Αναπαραγωγή Προσπάθεια αναπαραγωγής (budgie)

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Ξέρω ότι οι περισσότεροι από δω Θα πείτε ότι η αναπαραγωγή αυτή τη στιγμή είναι ακατάλληλη κάτι Γείτονες Μου είχαν μπάτζι παπαγαλάκια και δεν περνάγανε καλά ώσπου κάποια μέρα μου είπαν να τα πάρω και τα άρπαξε με την πρώτη ευκαιρία μου είχαν πει ότι τα είχαν 2 χρόνια και εγώ τα έχω 3 χρόνια οπότε περίπου είναι πέντε με έξι χρονών είναι ένα ζευγάρι πολύ δραστήριο δοκιμάζει ότι νέες πρωτεΐνες φρούτα βιταμίνες του βάζω και δεν τσακώνονται καθόλου ταΐζωοντα όλη την ώρα χτυπάνε τις πατυθρες και χτυπάνε τις μύτες τους Διάβαζα κάποια άρθρα γιατί παρακολουθώ πολύ καιρό την ιστοσελίδα αυτή και ξεσηκώθηκα έτσι όμως επειδή είδα κάποια Σημάδια ότι δείχνουν ενδιαφέρον για αναπαραγωγή έκανα την απόπειρα να τους βάλω φωλιά συνεχίζουν τα φιλάκια δεν τσακώνονται καθόλου και πηγαίνουν πολύ καλά φωλιά τους έβαλα 12 Οκτωβρίου στην οποία δεν έχω δει ακόμα κάποια είσοδο μόνο κάποιες παρατηρήσεις Αλλά μέχρι εκεί τους βάζω σχεδόν μία φορά τη βδομάδα αυγό μπρόκολο τρελαίνονται για Μήλο και τρώνε όστρακα(grit) και σουπιοκοκκαλο το θέμα μου είναι ότι περίπου πόσο καιρό θα κάνει ακόμα μέχρι να μπει η θηλυκιά στη φωλιά και επειδή έχω ενα κοκατιλ που γενικά κράζει θα τα επηρεάσει επίσης τα έχω κρεμασμένα σε έναν τοίχο που δεν τα βλέπει πολύ ο ήλιος και ούτε έχουνε ρεύμα καθόλου Ούτε η βροχή αλλά δε ξερω αν ειναι καλυτερε μπορώ να τα βάλω μέσα στο σαλόνι αλλά θα έχουν φασαρία γενικά είχα σκοπό να τα βάλω πάνω σε ένα έπιπλο για να μην τα μετακινώ αλλά έχω μπερδευτεί διοτι στο σαλονι εχει φασαρια
 
Ανέβασε κοντινές φωτογραφίες που να φαίνεται ο χαλινός των πουλιών για να δούμε αν τα πουλιά βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής και να σου πουν την γνώμη τους τα μέλη που ασχολούνται με τους παπαγάλους.
 
Ανέβασε κοντινές φωτογραφίες που να φαίνεται ο χαλινός των πουλιών για να δούμε αν τα πουλιά βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής και να σου πουν την γνώμη τους τα μέλη που ασχολούνται με τους παπαγάλους.
ευχαριστω για τη συντομη ανταποκριση θα ανεβασω αυριο που θα νε μερα
 
Γιάννη διάβασε το παρακάτω άρθρο. είναι πολύ ενημερωτικό
Εχω διαβασει τα παντα και το συγκεκριμενο απλα απεθυνομαι εδω μπας και μπορεις καποιος να μου πει τι να κανω
 
Εχω διαβασει τα παντα και το συγκεκριμενο απλα απεθυνομαι εδω μπας και μπορεις καποιος να μου πει τι να κανω
Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθούν σε εσωτερικό χώρο με ησυχία και χωρίς ενοχλήσεις θα σου πρότεινα να αναβάλεις την αναπαραγωγή και να προχωρήσεις στον εξωτερικό χώρο την άνοιξη.
 
Καταρχήν ας σιγουρευτούμε ότι έχεις δύο πουλάκια αντίθετου φύλου. :)
εχω διοτι οταν ηταν στο παλιο σπιτι δηλ πριν 3 χρονια περιπου εκαναν 3 γονιμα αυγουλακια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ζευγαράκι είναι σαφώς αλλά μας είπες ότι είχαν γέννα στο παρελθόν οπότε δεν χωράει συζήτηση το θέμα. 😄

Δεν ξέρεις λοιπόν την ηλικία τους, υπολογίζεις γύρω στα 5-6? Μετακινείς το κλουβί καθόλου; Που τα έχεις μέσα ή έξω; Φυσικό ή γενικά φως πόσες ώρες έχουν;
 
καποιο νεο δεν υπαρχει εχω δει περιπτωσεις σε forum που κανουν να μποην στη φωλια 1 μηνα και 22 μερες δε το πιστευω αλλα ειμαι σιγουρος οτι θελουν μα ζευγαρωσουν διοτι τα φιλια που δινουν δε τα εδιναν ποτε και τοσο ταισμα ποια αν καταφερω θα βγαλω φωτο
 
Back
Top