Προστατευτικές Αποσπώμενες Κλούβες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλημέρα στην παρέα,

επειδή είμαι σε διαδικασία κατασκευής προστατευτικού, ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής βασικά:
Σκεφτόμαστε να χρησιμοποιήσουμε σαν υλικό κόντρα πλακέ θαλάσσης το οποίο θα περαστεί με κάποιο ενσχυτικό ξύλου και σα βερνίκι το απλό του νερού. Υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα υλικά;
Η κατασκευή θα αποτελείται από ένα ντουλάπι κάτω με ράφια και πάνω θα κουμπώνουν ανά όροφο προστατευτικές κλούβες διαστάσεων 90x50x45 (μήκος - πλάτος - ύψος). Ανά όροφο θα υπάρχουν περιμετρικά αυλακώσεις ώστε να συρταρώνει plexiglass πάχους 4mm για το χειμώνα.
Πώς το βλέπετε σαν ιδέα; Το έχω σχεδιάσει και θα το φτιάξουμε με γνωστό μου που ασχολείται με κατασκευές ξύλου!
 
Καλή επιτυχία, αν και για εξωτερικό χώρο, όπως φαντάζομαι ότι θα βρίσκεται η κατασκευή σου, καλύτερα να ήξερες αλουμινά/σιδερά...

Ευχαριστώ πολύ, πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο παιδί που θα ήθελα να το γνωρίσω περισσότερο μέσα από τη διαδικασία της κατασκευής. Ύστερα το ξύλο δεν θα είναι εκτεθειμένο σε βροχή - ήλιο επομένως πιστεύω θα αντέξει. Και αισθητικά θα είναι πιστεύω και πολύ όμορφο, με ζωγραφιές κλπ. Στο μέλλον αν δεν με καλύπτει, βλέπουμε. Θα ενημερώνεστε με εικόνες από εβδομάδα... :)
 
Το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι πολύ ανθεκτικό και στην βροχή και στον ήλιο οπότε μην σε απασχολεί αυτό σε αυτό που θα δώσεις σημασία είναι η προστασία από αρπακτικα, γατες και κουνούπια, οπως και η σωστές διαστάσεις πάντα με λίγο παραπάνω περιθώριο ίσως για μια μελλοντική αλλαγή κλουβιου η κάποια εξωτερική φωλιά η εξωτερική μπανιέρα που ενδεχομένως να θες να βάλεις, καλή συνέχεια να έχετε και περιμένουμε φωτογραφικό υλικό.
 
σε αυτό που θα δώσεις σημασία είναι η προστασία από αρπακτικα, γατες και κουνούπια

Εννοείται και αυτός είναι ο λόγος που γίνεται, με πρόβλεψη για plexiglass για το χειμώνα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς θα προσαρμοστεί η κουνουπιέρα ώστε να είναι πτυσσόμενη και αν θα πρέπει να είναι έξω ή μέσα από το κουνελόσυρμα...
 
Για την σιτά καλύτερα έξω από το κουνελοσυρμα για να μην βρεις κάνενα πουλάκι κρεμασμενο από το πόδι του ή ποιο φθηνή λύση είναι ενα μονοκοματο πόρτακι που θα έχει την σιτά επάνω του και θα καλύψει όλη την κατασκευή μια άλλη λύση είναι το ρόλο που βάζουν η αλουμιναδες στα παράθυρα.
 
Back
Top