Φροντίδα Προσοχη στα πολλα κατοικιδια

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
συγχαρητηρια στα παιδια που μπορουν και συντηρουν πολλα κατοικιδια, ειναι πραγματι αξιοι (οχι σαν εμενα που ακομα να αξιωθω να παρω μεγαλυτερο... Πουλι). η συμβιωση ομως πολλων διαφορετικων ειδων σε ενα σπιτι εγκυμονει κινδυνους για τα ιδια τα ζωα. Πυθωνας εφαγε κοκατου Greedy python eats two cockatoos | The Sun |News|Weird
ΥΓ τι εχω παθει σημερα και ανοιγω τοσα θεματα, σε καλο μου
 
Συγγνώμη Δημήτρη, αλλά... Τα ερπετά, ΔΕΝ είναι κατοικίδια! 😛
 
εφη θα σου γνωρισω ενα φιλο μου για να σε κανω να αλλαξεις γνωμη. Ο φιλος που λες ηθελε ενα ιγκουανα αλλα του ειπαν οτι ετρωγε αρα και αφοδευε καθε μερα και αποφασισε να παρει φιδι που τρωει μια φορα την εβδομαδα. κατεληξε να εχει καμμια δεκαρια φιδια, να εκτρεφει αρουραιους για να ταιζει τα φιδια, αραχνες, εκτρεφει ψυλλους και τωρα τελευταια προσπαθει να ζευγαρωσει κατι βατραχακια τιγρε τα οποια εχουν τασεις κανιβαλισμου ( παρεπιμπτοντως, ο γιος του γνωστου εκτροφεα παπαγαλων στη ροδο ασχολειται με εκτροφη φιδιων. εγω εψαχνα για παπαγαλο απο ροδο και τελικα πηρε ο φιλος μου φιδι)
 
Ναι βρε Δημήτρη, δεν εννοώ αυτό.. Το ξέρω ότι εκτρέφονται κλπ. Απλά εγώ τουλάχιστον προσωπικά το βρήσκω άστοχο και άσχημο να εκτρέφεις ζώα άλλα (αρουραίους) για να ταίσεις τα ''αγαπημένα σου κατοικίδια'' που στη τελική ούτε κάποια ευγνωμοσύνη σου δείχνουν, ούτε ανάγκη για επαφή, ούτε κάτι άλλο που ένα πτηνό ή κάποιο άλλο θηλαστικό μπορεί να σου δώσει.. Δεν τα κατηγορώ, ούτε τα σιχαίνομαι, σε καμία περίπτωση! Τα θαυμάζω για αυτό που είναι γιατί κάθε πλάσμα είναι άξιο θαυμασμού, αλλά από μόνη της η φύση τους δεν τα βοηθάει τουλάχιστον να πάρουν μια θέση μέσα στο σπίτι μου όπως εγώ θέλω να έχουν τα κατοικίδιά μου..
 
Δε γνωρίζω αν σου δείχνουν ευγνωμοσύνη, αλλά η σαλαμάνδρα που έχω όταν την χαιδεύω στο κεφάλι το απολαμβάνει.. Και αυτό είναι το περίεργο, κατα την άποψη μου.., να βλέπεις ένα ζώο που δεν το βλέπεις συχνα να θέλει και αυτό τα χάδια του όπως ένας σκύλος! Σαφώς και δεν συγκρίνω τα δύο είδη! Να εκτρέφω όμως ζώα για να ταίσω αλλα ζώα να δημιουργώ εγώ μια δίκή μου τροφική αλυσίδα ή να έχω ζώα που κάποια στιγμή μπορεί να μου κάνουν κακό! Δε θα το έκανα ποτέ!
 
και γω πιστευω πως περισοτερο η ανθρωπινη ματαιοδοξια
παρα η αγαπη προς τα ζωα ειναι αυτη που οδηγει καποιους
ναχουν φιδια και αλλα συναφη σαν κατοικιδια στο σπιτι τους..
ο ρολος τους ειναι συγκεκριμενος και ειναι μονο στη φυση..
 
εφη καταλαβα τι εγραφες. ηθελα να σου δειξω ομως αυτο που για μας ειναι... Παραξενο (φιδια) δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αλλα (εκτροφη αρουραιων, ψυλλων για να ταιστουν αλλα πλασματα).
να φανταστεις οτι αυτος ο ανθρωπος αγορασε φιδι για να μην πολυασχολειται με το κατοικιδιο και εχει κανει ενα δωμα ζουγκλα. Ο πατερας του ειναι αρρωστος περιστερας. τετοια ταρατσα να μην σου τυχει!
 
oύτε οι παπαγάλοι είναι κατοικίδια... Κανένα ζώο δεν είναι αλλά εμείς πρασπαθούμε να τα κάνουμε κατοικίδια πχ σκύλος, γάτα κτλ... Οι παπαγάλοι, οι ιγκουανες οι μαιμουδες κτλ είναι άγρια ζώα όπως τα φίδια, οι κροκοδειλοι κτλ
 
Άλλο είπα εγώ Κωσταντίνε! Σαφώς και στη φυσική τους κατάσταση είναι άγρια και έχουν τα ένστικτα αυτά που τους δείνει η φύση.. Αλλά όντας κοινωνικά όντα με κατάλληλη επαφή και εκπαίδευση και, και, και... Μπορούν γίνουν αυτό που λέμε ''φίλοι'' και το βάζω σε ειδαγωγικά γιατί άλλο είναι το θέμα μου.. Τα περισσότερα ερπετά από τη φύση τους είναι μοναχικοί κυνηγοί και βρίσκονται στη φύση μόνο για ζευγάρωμα. Αυτό τους λέει το ένστικτό τους. Αλλά δε νομίζω ότι ένα φίδι θα πάθει κατάθλιψη αν είναι σε μια γυάλα και ο ιδιοκτήτης του απλά το ταίζει χωρίς να έχει κάποια ''επαφή'' μαζί του. Ούτε έχει ένα φίδι ανάγκη από κοινωνικοποίηση, ούτε από μια ''ζεστή'' αγκαλιά.. Δεν ξέρω αν εγινα αντιληπτή... Με την προσπάθειά μας κοινώς γίνονται αυτό που τουλάχιστον εγώ ορίζω σαν ''κατοικίδιο''.
 
μεγαλο θεμα ανοιγεται... Ποσα ομως απ τα αγρια ζωα που με την παροδο των αιωνων ο αιμοβορος ανθρωπος τα δεχθηκε σαν κατοικιδια για τους οποιους λογους ειχε(σιτηση συντροφια εργασιες..)δεν θα κινδυνευαν με εξαφανιση
αν δεν ταχαν δεχθει οι ανθρωποι κοντα τους;
 
o άνθρωπος δεν δεχθηκε κανενα ζώο. Για να δεχτείς κάτι πρέπει να σου προσφερθεί... Ο άνθρωπος καθ υπόταξε με τη βοηθεια του λόγου(δεν εννοώ την ομιλία οτιδήποτε τον εξυπηρετούσε για να ανταπαξέλθει καλύτερα στις βιοκοινωνικές του ανάγκες...ζώα, ανθρώπους, φυτά κτλ και αυτό κάνει και σήμερα..υπό το αγριότερο! Η εξαφανιση των ειδών σ αυτή την κλίμακα που μαρτυρούμε σήμερα είναι προιον της ανθρώπινης κοινωνικής οργανωσης και ατομικής δράσης!
 
Άλλο είπα εγώ Κωσταντίνε! Σαφώς και στη φυσική τους κατάσταση είναι άγρια και έχουν τα ένστικτα αυτά που τους δείνει η φύση.. Αλλά όντας κοινωνικά όντα με κατάλληλη επαφή και εκπαίδευση και, και, και... Μπορούν γίνουν αυτό που λέμε ''φίλοι'' και το βάζω σε ειδαγωγικά γιατί άλλο είναι το θέμα μου.. Τα περισσότερα ερπετά από τη φύση τους είναι μοναχικοί κυνηγοί και βρίσκονται στη φύση μόνο για ζευγάρωμα. Αυτό τους λέει το ένστικτό τους. Αλλά δε νομίζω ότι ένα φίδι θα πάθει κατάθλιψη αν είναι σε μια γυάλα και ο ιδιοκτήτης του απλά το ταίζει χωρίς να έχει κάποια ''επαφή'' μαζί του. Ούτε έχει ένα φίδι ανάγκη από κοινωνικοποίηση, ούτε από μια ''ζεστή'' αγκαλιά.. Δεν ξέρω αν εγινα αντιληπτή... Με την προσπάθειά μας κοινώς γίνονται αυτό που τουλάχιστον εγώ ορίζω σαν ''κατοικίδιο''.
αυτό που μπορούν να γίνουν τα ζώα όταν τα παίρνουμε απ το περιβάλλον τους είναι κατα τη γνώμη μου καρικατούρες ελλειματικών ανθρώπινων κοινωνικών σχέσεων. Το τι ακριβως είναι τα ερπετα από τη φύση τους δεν το ξέρει κανένας.. Το μόνο που ξέρουμε είναι ανθρώπινα πορίσματα και εικασίες που αντανακλούν όχι μόνο τη γνήσια δίψα μας να γνωρίσουμε τον κόσμο αντικειμενικά, αλλά και αναμειγνυονται με ιδεολογίες, ιδεοληψιες και αξίες που διαμορφώνουμε εμείς στην δική μας κοινωνική ζωή και δράση. Δεν είμαι ενάντια στο να κρατάμε άγρια ζώα που έχουν εκτραφεί στην αιχμαλωσία στα σπίτια μας( πως θα μπορούσα άλλωστε), απλά δηλώνω το σκεπτικισμό μου... Μεχρι τώρα αυτό μπορώ να κάνω
 
ωρε σεις.. Και ο ανθρωπος ζωο ειναι..υπαρχουν ειδη δικα μας πουναι αγρια ακομα.. Απλα βρισκεται στην ανωτερη κλιμακα και υποτασει ολα τα αλλα..
και ανθρωπους ακομα.. Αλλα αυτος δεν ειναι και ο νομος της φυσης;
υπαρχουν ψαρια που οι καρχαριες δεν τρωνε επειδη τους καθαριζουν απο
τα παρασιτα..
 
η φύση αυτή καθ'εαυτή δεν έχει νόμους, ο νόμος είναι ανθρώπινη επινόηση, η φύση από μόνη της για τον δυτικό έλλογο άνθρωπο είναι ένα τίποτα, μια αέναη ροή γονιμότητας χωρίς καλό κακό άσχημο και όμορφο...
 
ενταξει ρε παιδια αλλα δεν μπορω να βλεπω κατι τεραστιους παπαγαλους μεσα σε ενα κλουβι. η σε ενα δωματιο.
ελεος!
 
Βασικά τί εννοείς; Ότι οι μικροί παπαγάλοι σε μικρό δωμάτιο είναι εντάξει; 😛
 
υποθετω οτι ενοχλει ενας μεγαλος μακαο να ειναι σε κλουβι για ζακο. αφου μιλαμε για ζωα που αναπαραγονται σε αιχμαλωσια... καλο θα ειναι να προσφερονται καλες συνθηκες διαβιωσης στα κατοικιδια μας
 
Back
Top