Διατροφή Προσφέρετε πατε φρούτων στους παπαγάλους σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια εκτος απο φρεσκα φρουτα βαζετε και αυτο εδω στα πουλακια σας http://www.birdmarket.gr/Οrlux- Frutti- Patee- Πατε- Φρουτων -Για- πτηνα
εγω το δινω σε ολα μου τα πουλακια(παπαγαλακια, καναρινια, καρδερινες)και εχουνε μαθει και το τρωνε. Αφου να φανταστειται μεχρι και το κουνελι μου το τρωει 😛
 
Χα χα κι εγώ το δίνω που και που, ακριβώς την ίδια μάρκα. Το πήρα πρώτη φορά κατά λάθος, το μπέρδεψα με την αυγοτροφή και εφόσον είδα ότι το τρώνε, το αγοράζω καμιά φορά. Το χρησιμοποιώ όπως και την αυγοτροφή και βάζω μέσα λίγη ξερή ρίγανη, βασιλικό, τσουκνίδα, ό,τι έχω κάθε φορά, όχι όλα μαζί.
 
Εγω το πηρα για τα παπαγαλακια αυτο.. Αλλα παιζανε συνεχεια με αυτο.. Το πεταγανε συνεχεια κατω.. Μετα το εκανα αναμειξη με την τροφη τους και αναγκαστηκα το τρωγανε και τωρα τους το βαζω σε αυγουλιερα και το τρωνε σαν να ειναι η τροφη τους.
Αλλα τους τα εχω ολα μεσα, αυγοτροφη και φρουτοτροφη, πειραζει;
 
Όχι απλά σκέφτομαι τα φρούτα όχι τόσο συχνά λόγω ζάχαρης. Όσο και αφυδατωμένα που είναι, έχουν ζάχαρη. Και τα φρέσκα τους τα δίνω αραιά, μια φορά την εβδομάδα το πολύ, μην σου πω κάθε 10 μέρες. Περισσότερο εστιάζω στα χόρτα και τα φρέσκα μυρωδικά.
Αλλά να κάνει κακό συνδυασμό με την αυγοτροφή δεν το νομίζω. Φαντάζομαι δεν αμελούν τους σπόρους για τις μαλακές τροφές;
 
Επειδη τα παρατηρω καθε μερα βλεπω οτι εχουν ψηλοκοψει την αυγοτροφη.
Τη βασικη τους τροφη ομως οχι, την τρωνε κανονικα ολα τα πουλια.
Αλλα την φρουτοτροφη την βαζω σε αυγουλιερα σε ολα τα πουλακια και ειναι μικρη ποσοτητα σχετικα
 
Όταν είσαι σε προαναπαραγωγική φάση τότε, κόψε την φρουτοτροφή γιατί θέλεις να σου τρώνε την αυγοτροφή.
 
Προς το παρων μου τελειωσε η φρουτοτροφη 😛
Και επειδη εκανα μια παραγγελεια στο birdmarket εβαλα στο καλαθακι μου και μια φρουτοτροφη 😛
 
Εγω θελω 😛
Τα παπαγαλακια δεν συγκινουνται ακομα 😛
οποτε περιμενω...
Εχω και την καναρινα που ειναι φουλ πηρωμενη.. Εχει ξεκινησει και κελαιδαει να φανταστεις 😛
αλλα δεν ειναι σαν τα παπαγαλακια η αναπαραγωγικη φαση των καναρινιων
 
Ναι έχω διαβάσει, μεγάλωσέ της την νύχτα να "ξεπυρώσει" :)
 
Και φυσικά δεν μπορείς κάθε μέρα να την σκεπάζεις νωρίτερα ώστε να της μειώσεις την μέρα;
Μήπως να την βάλεις πιο μακριά από τα αρσενικά;
 
μπορω να την βαλω στο κλιμακοστασιο.. Εχω τα παπαγαλακια ομως.. Αν δεν υπαρχει προβλημα την παω και τωρα
αλλα δεν εχει τελειωσει ακομα την πτεροροια.. Το λεω επειδη θα ειναι διαφορετικα στο κλιμακοστασιο για να μην αργησει κιαλλο στην αλλαγη του φτερωματος της
 
Ναι κι εγώ το βλέπω πρόβλημα αυτό με την πτερόρροια. Καλύτερα αν σε προβληματίζει, να ανοίξεις θέμα στα καναρίνια να σου πουν γνώμη έμπειρα άτομα.
 
ο καιρος πιστευω δεν τα βοηθαει.. Μια ζεστη μια κρυο
αν παγωσει λιγακι ο καιρος θα τα βοηθησει να ντυθουν πιο γρηγογρα
αλλα σχεδον ολα μου τα πουλια εχουν πτεροροια..φετος αργησανε να την περασουν..συνηθως τις πρωτες μερες του αυγουστου ξεκιναγανε.. Αλλα αλλαζα και περιβαλλον λογο δικοπων.
Φετος δεν τα πηρα μαζι μου.. Αλλα γενικα ακουω απο πολλους γνωστους οτι ακομα τα πουλια τους περνανε πτεροροια.. Και αν εχουν ντυθει δεν κελαιδανε τα πουλια
 
Δεν βρηκα καπου την ακριβη συσταση αυτης της τροφης πατε. Λεει οτι ειναι εμπλουτισμενη με φρουτα... Δηλαδη η βαση της τι ειναι;😵
 
Λοιπόν και όμως περιέχει αυγό:
composition
Egg and egg derivatives (30%), bakery products, vegetable protein extracts, oils and fats, seeds, honey, various sugars, minerals, fruits, FOS, MOS.
 
Back
Top