Προστασία στις ζευγαρώστες με σήτα

Μιχαλης Π

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2017
Μηνύματα
171
Πόλη
Αρτέμιδα
Καλησπερα στην παρεα.σημερα ξεκινισα να ντυνω τια ζευγαρωστες με σιτα πως το βλέπεται σωστο η θα εχω καποιο προβλημα με τα καναρια μου γιατί η σιτα εφάπτεται στο κλουβι.

20180209_152554.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βάλε αν μπορείς κάποιες φωτογραφίες αλλά δε νομίζω πως θα έχουν κάποιο πρόβλημα τα πουλιά. Τσέκαρε μήπως επειδή εφάπτεται αντιμετωπίσεις λειτουργικά προβλήματα με τις ποτίστρες πχ.
Επίσης έχε υπ' όψιν σου ότι μ' αυτό τον τρόπο δεν προστατεύεσαι από τ' αρπακτικά, χρειάζεσαι στιβαρό πλαίσιο, με απόσταση τουλάχιστον 10 εκ. από το κλουβί.
 
Απο τα αρπακτικά δεν εχω θεμα ολο τον χρόνο τα εχω εξω σε στεγασμένο χώρο απλα τωρα που θα τα βαλω για ζευγαρωμα δεν θελω κουνουπια σφηγκες και οτι αλλο ζωηφιο
 
Η φωτογραφία βρίσκεται πλέον στο αρχικό μήνυμα της συζήτησης.
 
Σε αυτο εχεις δικιο αλλα Επειδή εχω ανωμαλία με την τελειότητα και την ομορφιά για τα καναρακια μου θα φαίνονται οι ζευγαρωστες σαν καρναβαλια
 
Δεν αντιλεγω αλλα πρωτα η ασφαλεια για τα πουλια και μετα ολα τα αλλα, απλα το τονιζω γιατι αν βρεις το πουλακι με σπασμενο ποδαρακι κρεμασμενο αναποδα τοτε δεν θα μιλαμε για ομορφια, μπορεις να το κανεις και ομορφο και ασφαλες.
 
Παντα η ασφαλεία τον πουλιων σιγουρα δεν θα ήθελα κατι τέτοιο. Μάλλον θα κολλήσω γωνια αλουμινιου γύρω γύρω και μετα την σιτα για να γινει τελάρο ώστε να μπαίνει και να βγενει φωρετο

Η σιτα ειναι ψιλη συρματινη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Υπάρχουν κάποιες ραφιερες νομίζω από ικεα έχει πάρει κάποιο παιδί από εδω αλλά δεν θυμάμαι ποιος σε οικονομική τιμή και μπορεις να τις ντυσεις με σιτά, όπως και κάποια μίνι θερμοκηπια που πετας το ναιλον και βαζεις σιτα, ένα άλλο θέμα που σίγουρα θα έχεις είναι και η δυσκολία στο καθάρισμα του κλουβιου αν το κάνεις κλουβί κλουβί.
 
Τα κλουβια ειναι ολα κρεμαστα σε ας πουμε τοίχους (ξυλινους)γιατι τα εχω στο μπαρμπικιου οποτε γινεται ενα εξωτερικο πλαίσιο με την σιτα το οποίο ανοίγει απο κατω και ξεκρεμας το κλουβι η την σκαφη του κλουβιού το καθαριζεις και την ξανακουμπονεις. Το μονο που θα ειναι σταθερο θα ειναι το πλαισιο ανοιγομενο μονο απο κατω
 
Back
Top