για την παραγωγή θεραπευτικών σκευασμάτων, καθώς αποτελεί πλουσιότατη πηγή βιταμινών, μεταλλικών στοιχείων, βιταμίνης Α, Ε, μαγνησίου και ασβεστίου.
images(1).webp
Εν συνεχεία, η χλωροφύλλη μπορεί να εξαχθεί ομολογουμένως από πολλά φυτά, αλλά η υπεροχή του σιταρόχορτου έγκειται στο ότι περιέχει πάνω απο 100 στοιχεία αναγκαία στον ανθρώπινο οργανισμό. Ο χυμός του χόρτου, είναι άκρως θεραπευτικός καθώς συνίσταται από όλα τα μεταλλικά στοιχεία, που είναι γνωστά στο άνθρωπο, βιταμίνες Α, Β, C, E, και K, πρωτεΐνες και 17 είδη αμινοξέων που είναι και η βάση για την παραγωγή των πρωτεϊνών.
images(2).webp
Όποτε αποφάσισα νά καλλιέργησω
Μία μικρή γλαστρουλα με σιταροχορτο για τον κρόκο... Το cocatiel μου... όχι μόνο μου το έχει πει ο εκτροφέας όπου τον πηρα ότι κάνει πολύ καλό στα παπαγαλακια, αλλά το έχω διαβάσει καί σε πάρα πολλά ξένα σάιτ ...όποτε είναι κάτι πολύ έξυπνο κατά την γνώμη μου... Πάντως του έχω την γλαστρουλα 5 ημέρες και έχει ξετρελαίνει... Και έχω δει διάφορα στις κουτσουλιές (έχουν γίνει ποιο σφιχτές)και ποιο ζωηρός... Αν θέλετε να ανεβασω το πώς μπορείτε να καλλειεργησετε και εσείς σιταροχορτο πείτε μου από κάτω... Αν και δεν νομίζω να μην ξέρετε πως να καλλειεργησετε σιταροχορτο.
 
Τελεια θα περιμενουμε και φωτογραφιες απο το δικο σου γλαστρακι και εντυπωσεις απο το κοκατιλακι σου :D
Να ρωτησω, αυτο ειναι το ιδιο με αυτο το μικρο γλαστρακι που πουλανε στα pet shop?
Γιατι παντα ειχα απορια τι ειναι και τι προσφερει!
 
Να ρωτησω, αυτο ειναι το ιδιο με αυτο το μικρο γλαστρακι που πουλανε στα pet shop?
Γιατι παντα ειχα απορια τι ειναι και τι προσφερει!
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες στο γλαστρακι... Πάντως είναι πολύ εύκολο να καλλιεργήσεις μόνη σου σιταροχορτο! Πιθανόν να φτιαξω και θέμα για αυτό!
 
Κ εγω την ιδια απορια ειχα με την @ilie mp θελουμε εννοειτε να μας πεις την συνταγη - διαδικασια καλλιεργια του μιας κ ειχα βρει κ εγω αυτο εδω λετε να ειναι το ιδιο;
 

Συνημμένα

  • rsz_screenshot_2016-11-04-17-07-42.webp
    rsz_screenshot_2016-11-04-17-07-42.webp
    7,3 KB · Προβολές: 21
Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε και περιμένουμε φωτογραφικό ρεπορτάζ :)
Αυτά που πουλάνε στα μαγαζιά @illie mp τα έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω τι σπόρους έχουν αλλά ο τρόπος φυτρώματος είναι επισφαλής. Το υπόστρωμα σαπίζει και δημιουργεί μούχλα και μύκητες.
 
@thanasis2016 το σιτάρι στην γλάστρα σου το φύτεψες εσύ, ή το πήρες έτοιμο φυτεμένο; Σε ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι οι σπόροι σιταριού που κυκλοφορούν στην αγορά, είναι υβρίδια και δεν φυτρώνουν! (δεν είμαι σίγουρος βέβαια, μπορεί να λέω και μπούρδα τώρα, αλλά έτσι έχω ακούσει 👎!)
 
@thanasis2016 το σιτάρι στην γλάστρα σου το φύτεψες εσύ, ή το πήρες έτοιμο φυτεμένο; Σε ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι οι σπόροι σιταριού που κυκλοφορούν στην αγορά, είναι υβρίδια και δεν φυτρώνουν! (δεν είμαι σίγουρος βέβαια, μπορεί να λέω και μπούρδα τώρα, αλλά έτσι έχω ακούσει 👎!)
Εγώ περνώ σιτάρι από αυτό που δίνω στεις κουκούλες μού! Αλλά μπορείς να πάρεις και εκείνο που είναι για βράσιμο σε σακουλάκι!

ianospost: 359410 είπε:
Και εμένα θα με ενδιέφερε Θανάση να μας πεις πως καλλιεργείται σε γλάστρα.
Ωραία...8:00 η ώρα θα είναι έτοιμο το θέμα!
 
Εγώ περνώ σιτάρι από αυτό που δίνω στεις κουκούλες μού! Αλλά μπορείς να πάρεις και εκείνο που είναι για βράσιμο σε σακουλάκι!

Το είχα ακούσει σε συζήτηση γεωργών, ότι επίτηδες τα κάνουν στείρα οι εταιρίες, για να τους αναγκάσουν να παίρνουν σπόρο από αυτές συνέχεια, και να μην κρατάνε από την παραγωγή τους! τώρα σκέφτηκα ότι μπορεί μεν να δίνει φύτρα μεν αλλά όχι καρπό αργότερα! Και αφού το δοκίμασες και πιάνει, μια χαρά!
 
αν θέλετε να ανεβασω το πώς μπορείτε να καλλειεργησετε και εσείς σιταροχορτο
Τελειο Θαναση... Μια δυο φορες που πηγα να καλιεργησω μου μουχλιασε και το πεταξα μπορεις να μας πεις τα μυστικα
παρεπιπτοντος το σιταροχορτο το θελω και για μενα οχι μονο για τα πουλια μου

Αυτα εδω λεω
View attachment 46207 View attachment 46206
Αλλα θα περιμενω και το δικο σου θεμα για το πως να φτιαξω μονη μου :)
Αυτο το αγορασα κι εγω, αλλα δεν μου βγηκε 🙄
 
μια δυο φορες που πηγα να καλιεργησω μου μουχλιασε και το πεταξα μπορεις να μας πεις τα μυστικα
Για να μην μουχλιαση φροντίζουμε πάντα να υπάρχει πιατακι από κάτω και όταν το ποτιζουμε το αφήνουμε λίγο να στραγγίζει και μετά βάζουμε το πιατακι 😉
 
παρεπιπτοντος το σιταροχορτο το θελω και για μενα οχι μονο για τα πουλιά μού 🙄
Εδώ σε έχω😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπράβο μπράβο! Μια συμβουλή μόνο... όταν βάζετε σπόρους να βλαστήσουν, μην περιμένετα να γίνουν ολόκληρα φυτά για να τα καταναλώσουν τα πουλάκια μας.. Μόλις σκάσει το φύτρο απ τον σπόρο (1-2 εκατοστά) είναι πολύ πιο θρεπτικό να καταναλωθεί σε αυτή του φάση, παρά αργότερα. :)
 
Μπράβο μπράβο! Μια συμβουλή μόνο... όταν βάζετε σπόρους να βλαστήσουν, μην περιμένετα να γίνουν ολόκληρα φυτά για να τα καταναλώσουν τα πουλάκια μας.. Μόλις σκάσει το φύτρο απ τον σπόρο (1-2 εκατοστά) είναι πολύ πιο θρεπτικό να καταναλωθεί σε αυτή του φάση, παρά αργότερα. :)
Εγώ του το βάζω όταν γίνει δεκα εκατοστά όμως αν θες να δώσεις φυτρα μπορείς να πάρεις ένα βαζακι να βάλεις σπόρους και να το βρέξεις μέσα σε δύο μέρες θα φυτρώσουν 😉
 
Επειδή με κέντρισε το θέμα πάρα πολύ έψαξα και βρήκα πως μπορούμε να καλλιεργήσουμε σιταρόχορτο και βάζω εδώ το κείμενο και τέλος το λινκ. από αύριο θα ξεκινήσω να το φτιάχνω.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤ'ΟΙΚΟΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΣΙΤΑΡΟΧΟΡΤΟΥ.


Βήμα 1ο

Βήμα 1ο
Προμηθεύσου τους κατάλληλους σπόρους σιταριού. Σε ένα μαγαζί με βιολογικά προϊόντα θα βρεις σιτάρι ελληνικής παραγωγής. Προσοχή μην αγοράσεις αποφλοιωμένο σιτάρι, δεν θα φυτρώσει ποτέ. Αυτό που μένει είναι το χώμα και η ζαρτινιέρα. Σιγουρέψου πως η ζαρρτινιέρα έχει μικρές τρυπούλες στον πάτο της, είναι σημαντικο για να στραγγίζει το περίσσιο νερό. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις γλάστρες ή και καφάσια όπως στις εικόνες παρακάτω.

Βήμα 1ο

...

makeyourselfeelright.com/blog-gr/sitaroxorto
 
Back
Top