Αναπαραγωγή Προσπαθεί να κάνει αυγό και έχει και λίγο αίμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vkoul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vkoul

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2011
Μηνύματα
50
Πόλη
Βριλήσσια
Καλημέρα,
Τον τελευταίο καιρό το καναρινάκι έχει γεννήσει τρία αυγά (τα δύο σπασμένα και ένα γερό μέσα στη φωλιά του).
Σήμερα όμως έχει δυσκολίες. Προσπαθεί μάλλον να κάνει αυγό και έχει και λίγο αίμα.
Τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ.
 
Ασβέστιο της έχεις δώσει καθόλου; Σαπιοκαλαμο έχει το κλουβί; Είναι φουσκωμένη στον πάτο του κλουβιού; Το. Αίμα που το έχει;

Αν είναι κινητική και τρώει και πίνει δώστης λίγο σουσάμι και τσόφλι αυγού.. Αν κάθεται στον πάτο του κλουβιού ακινητοποιημενη το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαλύσεις σε νερό υδατοδιαλυτο ασβέστιο και να της το δώσεις εσύ με τη σύριγγα...
 
Σουπιοκόκκαλο και αυγό έχει. Της έδωσα και σουσάμι. Το αίμα είναι στην αμάρα.
Δεν κάθεται ακίνητη, τρώει και πίνει. ΄
Φουσκώνει κάθε λίγο και προσπαθεί με το ράμφος της να βγάλει το αυγό.
 
Βάσω πάρε κάποιο σκεύασμα υγρού ασβεστίου και βάλτης μια δύο σταγόνες μέσα στο στόμα. Πόσες ώρες είναι έτσι;
 
Διάβασε αυτό Δυστοκία των πτηνών και χορήγησε ασβέστιο στο στόμα όπως σου είπε ο Σταύρος, προσέχοντας πως θα πιάσεις το πουλάκι, γιατί το αυγό αν σπάσει μέσα του θα πεθάνει.
 
Βάσω πάρε κάποιο σκεύασμα υγρού ασβεστίου και βάλτης μια δύο σταγόνες μέσα στο στόμα. Πόσες ώρες είναι έτσι;

Είναι από σήμερα το πρωί.
Πήγα στο φαρμακείο και δεν ήξεραν το υγρό ασβέστιο. Μετά πήγα μαζί με το πουλάκι στο κοντινό pet-shop. Το έψαξε και μου είπε ότι δεν υπάρχει αυγουλάκι αλλά έχει κάποια εντερική μόλυνση, οπότε μου έδωσε τριμμένα όστρακα και σταγόνες για επτά ημέρες. (Santalina K3). Βέβαια τώρα που είδα το κουτί με τις σταγόνες έχουν οδηγίες μόνο στα ολλανδικά (θα τις μεταφράσω στο google) και φωτογραφία ένα παπαγαλάκι (!?).
Ανησυχώ πάρα πολύ...
 
Το φάρμακο που σου έδωσαν είναι για εντερικές διαταραχές από μόλυνση ή και για διάρροια. Είναι για όλα τα πουλιά αλλά το θέμα είναι αν το πουλάκι έχει όντως πρόβλημα με τα έντερα ή έχει δυστοκία;
 
Καλημέρα,
Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει;
Το πουλάκι έχει βγάλει το αυγό ολόκληρο αλλά είναι κολλημένο επάνω του και δεν πέφτει.
Τι μπορώ να κάνω; Δείχνει να αισθάνεται άσχημα.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Άλειψε προσεκτικά χωρίς καμιά απολύτως πίεση την αμάρα με λίγο λαδάκι ή καλύτερα βαζελίνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vkoul
ειναι σημαντικο αν μπορεσει και βρεις (εχουν σχεδον ολα) σε φαρμακειο καστορελαιο (ειναι πολυ οικονομικο ) που εχει την ιδιοτητα εκτος της λιπανσης να προκαλει συσπασεις στην περιοχη,ωστε το αυγο να βγει πιο ευκολα. Ειναι συσταση απο πτηνιατρο ως το καλυτερο ελαιο για αυτη τη δουλεια. Επισης την πηγαινεις αμεσα κοντα σε θερμαντικο σωμα, για να χαλαρωσουν οι μυες της περιοχης και να μην σφιγγουν και συγκρατουν το αυγο
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Το πουλάκι "έφυγε" πριν από λίγο.
Πρέπει να κλείσουμε το θέμα;
 
ουφ, πω πω κρίμα Βάσω μου, ξέρω πόσο το αγαπούσες, κρίμα, κρίμα ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: vkoul
λυπαμαι Βασω ... ευχομαι τουλαχιστον ο Αχιλλεας με το αλλο πουλακι να τα καταφερει... Δυο δυστοκιες την ιδια μερα... Τι να πω
 
λυπαμαι Βασω ... ευχομαι τουλαχιστον ο Αχιλλεας με το αλλο πουλακι να τα καταφερει... Δυο δυστοκιες την ιδια μερα... Τι να πω
Όταν όλα θα πάνε καλά (με το πουλάκι του Αχιλλέα) μπορείτε να μου πείτε τι δεν έκανα καλά;
 
Απλά για άλλη φορά που ελπίζω να μην συμβεί, έπρεπε να ακολουθήσεις τις οδηγίες περί δυστοκίας με τις σταγόνες ασβεστίου στο στόμα. Δεν φταις ωστόσο, είναι τέτοια η φύση τους, που ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το πρόβλημα. Μην στεναχωριέσαι, ασχολήθηκες με μεγάλη υπευθυνότητα με το πουλάκι από καιρό. Ας αναπαυθεί ήρεμο.
 
Back
Top