Διατροφή Προσοχή στα χορταρικά που δίνετε στα πουλιά σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Isidoros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Isidoros

PB Member
Εγγραφή
1 Απρ 2007
Μηνύματα
512
Πόλη
Αθήνα
Όσο πλησιάζουμε στην Άνοιξη όσο μπάινουμε στην αναπαραγωγική περίοδο τόσο η διατροφή των μικρών μας φίλων μεγαλώνει.
Πολλοί από εμάς για να μην πω όλοι βάζουμε ολοένα και περισσότερα χορταρικά στα πουλιά μας.
Παιδιά μεγάλη προσοχή. Τον καιρό αυτό και για αρκετό διάστημα ακόμα γίνονται ψεκασμοί στις καλιέργειες.Φυτά που παρατηρούμε κίτρινα στίγματα πάνω τους είναι ύποπτα. Καλό πλύσιμο και στέγνωμα απαραιτήτως.
 
εγω παραξενευτηκα πολυ σημερα,🙄
μ αυτο που ειδα πανω σε μανταρινια
δεν τα προοριζα για τα πουλια, αλλα...

-ηταν φαρμακο βεβαια...
πανω στην φλουδα,
-με οψη σαν αυτο που βλεπουμε στα σταφυλια περιπου
αλλα το περιεργο ειναι
-οτι δεν εφευγε τελειως, σχεδον το μισο εμεινε!

να σημειωσω οτι
τα επλυνα επιμονα κ τα ετριψα πολυ ωρα και με βουρτσακι κουζινας...😕
 
Πολυ σωστα αυτα που λετε αλλα θελω να προσθεσω οτι τουλαχιστον σε αυτα που καταναλωνουμε και με τη φλουδα οπως τα μηλα κ. Α. Να μην χρησιμοποιειτε απορρυπαντικο κουζινας η αλλο για να τα σαπουνισετε. Τα απορρυπαντικα εισχωρουν στους πορους της φλουδας των φρουτων και μπορει να τα κανουμε χειροτερα απο οτι ειναι.
 
Συμφωνω απολυτως παιδια με τα παραπανω! Παντως προσωπικα βαζω σε γλαστρες σπορια η φυταρια απο μαρουλι και εχω το κεφαλι μου ησυχο! Οσο για τα μηλα τα ξεφλουδιζω!
 
κ γω πηρα περισυ να φυτεψω μαρουλι αλλα μου ειπαν απο κει που πηρα τις ριζες οτι ψειριαζει πολυ.. Κ
2ον
ερχονται δεκαοκτουρες εδω,[μονιμοι επισκεπτες... Κ αλλα πουλακια ]
τρων κ πινουν σε μενα στο μπαλκονι/-τους... καλομαθα-:D
κ σκεφτηκα οτι θα μου τσιμπολογανε τα μαρουλακια για τα πουλια μου,
αν αφηναν κ τιποτα δλδ.😕
οποτε πρεπει να βαλω πρωτα, ενα προστατευτικο με συρμα, στο μπαλκονι...
εσυ παρη ετσι τα εχεις;
ανοιχτα;
 
οταν εννοεις ψειριαζει θα εννοεις οτι πιανει πανω στο μαρουλι εντομακια. Εγω τα προστατευω με ενα πρασινο διχτυ θα το βρεις σε γεωπονικο μαγαζι. Θα πεις διχτυ για κηπευτικα. Θα απαλαχτεις και απο τα πουλια. Ελπιζω να βοηθησα
 
Back
Top