Φροντίδα Προστασία κλουβιών στο μπαλκόνι

Giwrgos vl

PB New Member
Εγγραφή
24 Οκτ 2016
Μηνύματα
179
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα σκέφτομαι να κλείσω όλο το μπαλόνι για προστασία από τα αρπακτικά το μπαλκόνι είναι αυτό
IMG_20170321_172936_zpspueou6sm.jpg

Στο πανό μέρος έχει στορι αλουμινίου και έλεγα κάτω από το στορι να βάλω το πλαστικό πλέγμα που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά τα κλουβιά βρίσκονται στη δεξιά πλευρά όπως φαίνεται τώρα το ένα στον τοίχο και το άλλο είναι με πόδια σε κάποια απόσταση από το πάτωμα. Η ερώτηση μου ειναι. Είναι σωστή η σκέψη μου; Θα λειτουργήσει όπως βλέπετε και εσείς δε φαίνονται από πουθενά τα κλουβιά οπότε είναι δύσκολο πιστεύω να εντοπιστούν από πιθανά αρπακτικά.
 
Εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα μια κατασκευή που θα κάλυπτε μόνο τα κλουβια περιμετρικά και το δίχτυ φυσικά να είναι σταθερό και σε κάποια απόσταση. Είναι κρίμα να κλείσεις όλο το μπαλκόνι. Αν θες και μπορείς φυσικά να το κάνεις. :)

Επίσης αγοράζω την ιδέα της Μαρίας για τη σιτα!
 
Επειδή το άνοιγμα είναι βολικό, θα μπορούσες να βάλεις και σήτα να ανεβοκατεβαίνει, να έχεις προστασία και από τα κουνούπια.
Μου αρέσει πολύ αυτή η ιδέα γιατί και εγώ θα είμαι προστατευμένος από κουνούπια μύγες σφήκες κτλπ αλλά και τα πουλάκια μου.
Μόνο το κόστος με προβληματίζει αλλά ρωτήσω πόσο έχει το μέτρο και θα το
δρομολογισω.
Εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα μια κατασκευή που θα κάλυπτε μόνο τα κλουβια περιμετρικά και το δίχτυ φυσικά να είναι σταθερό και σε κάποια απόσταση. Είναι κρίμα να κλείσεις όλο το μπαλκόνι. Αν θες και μπορείς φυσικά να το κάνεις. :)

Επίσης αγοράζω την ιδέα της Μαρίας για τη σιτα!
Στη αρχή σκεφτόμουν κάτι τέτοιο απλά δε μου αρέσει να είναι μπροστά από το κλουβί κάτι για να μπορώ να θαυμάζω τα πουλιά γι'αυτό και έλεγα να κλείσω το μπαλκόνι.
 
Μόνο το κόστος με προβληματίζει
Κοίτα αν κάνεις επαγγελματική δουλειά με αλουμινοκατασκευαστή, να ανεβοκατεβαίνει και θα είναι πιο βολική αλλά και πολύ πιο ακριβή.
Διαφορετικά, λίγο να πιάνουν τα χέρια σου, (θα μπορούσα και εγώ να το κάνω, ακόμα), με πηχάκια και σήτα του μέτρου, την καρφώνεις εσωτερικά, κάνοντας το άνοιγμα πλαίσιο. Θα χρειαστεί βέβαια κάπου και ένα ή δύο κάθετα δοκάρια για να μην κάνει κοιλιά. Μπορείς να το φτιάξεις όμορφα και να βάψεις τα πηχάκια και να το βλέπεις όμορφα κι εσύ από μέσα.
 
με πηχάκια και σήτα του μέτρου, την καρφώνεις εσωτερικά, κάνοντας το άνοιγμα πλαίσιο. Θα χρειαστεί βέβαια κάπου και ένα ή δύο κάθετα δοκάρια για να μην κάνει κοιλιά. Μπορείς να το φτιάξεις όμορφα και να βάψεις τα πηχάκια και να το βλέπεις όμορφα κι εσύ από μέσα.
Έτσι σκεφτόμουν να το κάνω γι'αυτό πρέπει να δω το κόστος γιατί είναι και όλα τα άλλα εκτός της σήτας
 
Έτσι σκεφτόμουν να το κάνω γι'αυτό πρέπει να δω το κόστος γιατί είναι και όλα τα άλλα εκτός της σήτας
Έχεις επισκέψεις leroy merlin, praktiker κτλ αλλά και στα συνοικιακά, δεν ξέρεις καμιά φορά. Καλά ψαξίματα :)
Οπωσδήποτε θα αφήσεις σήτα να περισσεύει από τα πηχάκια για να μπορείς να την ξεμοντάρεις τοπικά να την τεντώνεις αν σου κάνει κοιλιές.
 
Υπερβολικό μπορεί να είναι συμφωνώ απλά είναι που δε μου αρέσει να είναι κατι μπροστά από τα κλουβιά τώρα αν το κόστος είναι πολύ μεγάλο για να το κλείσω τότε αναγκαστικά θα κλείσω μόνο μπροστά στα κλουβιά. 😉
 
είναι δύσκολο πιστεύω να εντοπιστούν από πιθανά αρπακτικά.
Δεν χρειάζεται να τα δούνε. Τα ακούνε κιόλας. Θέλει προσοχή.Αν θες βλέπεις τη διάσταση του κλουβιού και φτιάχνεις ή αγοράζεις από pet shop προστατευτικό αναλόγως τις διαστάσεις που θες και το ντύνεις και με τούλι για τα κουνούπια. Δεν είναι ακριβό.
 
Back
Top