Φροντίδα Προσοχη στα πορτακια κλουβιων

κλαιρη

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Την περασμενη εβδομαδα δυστυχως μου εφυγε ενα πουλι καθως καθαριζα την κλουβα, αιτια το πορτακι που δεν επεφτε αμεσως μετα που εβγαζα το χερι, με αποτελεσμα να μαγκωση επανω και να μου φυγη το πουλι καθως τα ειχα μαθει να βγαινουν μονα τους μεσα στο σπιτι. Τα πορτακια τα ρυθμισα, αλλα τωρα ειναι αργα. Οσοι απο εσας εχετε κλουβια με αυτα τα πορτακια ΠΡΟΣΟΧΗ, ειμαι πολυ στεναχωρημενη ας μην το παθει και καποιος αλλος.
 
Σε καταλαβαίνω. Εγώ είχα σκεπασμένο το κλουβί από πάνω με τη ''σακκούλα'' που βάζουμε για να μη πετάγονται τα σπόρια(φυσικα είχα άλλη μία από κάτω).Βγήκα το πρωί να το ξεσκεπάσω μα το λαστιχάκι πιάστηκε στην πλαινή πορτα(ζευγαρώστρα)και την άνοιξε χωρίς εγώ να το αντιληφθώ. Το μεσημέρι που πήγα να ελένξω(έτσι γράφεται 😉το κλουβί,τα πουλιά ήταν άφαντα.Αφ'ενός χάρηκα που βρήκαν την ελευθερία τους, αφ'εταίρου στεναχωρήθηκα γιατί είχαν συνηθίσει την παρουσία μου. Μάλιστα η μία(αρσενική)μόλις έβγαινα στο μπαλκόνιγια τάισμα ή άλλο λόγο με ''φώναζε''με ένα χαρακτηριστικό φίουτ φιιι.
 
έπαθα και εγώ το ίδιο, ένα βραδάκι που τα είχα στην κουζίνα να τα καθαρίσω έβαλα το χέρι μέσα και βγάζοντάς το δεν είδα ότι κόλλησε πάνω το πορτάκι. Γύρισα πλάτη στο κλουβί να πλύνω στο νεροχύτη κάτι και άκουσα να φτερουγίζει κάτι πίσω μου... Την έκανε η καρδερίνα και την κυνηγούσα 5 λεπτά μέσα στην κουζίνα να την πιάσω... Πάλι καλά ήμουν σε κλειστό χώρο😛
 
Το καρδερινακι αφου εφυγε το εψαχνα κατω απο την πολυκατοικια μου τρια τεταρτα, οταν αποφασισα να ανεβω επανω αφου δεν το εβρισκα ειπα να παω και απο την πισω πλευρα να ψαξω,του φωναξα και μου απαντησε, ηταν στο ψηλοτερο πευκο. Πηγα απο κατω και του μιλουσα μου απαντουσε τιιιρρρ! αλλα δεν κατεβαινε με τιποτα ηταν φοβερα χαρουμενο και κελαιδουσε, αν και θυληκο, απο την χαρα του οπως τα αρσενικα. Ξαφνικα δινει αλλη μια και παει ακομα μακρυτερα, τρεχω και παλι κατω απο το πευκο να κελαιδαω, να του μιλαω, τιποτα αρχισε να με χαζευη ο κοσμος να ρωταη, καποιος μου ειπε να φερω αλλο ενα πουλι να ακουη το αλλο να κατεβη, φεραμε σκαλα, κλουβι με πουλι, αυτο τιποτα, τρισευτυχισμενο αρχισε να παιζη με τα σπουργητια. Ξαφνικα δινη αλλη μια και εξαφανιζεται ενα τετραγωνο πιο πανω,τρεχω και παλι αρχιζω να του φωναζω και μου απαντα τιιιρρρ! Εκει καθησαμε δεν ξερω ποσοκατω απο το πευκο, με το αλλο πουλι απο κατω να κελαιδα, εγω να του μιλαω και παλι τιποτα το πουλι πεταγε πολυ δυνατα και ηταν τρελλο απο χαρα.Αφου περασαμε τρεις ωρες ετσι το πουλι καποια στιγμη το χασαμε. Μια εβδομαδα τωρα εχω γινει η γραφικη της γειτονιας να κελαηδω κατω απο τα δεντρα, απεναντι μου εχω πολυκατοικιες με ενα πολυ μεγαλο κηπο, εκει απο την δευτερη μερα ειδα ενα ζευγαρι καρδερινες τους φωναξα το ενα με πλησιασε, φουσκωσε, τιναξε τα φτερα του, ηρθε το ταιρι του και εφυγαν, νομιζω πως δεν ηταν το δικο μου.Απο τοτε τα ξαναειδα αλλες δυο φορες.Αυτο που μου εμεινε απο ολη την ιστορια ηταν η χαρα της ελευθεριας που ειχε το πουλι. Και ξανασκεφτομαι μηπως οσο ημερα και αν ειναι ειναι καλυτερα ελευθερα;
 
Κλαίρη, ισως μίλησε μέσα τους το ένστικτο της αγριας φύσης τους. 🙂 Πάντως τώρα που γνωρισε την ελευθερία είναι λίγο δύσκολο να επιστρέψει. Ας είναι καλά εκεί που είναι!
 
Κλαίρη τα περιέθαλψες, τα φρόντισες & τα άφηνες συνέχεια ελεύθερα να πετάνε πολλές ώρες! Πιστεύω ότι έχει τα εφόδια να ζήσει ελεύθερο, εύχομαι να τα καταφέρει! Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
 
μια κ προκειται για καρδερινα να ξερεις οτι δεν εχει προβλημα προσαρμογης στην φυση. Αν ηταν καναρινι θα πεθαινε. Παντως ακομα και τωρα εχεις πιθανοτητες να την πιασεις. Εγω που απελευθερωσα περσι καποιες καρδερινες ερχοντουσαν σε καθημερινη βαση για 2-3 μηνες, εβγαζα ταιστρες εξω απ τα κλουβια και ετρωγαν. Δεν εφευγαν παρα μονο οταν πηγαινα πολυ κοντα! Μαλιστα ειχα τραβηξει κ βιντεο στο κινητο για να το δειξω σε φιλους. Απλα ειναι λιγο δυσκολη η εποχη για ευρεση τροφης. Ειναι το μονο που φοβαμαι.
 
μια κ προκειται για καρδερινα να ξερεις οτι δεν εχει προβλημα προσαρμογης στην φυση. Αν ηταν καναρινι θα πεθαινε. Παντως ακομα και τωρα εχεις πιθανοτητες να την πιασεις. Εγω που απελευθερωσα περσι καποιες καρδερινες ερχοντουσαν σε καθημερινη βαση για 2-3 μηνες, εβγαζα ταιστρες εξω απ τα κλουβια και ετρωγαν. Δεν εφευγαν παρα μονο οταν πηγαινα πολυ κοντα! Μαλιστα ειχα τραβηξει κ βιντεο στο κινητο για να το δειξω σε φιλους. Απλα ειναι λιγο δυσκολη η εποχη για ευρεση τροφης. Ειναι το μονο που φοβαμαι.
Εγω μενω στην Αθηνα σε προαστιο, οχι κεντρο, υπαρχει πρασινο εχω δει ελευθερες καρδερινες, σπινους, φλωρους, αλλα αυτη ηταν ημερη δεν ξερω αν γνωριζη τι θα φαη. Παντως πετουσε πολυ ψηλα και δυνατα.
 
Mην ανησυχείς. Θα λειτουργήσουν τα αρχέγονα ένστικτά της και θα επιβιώσει.Άλλωστε αγριοπούλι είναι
 
Back
Top