Φροντίδα Προσπαθώ να εξημερώσω άγριο κοκατίλ και έχω απελπιστεί

anastasiya

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2020
Μηνύματα
9
Πόλη
Χίος
Καλησπερα εχω παρει πριν δυο μηνες ενα αγριο κοκατιλ αρσενικο και προσπαθω να το εξημερωσω και εχω απελπιστει διοτι κανω τα παντα δηλ του μιλαω το βγαζω απο το κλουβι και με μεγαλη προσπαθεια το βαζω μεσα αλλα αυτο τιποτα κανει χου και χου ακομα και οταν του βαζω λιχουδια στο χερι τι να κάνω;
 
Δεν ειχα ποτέ κάποια εμπειρια με κοκατιλ , αλλα θεωρω πως το ιδιο συμβαινει και με τα καναρινια... Δηλαδη θελει πολυ χρονο και υπομονη. Οπότε μην απελπιζεσε, αν το θες πολυ θα τα καταφερεις και απ' οτι βλεπω εισαι σε καλο δρομο
 
Χρειάζεσαι άπειρη υπομονή και κατανόηση της συμπεριφοράς του πουλιού σου. Θα διαβάσεις το παρακάτω άρθρο : https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνωρίζοντας-τη-γλώσσα-του-σώματος-των-πουλιών.35926/
Και έτσι θα καταλάβεις τα αρνητικά σημάδια που σου παρουσιάζει. Αφού το κάνεις αυτό, θα διαβάσεις το επόμενο άρθρο για να ολοκληρώσεις την διαδικασία της εκπαίδευσης του : https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
Καλό διάβασμα και να μας ενημερώνεις για την κάθε εξέλιξη! 🙂
 
Απο το κλουβί βγαινει οικιοθελώς ετσι, δεν το αναγκαζεις ε;
Ἀγριο δε θα το έβγαζα... στρεσάρεται και στην ἐξοδο και κυρίως όταν...
με μεγαλη προσπαθεια το βαζω μεσα
Καλύτερα εντός κλουβιού σιγά σιγά, θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του.
 
Καλησπέρα, είχαμε κάποια εξέλιξη με το πουλακι; 😊
[automerge]1585871001[/automerge]
Προσπαθω με λιχουδιες που βαζω μεσα στο κλουβι και να του μιλαω οσο μπορω, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι φοβαται τα χερια μου και ας ειναι εκτος κλουβιου δε ξερω γιατι τα φοβαται τοσο αφου δεν εχω παει να το χαιδεψω ουτε το πειραζω
 
[automerge]1585871001[/automerge]
Προσπαθω με λιχουδιες που βαζω μεσα στο κλουβι και να του μιλαω οσο μπορω, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι φοβαται τα χερια μου και ας ειναι εκτος κλουβιου δε ξερω γιατι τα φοβαται τοσο αφου δεν εχω παει να το χαιδεψω ουτε το πειραζω

Ναι είναι λογικό για ένα άγριο πουλάκι να φοβάται τόσο.. Με υπομονή κ επιμονή σίγουρα θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του. Γνωρίζεις πόσο χρονών είναι και τι φύλο;
 
Ναι είναι λογικό για ένα άγριο πουλάκι να φοβάται τόσο.. Με υπομονή κ επιμονή σίγουρα θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του. Γνωρίζεις πόσο χρονών είναι και τι φύλο;
[automerge]1585871300[/automerge]
8 μηνων αρσενικο
 
[automerge]1585871300[/automerge]
8 μηνων αρσενικο

Το πλεονέκτημα που ίσως έχεις είναι πως είναι ακόμα μικρός σχετικά οπότε θα είναι λίγο πιο εύκολο από το να ήταν μεγαλύτερος. Συνέχισε το ίδιο πράγμα θέλει αρκετό καιρό υπομονής αυτό..
 
Να του δινω λες καθε μερα λιχουδια με το χερι λες να πιασει;

Ναι βρες τι του αρέσει απο λιχουδιες και προσπάθησε να του δίνεις έτσι ώστε να καταλάβει ότι το χέρι σου δεν είναι απειλή, και πως είναι για καλό.
Όταν το καταφέρεις αυτό κ δεις ότι ανταποκρίνεται άφησε τον να έρθει εκείνος σε εσένα να πάρει την λιχουδια από το χέρι σου.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι δεν θα κοπανιεται στο κλουβί όταν βάζεις χέρι μέσα η ότι έστω θα δεχτεί να τρώει από εσένα στο πρώτο στάδιο που πλησιαζεις εσυ μέχρι εκεί που σε αφήνει.
Δεν τον πιέζεις σε καμία περίπτωση
 
Αυτό θα κάνω.. Βεβαια οσες φορες εχω δοκιμασει η φευγει η χτυπιεται αλλα που θα παει θα ηρεμησει..φαντασου οτι απο τα νευρα του τσιμπαει τον καθρευτη

Πρέπει να κάνει παρέα με τον δικό μου, γνωστός νευροσπαστος 😋 μην σε αγχωνουν αυτά, θα τα συναντάς συχνά.
Θα ηρεμήσει θα το δεις, καλο θα ήταν να παρατηρήσεις ποιες ώρες γενικά είναι πιο ήρεμος μέσα στην ημέρα, πχ εμένα είναι μεταξύ 3-5 το μεσημέρι...
Μέσα στις ώρες που θα εντοπίσεις, θα συμπεριλάβεις την εκπαίδευση σου, όχι για πολύ ώρα, το πολύ 10-15 λεπτά. Εφόσον είναι άγριος πιστεύω ότι θα του σπάσουν εντελώς τα νεύρα και δεν θα ανεχτεί περισσοτερη ώρα.
 
Τις προηγούμενες φορές σκαρφάλωνε πάνω στο κλουβί κατευθείαν... Τον πιάνει βέβαια ενα τραλαλα και εκεί που είναι ήσυχος αρχίζει να σκούζει χωρίς λόγο σαν κοράκι και τον βγάζω στο μπαλκόνι και ηρεμεί... Πολλά νευρά λέμε... Πάω να του καθαρίσω το κλουβί και δεν εχω προλάβει να ανοίξω τη πόρτα χου κατεθείαν και εχει ανοιχτό το ράμφος του συνέχεια... Δοκίμασα να τον αφήσω να πετάξει μέσα στο δωμάτιο μπας και μας συνηθίσει και τρόμαξα να τον βάλω μέσα
 
Τις προηγούμενες φορές σκαρφάλωνε πάνω στο κλουβί κατευθείαν... Τον πιάνει βέβαια ενα τραλαλα και εκεί που είναι ήσυχος αρχίζει να σκούζει χωρίς λόγο σαν κοράκι και τον βγάζω στο μπαλκόνι και ηρεμεί... Πολλά νευρά λέμε... Πάω να του καθαρίσω το κλουβί και δεν εχω προλάβει να ανοίξω τη πόρτα χου κατεθείαν και εχει ανοιχτό το ράμφος του συνέχεια... Δοκίμασα να τον αφήσω να πετάξει μέσα στο δωμάτιο μπας και μας συνηθίσει και τρόμαξα να τον βάλω μέσα

Κοίτα ένα άγριο πουλακι είναι πολύ φυσιολογικό ότι θα έχει μια συμπεριφορά που δεν υπολογιζαμε σε σχέση με ένα ημερο.
Κάνε τις προσπάθειές σου όμως, δες τις ώρες που ηρεμεί, βρες έναν ενισχυτή (τσαμπί από κεχρί η κάτι που του αρέσει πολύ) προσπάθησε γενικά οι κινήσεις σου κοντά του να είναι ήρεμες κ μαλακές, το χέρι σου μέσα στο κλουβί να μην τον κυνηγάει γύρω γύρω ενώ αυτός κάνει τα δικά του για να του δώσεις όπως κ να έχει την λιχουδια, ας είναι έστω ακίνητο για αρχή... Θέλει πολύ κόπο κ ιδρώτα αλλά θα το βρεις 😊
 
Ο πιο ευκολος τροπος να το κανεις να σε πλησιασει ειναι το φαγητο, οι λιχουδιες.
Θα πρεπει πρωτα να εξοικειωθεί με το χερι σου εκτος κλουβιου.
Οταν θα συμβει αυτο τοτε αυτο που σου προτεινω ειναι να προσπαθησεις σιγα σιγα να το φερεις και πανω στο χερι σου να τρωει και οχι να μπαινει το χερι σου μεσα στο κλουβι.
Το να βαζεις το χερι μεσα στο κλουβι ειναι πισωγυρισμα, το κλουβι ειναι ο χωρος του και το τελευταιο του καταφυγιο να προφυλαχθει και απο εσενα στην παρουσα φαση... Μην παραβιαζεις τον χωρο του!
 
Back
Top