Αναπαραγωγή Προτάσεις βελτίωσης φωλιών στα καναρίνια

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Είναι γνωστό στην παρέα μας πως όταν τα καναρίνια αποφασίσουν να αναπαραχθούν το είδος της φωλιάς μηδενικά τους ενδιαφέρει.
Στα χρόνια που ασχολούμαι με τα καναρίνια έχω δει πραγματικά εκτροφικά "θαύματα". Τίποτε πλέον δεν με εκπλήσσει (μέχρι το επόμενο ίσως) γιατί έχω δει απίθανες από κάθε άποψη φωλιές.
Από υπέροχα χειροποίητα εσωτερικά ψάθινα καλαθάκια μέχρι και εντυπωσιακές κατασκευές.. Κι από τα τυπικά πλαστικά καλαθάκια μέχρι φωλιά σε κεσεδάκι από γιαούρτι.
Σήμερα όμως θα μιλήσω για τις εξωτερικές φωλιές "σουίτες"
Πρόσφατα στην ομάδα μας έγινε συζήτηση για μια νέα φωλιά..
61eIbxgQk8L._SL1300_ (1).webp που ήρθε να "παραμερίσει" την προηγούμενη
sta-n003-plastic-surround-canary-nest_lg.webp
που "παραμέρισε" την προηγούμενη κλπ.
Αν υποθέσουμε πως μας διαβάζουν "σχεδιαστές" και "κατασκευαστές" φωλιών στα καναρίνια και μας ζητούσαν τις προσωπικές εμπειρίες να τις συμπεριλάβουν στο σχεδιασμό τους.

  1. Πόσο όμως πρακτική, βολική και κυρίως ασφαλής είναι μια φωλιά;
  2. Τι είδος φωλιάς θα πρέπει να προτείνουμε στο νέο (μικρό ή μεγάλο) εκτροφέα για σωστή αγορά;
  3. Πώς θα θέλαμε να είναι μια φωλιά έτσι ώστε να ικανοποιεί όλες μας τις απαιτήσεις;
  4. Τι θα πρέπει (ίσως) να αλλάξει στην όλη κατασκευή ώστε να ελαχιστοποιηθούν και γιατί όχι να εξαφανιστούν τα μειονεκτήματα;
Γιατί κακά τα ψέματα...
Ατυχήματα στις φωλιές γίνονται τακτικά...
Και στις περισσότερες φορές τα ατυχήματα εμπεριέχουν "θάνατο".
Κι αυτό εμάς δε μας αρέσει.
Κάθε εμπειρία ίσως αποδειχτεί πολύτιμη..
 
Τελευταία επεξεργασία:
ήρθε να "παραμερίσει" την προηγούμενη..
..όλα στηρίζονται στο κατά πόσο πρακτικό είναι ένα νέο προιόν, αν βολεύει στο χώρο ή καλύτερα στην εκτροφή μας και σίγουρα το κατά πόσο προτιμάται από τα θηλυκά ως ασφαλές σημείο για την απόθεση των αυγών.
Και προχωρώ:
sta-n003-plastic-surround-canary-nest_lg.webp
φωλιά Αρχιμήδης
(-): ιδιαίτερα ''λεπτή'' κατασκευή, δύσκολα αποσυναρμολογείται (σπάνε οι ενώσεις) με το πέρας της αναπαραγωγής, τα ανοιχτά πλαινά της αρκετά μεγάλα(όχι ότι καλύτερο για όσους έχουν εξωτ. Εκτροφή).
(+): ασφαλίζει σε 4 σημεία στην πρόσοψη του κλωβού, πολύ σταθερά.

2gr-fwlia-ekswteriki.webp
φωλιά 2GR
(-): ασφαλίζει μόλις σε 2 σημεία στην πρόσοψη του κλωβού.
(+): πιο στιβαρή κατασκευή, κλειστά πλαινά (υπέρ για όσους έχουν εξωτ. Εκτροφή), άνοιγμα μόνο στην πίσω πόρτα κατά το ήμισυ, λύνεται πολύ εύκολα (χωρίς να σπάνε οι ενώσεις) με το πέρας της αναπαραγωγής.

Τις έχω και τις 2, τις χρησιμοποίησα και τις 2, προτιμώ της 2GR και τους λόγους τους αναφέρω πιο πάνω.

61eIbxgQk8L._SL1300_ (1).webp
νέα φωλιά 2GR:
προσωπικά εντοπίζω πως διόρθωσαν το ''λάθος'' στο κομμάτι της ασφάλειας. Η νέα πλέον ασφαλίζει σε 4 σημεία, ελαφρώς ανοιχτά τα πλαινά (το προτιμώ σε σχέση με τα έντονα ανοίγματα της ''Αρχιμήδης'' λόγω εξωτ. Εκτροφής). Δεν την έχω αγοράσει ακόμη..
 
σπάνε οι ενώσεις
Σε μένα στις 72 φωλιές που έχω μόνο ας πούμε ο μεντεσές στην πόρτα έχει σπάσει κι αυτό στις αρχές (πριν 5-6 χρόνια) που τις χειριζόμουν κάπως άτσαλα.
Από τότε δεν έχω άλλες απώλειες αλλά είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός με την αποσυναρμολόγηση. Μάλιστα αποσυναρμολόγηση δεν κάνω πάντα αλλά στις περιπτώσεις που η φωλιά δεν καθαρίζεται εύκολα ενώ δεν τις αποσυναρμολογώ ούτε στην περίοδο μη χρήσης - αποθήκευση των φωλιών.
Η φωλιά της 2GR πάλι είναι περισσότερο από όσο θα ήθελα κλειστή, χωρίς δυνατότητα οπτικής επαφής με το "μέσα" της φωλιάς, χωρίς πολλά κενά για τον καλό αερισμό με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά ασφαλή συμπεράσματα θα έχω μετά από τη χρήση τους ώστε να δούμε πως θα συμπεριφερθούν τα μικρά και οι κουτσουλιές τους μέσα σ' αυτές. Ταυτόχρονα θα έχουμε εικόνα και για τα δεσίματά τους και τη συμπεριφορά τους στην αποσυναρμολόγηση.
Σοβαρότατο πλεονέκτημα και των δύο η αποθήκευση των αυγών πάνω τους χωρίς τις πιθανές πτώσεις από μετακινήσεις σε άλλο χώρο φύλαξης.
 
δεν τις αποσυναρμολογώ ούτε στην περίοδο μη χρήσης - αποθήκευσης φωλιών..
.. Επειδή έχεις το χώρο για να μη τις λύσεις,Γιάννη.👍
Αν δεν τον έχεις όμως.. Το να τις αποσυναρμολογείς και να σπάνε είναι ''κόστος'', είναι ''σπάσιμο νεύρων'', είναι ''πάω στην επόμενη''. 😉
Η φωλιά της 2GR είναι περισσότερο από όσο θα ήθελα κλειστή..
.. Είναι όντως πιο κλειστή σε σχέση με την ''Αρχιμήδης''
χωρίς δυνατότητα οπτικής επαφής με το "μέσα" της φωλιάς..
..υπάρχει οπτική επαφή,έστω και από ένα σημείο(πίσω)
χωρίς πολλά κενά για τον καλό αερισμό, με ότι αυτό συνεπάγεται..
Τα μεγάλα ανοίγματα της ''Αρχιμήδης'', σε εξωτερική εκτροφή προσωπικά τα έκρινα ''ακατάλληλα'': πολύς αέρας περνά μέσα από τη φωλιά.
Μάλιστα πρόπερσι, σε 2 ζευγάρια είχα την ''Αρχιμήδης'', στα άλλα 2 της 2GR. Οι θηλυκιές των 2GR έδειχναν να νιώθουν πιο άνετα, με αποτέλεσμα να κάνουν περισσότερες εξόδους (τροφοδοσία - ξεμούδιασμα).:)
 
Μια παρουσίαση από εμένα για της νέες φωλιές της 2gr που βολεύει και σε εξωτερικές εκτροφες.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι λίγο ακριβές Γιάννη αλλά αξίζουν να προσθέσω και κάτι που δεν το έχω πει στο βίντεο το πλαστικό της είναι μαλακό και λίγο ευκαμπτο σε σχέση με της παλιότερες που είναι με ποιο σκληρά πλαστικά.
 
Μηπως ξερεις νικολα ποση ποντοι διαμετρο ειναι αυτες οι φωλιες της 2gr?
 
Σωστος ο Γιαννης, Νικο θα ηθελα το καλαθακι μεσα το στρογγυλο αν ξερεις θα ηθελα να μου πεις διαμετρο που εχει.
 
Σωστος ο Γιαννης, Νικο θα ηθελα το καλαθακι μεσα το στρογγυλο αν ξερεις θα ηθελα να μου πεις διαμετρο που εχει.
ΟΚ θα σου πω το απόγευμα μόλις γυρίσω στο σπίτι.
 
Στο βίντεο φαίνεται ότι η παλιά φωλιά είναι μικρότερης διαμέτρου από την καινούργια. Είναι όντως έτσι Νίκος; Υπάρχουν διαφορετικοί κωδικοί στο ίδιο μοντέλο;
 
Ειναι Φ=10 cm και οι δυό. Η καινούργια είναι πολύ καλά σχεδιασμένη και με λίγο μεγαλύτερο βάθος. Νομίζω αφού η τιμή διαμορφώθηκε κοντα στα 5 ευρώ, θα βρεί πολλούς θαυμαστές. Η αντοχή των πλαστικών της 2GR γενικά έχει βελτιωθεί κατακόρυφα.
 
Ενταξη παιιδια στο βιντεο εδειχνε πιο μικρη αρα κατανοητο Φ10. Ευχαριστω
 
Back
Top