Προστατευτικό κλουβιών εξωτερικού χώρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας παιδιά! Όπως σας είχα υποσχεθεί θα ανέβαζα κάποιες φωτογραφίες για μια ιδιοκατασκευή που ήθελα να κάνω.. Πάει τώρα ένας μήνας απο τότε που το είπα αλλά λόγω δουλείας όποτε ξέκλεβα λίγο χρόνο έβαζα και μια βίδα! Λοιπόν όπως λέει και ο τίτλος πρόκειται για μια κατασκευή που θα προστατεύσει το καναρινάκι μου (ένα αρσενικό έχω μόνο) απο αρπακτικά κουνούπια γάτες κτλ κτλ. Η κατασκευή είναι στην πίσω αυλή μου σε σημείο που δεν πιάνουν καθόλου ρεύματα αέρα.
Η κατασκευή είναι βιδωμένη πάνω στον τοίχο (με γωνίες) και οι διαστάσεις της είναι: 1,40μ μήκος/1μ ύψος/ 0,50μ πλάτος. Ο σκελετός έγινε με καδρόνια και όλες οι πλευρές καλύπτονται απο ανοξείδωτη σιδερένια σήτα η οποία πλαισιώνεται απο πηχάκια και πολλές πολλές βίδες για παν ενδεχόμενο. Το καναρίνι μου θα είναι μεσα στο κλουβί του το οποίο θα καρφωθεί στον τοίχο μεσα σε αυτη την κατασκευή! Τα ξύλα έχουν περαστεί με ειδικό βερνίκι για εντομα και μένουν τώρα κάποιες τελευταίες πινελιές όπως για παράδειγμα πως θα βάλω το ναυλον γυρω γυρω να το καλύψω. Ήλιος δεν το πιάνει σχεδόν καθόλου παρα μόνο όταν δύει και συγκεκριμένα χτυπάει ενα μικρό κοματάκι. Μέσα όπως το έχω υπολογίσει μπορώ να βάλω έως 4 ζευγαρώστρες. Θέλω γνώμες, συμβουλές βελτίωσεις και προτάσεις για το ναυλον! Να πω οτι πανω απο την κατασκευή είναι ένα μπαλκόνι οποτε δεν θα είναι απευθείας εκτεθειμένο στην βροχή.
**φωτογραφίες εδώ!**

20150416_071449-001.webp 20150416_071511-001.webp
 
Γεια σας παιδιά! Όπως σας είχα υποσχεθεί θα ανέβαζα κάποιες φωτογραφίες για μια ιδιοκατασκευή που ήθελα να κάνω.. Πάει τώρα ένας μήνας απο τότε που το είπα αλλά λόγω δουλείας όποτε ξέκλεβα λίγο χρόνο έβαζα και μια βίδα! Λοιπόν όπως λέει και ο τίτλος πρόκειται για μια κατασκευή που θα προστατεύσει το καναρινάκι μου (ένα αρσενικό έχω μόνο) απο αρπακτικά κουνούπια γάτες κτλ κτλ. Η κατασκευή είναι στην πίσω αυλή μου σε σημείο που δεν πιάνουν καθόλου ρεύματα αέρα.
Η κατασκευή είναι βιδωμένη πάνω στον τοίχο (με γωνίες) και οι διαστάσεις της είναι: 1,40μ μήκος/1μ ύψος/ 0,50μ πλάτος. Ο σκελετός έγινε με καδρόνια και όλες οι πλευρές καλύπτονται απο ανοξείδωτη σιδερένια σήτα η οποία πλαισιώνεται απο πηχάκια και πολλές πολλές βίδες για παν ενδεχόμενο. Το καναρίνι μου θα είναι μεσα στο κλουβί του το οποίο θα καρφωθεί στον τοίχο μεσα σε αυτη την κατασκευή! Τα ξύλα έχουν περαστεί με ειδικό βερνίκι για εντομα και μένουν τώρα κάποιες τελευταίες πινελιές όπως για παράδειγμα πως θα βάλω το ναυλον γυρω γυρω να το καλύψω. Ήλιος δεν το πιάνει σχεδόν καθόλου παρα μόνο όταν δύει και συγκεκριμένα χτυπάει ενα μικρό κοματάκι. Μέσα όπως το έχω υπολογίσει μπορώ να βάλω έως 4 ζευγαρώστρες. Θέλω γνώμες, συμβουλές βελτίωσεις και προτάσεις για το ναυλον! Να πω οτι πανω απο την κατασκευή είναι ένα μπαλκόνι οποτε δεν θα είναι απευθείας εκτεθειμένο στην βροχή.
**φωτογραφίες εδώ!**
1)

2)
Όμορφη και πρακτική...
 
Μπράβο σου, τέλεια είναι, έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τα πάντα και αρπακτικά και έντομα!
 
😀 ναι ωραια θα ηταν! Ασε που θα μου εβγαινε πιο οικονομικα... Παιδια οσον αφορα τις τιμες... Τα καδρονια ο σκελετος κοστισε 30 ευρω συνολο (3ευρω τα 2 μετρα καδρονιου), αλλα 35 τα πηχακια γυρω γυρω και 25 η σητα... Βαλτε και τα 2κουτια εντομοκτονο βερνικι που εφαγα, στην 100αρα κυμαινεται το κοστος αλλα χαλαλι... Καλυτερα να τα δινω εκει παρα στις βενζινες!
 
Πολύ όμορφο. Μια παρατήρηση μόνο.Αυτό από πάνω κλιματιστικό είναι;Ίσως κάνει λίγο φασαρία το καλοκαιράκι όταν και θα δουλεύει
 
Ειναι κλιματιστικο ναι... Εννοειται ομως δεν θα εδινα τοσα λεφτα για την κλουβα και γενικα για το hobby αν εκανε θορυβο... Το πρωτο που τσεκαρα ηταν! Ενεργειακης κλασης Α 90% αθορυβο οπως λεει το manual... Ειδαλλως θα αλλαζα κλιματιστικο 😉 !
 
Σωστός ο παίχτης!φαίνεται ότι αγαπάς το καναρίνι σου με το καλό να αποκτήσεις κι άλλα όταν ολοκληρώσεις τις προετοιμασίες!
 
Πολύ καλή η κατασκευή αλλά να δούμε λιγάκι και τις ερωτήσεις σου:
Θέλω γνώμες, συμβουλές βελτίωσεις και προτάσεις για το ναυλον
Καλό είναι να βρεις νάιλον για να καλύψεις τα δύο πλαινα και την πρόσοψη. Στην κάθε πλευρά στερεώνεις καλά το νάιλον μόνο στην κορυφή, έτσι ώστε να μπορείς να το μαζευεις ρόλο το καλοκαίρι και να το κατεβάζεις το χειμώνα.
Να πω οτι πανω απο την κατασκευή είναι ένα μπαλκόνι οποτε δεν θα είναι απευθείας εκτεθειμένο στην βροχή.
Νομίζω πως δεν αρκεί αυτό. Σε συνδυασμό με τον προβληματισμό του Λάμπρου και του Μάκη σχετικά με το κλιματιστικό, το θέμα μπορεί να λυθεί με μια λαμαρίνα σε στύλ κεραμίδι με μια ελαφριά κλίση από πίσω προς τα εμπρός.
 
σχετικά με το κλιματιστικό, το θέμα μπορεί να λυθεί με μια λαμαρίνα σε στύλ κεραμίδι με μια ελαφριά κλίση από πίσω προς τα εμπρός.
Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το θερμομονώσεις στην οροφή σε σχέση με το κλιματιστικό. Δεν ρίχνει αέρα φυσικά προς τα κάτω αλλά το καλοκαίρι σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίας, το περιβάλλον γύρω-γύρω γίνεται αφόρητο. Επίσης πολλές φορές με την συνεχή λειτουργία, λουκιάζει το νερό της εξόδου και σε άλλα σημεία, οπότε καλό είναι να διασφαλίσεις την οροφή σου.
Γενικά η δουλειά σου άψογη, να την χαίρονται τα πουλάκια σου κι εσύ.
 
Πολύ όμορφη και καλή κατασκευή! Πιάνουν τα χέρια σου.

Το κλιματιστικό να το προσέξεις. Αυξάνει την θερμοκρασία και την υγρασία του χώρου...

Το ότι δεν θα τα βλέπει ο ήλιος δεν είναι πλεονέκτημα. Το ιδανικό στα πουλιά είναι να δέχονται τουλάχιστον τον πρωινό ήλιο (το καλοκαίρι δεν είναι πολύ ζεστός). Ο ιδανικός προσανατολισμός για τα εξωτερικά κλουβιά, κλούβες είναι νότιος/νοτιοανατολικός. Αυτό προσπαθώ να πετυχαίνω με τα δικά μου.

Για το νάιλον θα κάλυπτα την πάνω πλευρά και τις 2 πλαϊνές (ή μία πλαϊνή και την μπροστινή, αναλόγως τον προσανατολισμό και τους αέρηδες της περιοχής σου). Εξαιτίας της σήτας η δύναμη του αέρα εσωτερικά μειώνεται αισθητά.
Το χειμώνα μπορείς να καλύπτεις όλες τις πλευρές.

Για οικονομία θα μπορούσες να στηρίξεις το νάιλον με τα ίδια πηχάκια με αυτά της σήτας. Διαφορετικά μπορείς να φτιάξεις ξεχωριστά πλαίσια με νάιλον και να τα τοποθετείς κατά βούληση.
 
Εγώ το κλιματιστικό δεν το λέω για την ζέστη. Συνήθως δεν το πετάει προς τα κάτω.Απλά είναι πάνω από το κλουβί και θεωρώ όσο και να είναι αθόρυβο μια φασαρία θα την κάνει και κυρίως την νύχτα όταν τα πουλιά θα θέλουνε να κοιμηθούν.Αν δεν κάνω λάθος τα πουλιά ακούνε 3 πλάσια την ένταση των ήχων σε σχέση με εμάς. Για το τελευταίο δεν είμαι και τόσο σίγουρος αλλά κάτι τέτοιο είχα διαβάσει. Τώρα αν πιστεύεις δεν κάνει φασαρία οκ πάω πάσο, γιατί δεν το έχω ακούσει πως δουλεύει.
 
Back
Top