Αναπαραγωγή Προσπαθώ να ζευγαρώσω δύο καναρίνια pastel

basilis697

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2019
Μηνύματα
3
καλημερα κ καλη χρονια ειμαι νεο μελος στο forum κ θα ηθελα την βοιθεια σας πηρα 2 παστελ την προιγουμενη εβδομαδα απο εναν φιλο κ παρατηρω τον αρσενικο να καθεται κατω τησ περισσοτερες ωρες η θυλικια ποιο πολυ στο κλαδι καθεται τα εχω σε ζευγαρωστρα 60. Δεν βλεπονται τα πουλια.. Υπαρχει καποιο προβλημα; ο αρσενικος ειναι τελη αυγουστου γενιμενος δεν κελαιδα ακομη ενα τσιου μονο κανει της περισσοτερες φορες ευχαριστω εκ τον προτερων
 
Καλως ηρθες!
Συνηθως οταν ενα πουλακι καθεται στον πατο του κλουβιου(εαν εννοεις αυτο) κατι δεν παει καλα.. Ποτε ξεκινησε να το κανει αυτο; Αλλαξε κατι σε διατροφη, θεση κλπ; Δωσε μας λιγες παραπανω πληροφοριες σχετικα με ορεξη, διαθεση κλπ κλπ.

Εχε κατα νου οτι εαν τελικα εχει κατι θα πρεπει να απομακρυνεις την θυληκια για να μην.. Κολλησει..
 
Βάλε το πουλάκι μόνο του σε ατομικό κλουβί, σε χώρο ζεστό εσωτερικό και διασφάλισέ του τον σταθερό του ύπνο νωρίς το απόγευμα έως το πρωί (δύση - ανατολή ηλίου). Κράτα το καθαρό και δώσε του πλούσιο μείγμα σπόρων (καλή μάρκα κλειστή του εμπορίου), σουπιοκόκαλλο και καθαρό νεράκι. Βάζε του αυγουλάκι καλά βρασμένο τα πρωινά 2 φορές την εβδομάδα το οποίο θα το πετάς μετά από μερικές ώρες. Στη θέση σου θα έβαζα και πολυβιταμινούχο στο νερό, στη δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής. Αυτά μπορείς να κάνεις εσύ και μέσες άκρες αυτά μπορούν να σου προτείνουν και οι πιο έμπειροι από εδώ. Δυστυχώς εξ αποστάσεως δεν γίνεται διάγνωση στο ότι κάθεται στον πάτο του κλουβιού. Αν υπάρχει κάποια κινητικότητα, ξεκίνα έτσι. Με φροντίδα και ΥΠΟΜΟΝΗ. Αν είναι όμως πιο ανησυχητικά τα πράγματα (δεν ανεβαίνει καθόλου στην πατήθρα, κεφάλι μέσα στα φτερά κλπ) ίσως πρέπει να επισκεφθείς πτηνίατρο ή έστω κάποιον κτηνίατρο που να σκαμπάζει από πτηνά.
Επίσης κακώς είναι γεννημένος τέλος Αυγούστου, είναι πολύ αργά για τα καναρίνια. Αλλά ακόμα και έτσι, θα έπρεπε να γαζώνει. Αν δεν έχεις άλλο πουλάκι, βάζε του να ακούει κάνα κελάηδημα χαμηλοφώνως από youtube...

Α, αυτές είναι γενικές συμβουλές, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι παστέλ.
 
Καλή χρονιά φίλε μου, Δύο πράγματα παίζουν. Να είναι και τα δύο θηλυκά ή η θηλυκιά είναι πιο κυρίαρχη λόγω ότι και το αρσενικό είναι μικρό. Σε κάθε περίπτωση όμως να τα χωρίσεις. Αφού δεν λέει το αρσενικό η απομάκρυνση θα το βοηθήσει και θα μπορέσεις αργότερα να κάνεις και μια γέννα. Τώρα που τα έχεις μαζί μόνο κακό τους κάνεις. Καλή συνέχεια.
 
Δημήτρη εάν ήταν μεγαλύτερο το αρσενικό δεν θα έπαιζε σημασία, όμως το γιαβρί ψάχνει να βρει "τρύπα" για επικοινωνία και δεν θα κελαηδάει. Εγώ θα τα έβαζα λίγο μακρυά, χώρια.
 
Καλημέρα. Τα πουλιά τα έχω χωριστά όχι μαζί, σε μια ζευγαρώστρα. Τρώει κανονικά.
Όταν ακούει κελάηδισμα από το youtube ανεβαίνει στο κλαδί και ψάχνει.
Κάνει ένα τσιου και επίσης προσπαθεί να πει κάποια πράγματα.
Το βράδυ κοιμάται στο κλαδί, όχι κάτω.
Απλώς το πρωί είναι κάτω ποιο πολύ κοντά στην αυγοτροφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχω και εγώ αρσενικό στην ίδια ηλικία, δικής μου γέννας και κελαηδα κανονικά. Αυτό που ψάχνει όταν ακούει κελάηδισμα από το YouTube Μήπως είναι θηλυκό;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top