Προστατευτικό κλουβιών από αρπακτικά και καιρικές συνθήκες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα, με την σειρά μου και εγω θέλω να σας παρουσιάσω το προστατευτικό που έφτιαξα για τα κλουβιά μου.
Ο σκελετός αποτελείτε απο ξύλο με διαστάσεις 2m ύψος, 90cm πλάτος και 50cm βάθος. Τα πλαϊνά και η πόρτα της κατασκευής είναι καλυμμένα με ανοξείδωτο πλέγμα, ενώ οι 2 απο τις 3 ελεύθερες πλευρές είναι καλυμμένες με διάφανο νάιλον για προστασία απο τον αέρα και το κρύο. Επίσης όλη η κατασκευή είναι βιδωμένη στον τείχο προς αποφυγή ατυχημάτων.
Συνολικά το κόστος βγήκε κοντά στα 24 €. Πιο αναλυτικά : 15 € τα ξύλα, 8 € το σύρμα, οι βίδες, οι μεντεσέδες και τα γατζάκια και 1 € το νάιλον.

IMG_20171214_125702_HDR - Αντίγραφο.webp IMG_20171214_132551_HDR - Αντίγραφο.webp IMG_20171215_094255 - Αντίγραφο.webp
 
Μπράβο Γιώργο, τέλειο, πιάνουν τα χέρια σου, όλα μόνος σου τα φτιάχνεις! 🙂
 
Μπράβο Γιώργο, τέλειο, πιάνουν τα χέρια σου, όλα μόνος σου τα φτιάχνεις! 🙂
Ευχαριστώ Μαρία, σαν χόμπι το κάνω :) απολαμβάνω την διαδικασία αλλά και το αποτέλεσμα βλέποντας ότι είναι κάτι αξιόλογο που έχω φτιάξει μόνος μου
 
Είναι πολύ ωραίο, πράγματι. Μου αρέσει ιδιαίτερα το ότι η κατασκευή είναι ελαφριά στο μάτι, μην αποκόβοντας οπτικά τον χώρο των πουλιών.
Σκέψου μήπως προσθέσεις στην οροφή κάτι που να μην επιτρέπει σε άγρια πουλιά είτε να κάτσουν επάνω είτε να κουτσουλήσουν προς τα κλουβιά, ώστε τα πουλάκια σου να μην κινδυνεύουν από ασθένειες.
 
Ευχαριστώ πολύ :), στην οροφή (δεν ξέρω αν φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία) έχω βάλει από το ίδιο ναιλον όπως και στην πόρτα.
 
Ευχαριστώ πολύ :), στην οροφή (δεν ξέρω αν φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία) έχω βάλει από το ίδιο ναιλον όπως και στην πόρτα.
Δεν το είδα. Αλλά και πάλι, χωρίς να υπαρχει λόγος να βιαστείς, εφόσον υπαρχει το νάιλον, σκέψου να βάλεις κατι για το καλοκαίρι, ίσως επικλινές ή σε τριγωνική διάταξη, ώστε να μην μπορούν να κάθονται πάνω του πουλιά.
 
Γιώργο βλέπω πιάνουν τα χέρια σου. Την άνοιξη ετοιμάσου να σου αναθέσω δουλειά στο μπαλκόνι μου. 😉

Γιατί θεωρητικά κάνω ωραίες σκέψεις αλλά μέχρι τώρα στην πράξη όλα μου βγαίνουν λίγο στραβά. :D
 
Γιώργο βλέπω πιάνουν τα χέρια σου. Την άνοιξη ετοιμάσου να σου αναθέσω δουλειά στο μπαλκόνι μου. 😉

Γιατί θεωρητικά κάνω ωραίες σκέψεις αλλά μέχρι τώρα στην πράξη όλα μου βγαίνουν λίγο στραβά. :D
Όποτε χρειαστείς βοήθεια ρίξε ένα τηλέφωνο 😉
 
Και ένα βίντεο με την κατασκευή και τα νέα κλουβιά που τοποθέτησα μέσα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πάντα με τις πρακτικές, λειτουργικές και εξαιρετικές κατασκευές σου! Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια Γιώργο για την δεξιοτεχνία σου! 🙂👍
Ευχαριστώ πολύ! :)
 
Και ένα βίντεο με την κατασκευή και τα νέα κλουβιά που τοποθέτησα μέσα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έκανα ήδη εγγραφή να ξέρεις...
 
Παρά πολύ ωραίο τον προστατευτικο σου Γιώργο θα βγάλω κάποια στιγμή μια φώτο και το δικό μου που έχω στις κλούβες πτήσης
Παρά πολύ ωραίο τον προστατευτικο σου Γιώργο θα βγάλω κάποια στιγμή μια φώτο και το δικό μου που έχω στις κλούβες πτήσης
[automerge]1549030828[/automerge]
Βάζω και εγώ κάτι φώτο με το προστατευτικο που έχει φτιάξει αλλα μου λέει ότι το αρχείο είναι μεγάλο ξέρετε πως μπορώ να τις στείλω;
 
ξέρετε πως μπορώ να τις στείλω;
Δες αυτό
[automerge]1549031756[/automerge]
@George98 συγχαρητήρια για την κατασκευή σου, όμορφη, πρακτική και πάνω απο όλα απαραίτητη σε κάθε εξωτερική εκτροφή.
Να χαίρεσε τα πανέμορφα πουλάκια σου.
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top