Γενικά Προσφατα απεκτησα ενα ζευγαρι Red Siskin

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AGiannak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AGiannak

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2006
Μηνύματα
64
Προσφατα απεκτησα, ενα ζευγαρι Red Siskin, ελπιζω συντομα να προστεθουν και αλλα.
Μου αρεσαν, σαν ειδος, απο την αρχη που τα γνωρισα, αυτα τα ομορφα πουλια. Τα παρακολουθω,ως προς την συμπεριφορα τους και τα ετοιμαζω για προσπαθεια αναπαραγωγης.
 
Πρώτα απ' όλα να σου ευχηθώ να τα χαίρεσαι Αντώνη!

Ποιες είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις από τις παρατηρήσεις σου; Είναι "εύκολα" πουλιά; Ποια τακτική ακολουθείται, εν συντομία, στην εκτροφή τους; Έχουν ομοιότητες μετά καναρίνια χρώματος;
 
Πρωτα απ ολα, τα εχω χωριστα αυτην την περιοδο. Τα προετοιμαζω για
αναπαραγωγη (βιταμινη Ε , φρουτα κλπ.). Παρατηρησα οτι δεν τους αρεσει και
πολυ το μηλο, οπως και το αυγο που τους εδινα μεχρι προτινος
Τα κλουβια τους ειναι σε αποσταση 1.00 μ.,το ενα απο το αλλο.
Τους εκανα μια μικρη διαιτα, αφαιρωτας την αυγοτροφη τους και το αυγο, για μερικες ημερες (ηταν λιγο υπερβαρα)και χρησιμοποιω τροφη, με χαμηλη περεκτικοτητα σε νιζερ.
Υπαρχει ειδικη τροφη για Red Siskin,του Blattner,την οποια δεν εχω μπορεσει να βρω ακομα.
Σαν αυγοτροφη,θα τους δινω αυτην που δινω και στις καρδερινες μου.
Τους αρεσει περισσοτερο και απο την τροφη, το bella di notteκαι chia και ενα μιγμα
σπορων-αγκαθιων, που δινω και στις καρδερινες.
Το θηλυκο μου φαινεται ποιο φτιαγμενο, εννοωντας οτι συχνα με απαλη φωνη
καλει το αρσενικο.
Ειναι ηρεμα πουλια, σε αφηνουν να τα πλησιασεις αν τους δωσεις σημασια, το
εκτιμουν και σου απαντουν με την ιδιαζουσα φωνη τους.
Το κελαηδημα του αρσενικου, δεν μπορω να το περιγραψω, εχει εντελως διαφορετικη χροια, ειναι εντελως διαφορετικο απο ολα τα αλλα πουλια που εχω.
Ακομα και οι ηχοι που βγαζει το θηλυκο.
Οσον αφορα, την διατροφη, τον χρωματισμο, σε τι χωρο πρεπει να ζευγαρωσουν, που πρεπει να στηθουν οι φωλιες, εχω παρει πληροφοριες και απο Ελληνες εκτροφεις του εσωτερικου και... Του εξωτερικου.
Αν αφησουμε το ζευγαρι χωρις να του δωσουμε καποια ενδεικνυομενη ουσιακαι με την σωστη δοσολογια, θα χασει ιδιως το αρσενικο αυτην την λαμπεροτητητα του κοκκινου χρωματοςπου εχει στην φωτο.
Το ιδιο και στους μελλοντικους νεοσσους, πρεπει να χορηγηθει απο καποιο διαστημα κα με τα, συνεχεια, χρωστικη, για να αποκτησουν σιγα -σιγα το χρωμα της φωτο.
Μελεταω ολες τις δημοσιευσεις, για τον κοκκινο παραγοντακαι με την βοηθεια καποων εμπειρων να καταφερω να εχω τα αποτελεσματα που πρεπει, με τις λιγοτερες επιβλαβεις συνεπειες.
Προετοιμαζεται, ο μονιμος χωρος, οπου θα διαβιωσουν αρμονικα, μιας και ειναι "γνωστα
φιλαρακια "εδω και αρκετο διαστημα, και πιστευω απο την κοινη συμβιωση που θα εχουν
να προκυψουν τα νεα Red Siskinακια.
Αυτα προς το παρον
Υ. Γ.Αρκετη ομοιοτητα με τα καναρινια χρωματος, ας μην ξεχναμε οτι ο κοκκινος παραγοντας ξεκιννησε απο τα RED SISKIN.
 
Back
Top