Διατροφή Προσθηκη εντομων στην αυγοτροφη των καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σε ολους,

Υπαρχει ενα ζητημα σχετικα με την χορηγηση εντομων στην αυγοτροφη των καναρινιων η μη κατα την αναπαραγωγικη περιοδο και κατα την πτερροροια τοσο στην σχετικη με τα καναρινια βιβλιογραφια οσο και στις διαφορες αποψεις των εκτροφεων. Παιρνοντας αφορμη απο τα παραπανω θα ηθελα να καταθεσουμε ολοι τις αποψεις μας γιάυτο τo θεμα.
Χρησιμοποιητε εντομα στην αυγοτροφη των καναρινιων σας την αναπαραγωγικη περιοδο και την περιοδο της πτεροροιας;Ειναι τροπος καλυτερης προσληψης πρωτεινων;

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
 
Εγω δε χρησιμοποιω. Γιατι πιστευω οτι δεν εχουν αυτη την αναγκη τα καναρινια τα οποια ειναι σποροφαγα. Η χρηση ζωικης πρωτεινης ειναι αναγκαι στα ιθαγενοι
 
Εγω προσωπικα δεν εχω καταληξει στο αν πρεπει να χορηγω σε καποιες συγκεκριμενες περιοδους ζωικη πρωτεινη στα καναρινια μου και σε τι ποσοστα. Μια φορα που ειχα βαλει μαζι με αυγοτροφη εμποριου την τιμησαν δεοντος αλλα δεν ειναι αυτος ο παραγοντας που με επηρεαζει...

Απ΄όσο εχω ψαξει την αναπαραγωγικη περιοδο και κατα την φαση της πτεροροιας τα καναρινια εχουν αναγκη απο καλης ποιοτητας πρωτεινης καθως τα πτηνα γενικοτερα(και τα σποροφαγα)μη εχοντας ολη την γκαμα των απαραιτητων αμινοξεων δεν μπορουν να συνθεσουν τις απαιτουμενες πρωτεινες που χρειαζονται για να φτασουν σε μια αριστη φυσικη κατασταση.Αλλωστε και το αγριο καναρινι κατευφευγε σε σκουληκια και σε αυγα μυρμυγκιων κατα την φαση της αναπαραγωγης του.
 
Το αβγό είναι αυτό ακριβώς που λες. Ζωική πρωτεΐνη καλής ποιότητας. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Δηλαδη Σταυρο το αυγο ειναι το ιδιο καλης ποιοτητας οσο και η ζωικη πρωτεινη για τα καναρινια. Ομολογω οτι ειχα μια συγχηση ως προς αυτο...😕Ευχαριστω παντως.
 
Ναι, το αβγό είναι ζωική πρωτεΐνη υψηλής διατροφικής αξίας ή οποία περιέχει όλα τα αμινοξέα που συνθέτουν τέτοιου είδους πρωτεΐνες. :)
 
Back
Top