Αναπαραγωγή Προσόψεις ή ζευγαρώστρες σε ντουλάπα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostaskar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα σε όλους σας! Με την ερχόμενη αναπαραγωγική σεζόν να πλησιάζει, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον τρόπο φιλοξενίας των ζευγαριών. Συγκεκριμένα, τα καναρίνια μου ζουν στο μπαλκόνι σε χειροποίητη ντουλάπα η οποία φιλοξενεί 4 ζευγάρια. Καθώς επιθυμώ να αυξήσω των αριθμό των ζευγαριών αλλά και να δημιουργήσω μια μεγαλύτερη ντουλάπα για αυτά, δημιουργείται το ερώτημα αν είναι καλύτερα να φτιάξω μια ντουλάπα με προσόψεις ή να αγοράσω ζευγαρώστρες οι οποίες θα μπουν στην καινούργια ντουλάπα;
 
Ψηφίζω ζευγαρωστρες και μάλιστα να μην φτιάξεις νέα ντουλάπα, παρα μόνο όταν θα έχουν ολοκληρωθεί οι γέννες και θα έχεις πιο σιγουρα υπόψη σου με ποσά ζευγάρια θα συνεχίσεις. Και σε όποια κατασκευή κανεις, υπολόγισε, πέραν των άλλων και την αποφυγή κουνουπιών, ήλιου το καλοκαίρι, άγριων πτηνών θηρευτών κι επισκεπτών.
 
Και σε όποια κατασκευή κανεις, υπολόγισε, πέραν των άλλων και την αποφυγή κουνουπιών, ήλιου το καλοκαίρι, άγριων πτηνών θηρευτών κι επισκεπτών.
.
Αυτό για εμένα θεωρείται δεδομένο καθώς έχω μάθει με τον άσχημο τρόπο τους κινδύνους αυτούς και συγκεκριμένα τα κουνούπια (ευλογιά). Ευχαριστώ για την απάντησή σας
 
Και εγώ υπέρ της ζευγαρώστρας.
Ζευγαρώστρα που βγαίνει και η συρμάτινη βάση με συρτάρι ή κουβά γιατί είναι πολύ μεγάλη ευκολία στο καθάρισμα.
Έπειτα αντί για ντουλάπα που για εμένα μετά από λίγο μπορεί να είναι εστία μικροβίων και ψείρας, καλύτερα πάρε μια ραφιέρα, που μπορείς να βάλεις μέχρι 3ης ζευγαρώστρες.
 
Και εγώ υπέρ της ζευγαρώστρας.
Ζευγαρώστρα που βγαίνει και η συρμάτινη βάση με συρτάρι ή κουβά γιατί είναι πολύ μεγάλη ευκολία στο καθάρισμα.
Έπειτα αντί για ντουλάπα που για εμένα μετά από λίγο μπορεί να είναι εστία μικροβίων και ψείρας, καλύτερα πάρε μια ραφιέρα, που μπορείς να βάλεις μέχρι 3ης ζευγαρώστρες.
Που θα μπορούσα να προμηθευτώ το συγκεκριμένο είδος ζευγαρώστρας και ραφιέρας; Ευχαριστώ
 
Τώρα όσον αναφορά τα αρπακτικά, έχω βάλει στα πλαϊνά από την ραφιέρα κουνελόσυρμα δεμένο με δεματικά και ένα μεγάλο κομμάτι μπροστά πού όταν είμαι εκεί το βγάζω για να θαυμάσω τα πουλιά μου.
received_945273352501841.webp

Που θα μπορούσα να προμηθευτώ το συγκεκριμένο είδος ζευγαρώστρας και ραφιέρας; Ευχαριστώ

Αν είσαι από Θεσσαλονίκη είναι πολύ εύκολο, απο πού είσαι;
 
Η συγκεκριμένη ζευγαρώστρα έχει 20€ εδώ, Η κινεζική 17,5€ (70€ η τέσσερις).
Και 33€ η ραφιέρα.
Όσον αφορά τις ζευγαρώστρες μου φαίνονται αρκετά καλές (βέβαια δεν ξέρω τις διαστάσεις τους). Υπάρχουν σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα οι συγκεκριμένες;
 
Γνωρίζει κανείς αν η συγκεκριμένη ζευγαρώστρα έχει αντοχή στο χρόνο όσον αφορά την σκουριά;
Στα 5 χρόνια που τις έχω έχουν πιάσει λίγη σκουριά, κυρίως σε κάποια σημεία στο ταψί. Όπως είπε και ο @Tony Forpus, αν γίνει σωστή χρήση(πχ δεν βάζεις μήλο στα κάγκελα) και καθαρίζεις σωστά, αντέχουν περισσότερο.
 
Εγώ όπως πρόσεξες στην φωτογραφία έχω αυτές με το κουβά αφενός είναι ποιο μεγάλες αφετέρου εμποδίζει το πουλί να σκορπίσει σε μεγάλο βαθμό τα σπόρια.
 
Back
Top