Διατροφή Προσληψη ασβεστιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Μου ειπαν προσφατως οτι στα ζεβρακια η αμμος grift παει στον πατο του κλουβιου και οχι στην τροφη τους. Διαβασα ενα πολυ χρησιμο post εδω στο φορουμ δε για την δυστοκια που ανεφερε τους τροπους προσληψης ασβεστιου για τα θηλυκα κατα την περιοδο αναπαραγωγης. Θελω να ενισχυσω το θηλυκο μου ζεβρακι με ασβεστιο τωρα που ενδεχομενως θα προσπαθησει να κανει αυγα. Τσοφλια αυγων με αμμο και αυγοτροφη ειναι καλη φορμουλα ή οντως απαγορευται η χρηση της αμμου στην τροφη του συγκεκριμενου ειδους;
Ευχαριστω! 🙂
 
Μαρια σε αυτο που ρωτας δε γνωριζω να σου απαντησω. Παντως γενικα για προσληψη ασβεστιου μπορεις να τους βαλεις σουπιοκοκκαλο αλλα και το τσοφλι του αυγου-απολυμασμενο βεβαια- κανει για αυτη τη δουλεια. Το τσοφλι προσωπικα δετο χω δοκιμασει αλλα εχω διαβασει πως το τρωνε και εχει και ασβεστιο.
 
Κανονικά θα πρέπει να βάζουμε την άμμο υγιεινής στον πάτο και την άμμο για βρώση (grit) σε μια μικρή ταΐστρα. Πρόκειται για διαφορετικά πράγματα.

Εάν κάνει να τρώνε τα ζεμπράκια άμμο δεν γνωρίζω αν και φαντάζομαι πώς θα πρέπει να τρώνε όπως και όλα τα σποροφάγα*

* Υπόθεση είναι, περίμενε απαντήσεις και από κάποιον που γνωρίζει. :)
 
Αμμο υγιεινης Σταυρο, εχουν ετσι και αλλιως και για να ενημερωσω επι του θεματος για τα καινουργια δρωμενα η θηλυκια μου πασχει μαλλον απο ελλειψη ασβεστιου. Ειδα υπολλειματα κροκου και κελυφος αυγου στην φωλια... Εγω φταιω... Την εβαζα να τρωει ολο αυτο το διαστημα λιπαρους σπορους με υποτιθεται εξτρα ασβεστιο, βασικο μειγμα σπορων, βιταμινες και αυγοτροφη χωρις να της εχω συμπεριλαβει στην διατροφη ιχνοστοιχεια και σουπιοκοκκαλο, αλλα της ειχα βαλει μια πλακα ασβεστιου με γευση μηλου για την οποια αδιαφορησε και μετα την εβαλα στην αναπαραγωγη... Τωρα χρειαζεται οπωσδηποτε ασβεστιο στη τροφη, της εβαλα τσοφλια βρασμενα, ανακατεμενα με αμμο μεσα στην αυγοτροφη της με ρισκο και ας μην ξερω αν κανει. Δεν θα κανει ομως αυτο αμεσα δουλεια για να σωσω την γεννα.. Υπαρχει καποιο σκευασμα σε υγρη μορφη να ριξω στην ποτιστρα;
Ευχαριστω!
 
Γεια σου Αγγελε και ευχαριστω που μου απαντας, αν δεν σε πειραζει να μου πεις ποιας εταιρειας ειναι αυτο το σκευασμα; Εχω ψαξει καποια pet shop σημερα δεν βρισκω κατι σχετικο να της δωσω να μπορεσω να την βοηθησω😕
 
To Calci-lux όπως είπαν και οι υπόλοιποι είναι ότι σου χρειάζεται. Απλά για την ιστορία να πω ότι από όλα τα πουλιά που έχω τα ζεμπράκια καταναλώνουν την περισσότερη άμμο (grit) και σουπιοκόκκαλο. Πιθανώς επειδή η θηλυκές όταν αρχίζουν να γεννάνε αυγά ξεχνάν να σταματήσουν έχουν και μεγαλύτερες ανάγκες σε ασβέστιο. Καλό είναι να μην ανακατεύεις την άμμο με άλλες τροφές για να μην αναγκάζονται τα πουλιά να την τρώνε συνέχεια. Αν την έχεις μόνη της παίρνουν την ποσότητα που χρειάζονται. Εγώ δίνω την άμμο μόνη της σε μια αυγοθήκη και μαζί με την αυγοτροφή βάζω και το τσόφλι του αυγού (αφού πρώτα το έχω κάνει σκόνη στο μπλέντερ). Σε κάθε γέννα οι θηλυκές κάνουν διπλά αυγά (δηλαδή κάνουν τη γέννα και πριν βγουν τα μικρά από τη φωλιά κάνουν κι άλλη γέννα, μέσο όρο αυγών σε μια αναπαραγωγική περίοδο 30+) και ποτέ δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα έλλειψης ασβεστίου.
 
Καλό θα είναι τα πουλάκια να τα βλέπει και ο ήλιος για να μπορέσει να αφομοιώσει ο οργανισμός τους το ασβέστιο και να μην πάει χαμένο στις κουτσουλιές.
 
Eιναι απλα το θεμα Βασιλη οτι η θηλυκια μου ειχε προβλημα εξ αρχης και δεν ξερω τι να κανω μαζι της. Φυσιολογικη αναπαραγωγικη περιοδο δεν ειχε ποτε ειναι η δευτερη της φορα που γεννα. Σημερα ωστοσο που εχω και τα γενεθλια μου, μου εκανε το μεγαλυτερο δωρο! Εκανε ενα αυγο(!):69:Δεν ειμαι σιγουρη βεβαια για την ποιοτητα του, ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα και θα πανε καλα και οτι η γεννα θα συνεχισει ομαλα. Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου ευχαριστω!
 
Χρόνια πολλά Μαρία. Εύχομαι το δώρο που σου έκανε να το επαναλάβει και τις επόμενες ημέρες και να κάνει μια ολοκληρωμένη γέννα. Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις!
 
Σας ευχαριστω όλους για τις ευχες σας. Δεν σας απαντησα εχθες γιατι ειχα ενα προβληματακι με τη συνδεση μου. σημερα ειχα και δευτερο αυγο... Το οποιο επωαζει χωρις να φευγει απο την φωλια καθολου. Μακαρι ολα να πανε καλα. Σας ευχαριστω και παλι για τις ευχες να ειστε ολοι καλα!
 
Back
Top