Γενικά Προτάσεις για ήμερο παπαγάλο μεσαίου μεγέθους έως 250 ευρώ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης beljohn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

beljohn

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
76
Πόλη
Χίος
Μήπως έχετε να μου προτείνεται κανέναν παπαγάλο (καλύτερα μεσαίου μεγέθους) που να τον βρίσκεις ήμερο λιγότερο από 250 ευρώ; Έχω ψάξει πολύ... Έχω βρει για ringneck, κονούρες, λορικεετ. αλλά κανέναν εκτροφέα! Αν μπορεί ας με βοηθείσει κάποιος...


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Εγώ προσωπικά αγόρασα πρόσφατα μία κονούρα. Είναι πάρα πολύ ήμερη και την αγαπώ πάρα πολύ παρόλο που την έχω μόνο 5 μέρες🥰. Εάν εσύ ΄δεν μπορείς μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε κάποια συγκεκριμένα είδη, τότε μπορείς να μάθεις λίγα περισσότερο για το κάθε είδος και να δείς πιο ταιριαζει καλύτερα στα κριτήριά σου και στον τρόπο ζωής σου. Τώρα αν ψάχνεις εκτροφέα, εγώ πήρα το δικό μου κονιουράκι από εδώ: greekparrot.gr🙃
 
Δεν θα έλεγα ότι έχω πολλές γνώσεις, έχω όμως τις απαραίτητες. Ξέρω πως είναι να έχεις παπαγάλο γιατί είχα ένα κοκατίλ. Βέβαια πριν 2 εβδομάδες περίπου, το έσκασε από την πόρτα και για να το ξεχάσω θα ήθελα να πάρω έναν άλλο παπαγάλο και θα προτιμούσα μεσαίου μεγέθους..
Εχετε εμπειρία απο πτηνα και κυριως απο παπαγαλους?
Ναι έχω.
 
@beljohn για τα λορικιτ δε γνωρίζω αλλά ρινκνεκ δε σου προτείνω. Είχα για 3 εβδομάδες και το γύρισα πίσω γιατί ήταν υπερβολικά φοβισμένο και γενικά τα ρινκνεκ φοβούνται πολύ εύκολα και μερικά δε μαθαίνουν ποτέ, συν ότι είναι πολύ δύσκολα πουλια. Εγώ θα σου πρότεινα κονουρα και συγκεκριμένα maroon bellied που είναι και αρκετά πιο οικονομική από green cheek. Η green cheek πρέπει να είναι γύρω στα 250 ενώ η maroon bellied όταν είχα μιλήσει με έναν εκτροφέα στην Παιανία ήταν στα 130.
 
Ευχαριστώ για την ιδέα.. Έψαξα και βρήκα ότι είναι σχεδόν ίδια αυτά τα 2 πουλιά (green cheek - maroon bellied) Ποιά η διαφορά μεταξύ αυτών των 2 πουλιών;
 
@beljohn νομίζω το maroon bellied είναι λίγο μεγαλύτερο και έχει κάποια έξτρα χρώματα
 
να πω απλά ότι το green-cheek yellow sided που πήρα εγώ έκανε 140
[automerge]1617789407[/automerge]
υπερβολικά φοβισμένο
Εχει να κάνει και με το περιβάλλον από όπου ήρθε το πουλί και τους προηγουμενους ιδιοκτήτες-εκτροφέα. Έαν έζησε σε ένα περιβάλλον που να μην ένιωθε άνετα και φοβόταν ή αν δεν είχε καμία επαφή με ανθρώπους είναι απόλυτα λογικό να φοβάται.🙂 Ακόμα έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του πουλιού. Άλλα θα φοβούνται πιο εύκολα και άλλα θα είναι πιο θαραλέα. Με προσπάθεια, επιμονή και υπομονή θα καταφέρουμε να κάνουμε προοδό και να αποκτήσουμε την εμπιστοσύνη του πουλιού. 😊 Απλά αυτό που θα έπερνε σε ένα εξοικιωμένο πουλί μία εβδομάδα μπορεί σε ένα "άγριο" να πάρει έναν χρόνο ή μπορεί να μην το κάνει και ποτέ. 🙃
[automerge]1617789533[/automerge]
γύρισα πίσω
Υ.Γ. δεν θέλω να "προσβάλω" αυτή σας την απόφαση απλά είπα την άποψή μου πάνω στο θέμα 😊
[automerge]1617789671[/automerge]
Για αποφυγή παρεξηγήσεων
 
Τελευταία επεξεργασία:
ρινκνεκ δε σου προτείνω.
Εγώ πιστεύω οτι τα ριγκνεκ είναι παρεξηγημένοι παπαγαλοι. Έχουν περισσότερες απαιτήσεις απο κάποια είδη αλλα το αν θα είναι άγριο ή φοβισμένο παίζει ρόλο ο ιδιοκτήτης του και το περιβάλλον που ήταν πριν το πάρεις.
@beljohn χωρίς να έχω εμπειρία με το είδος, θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματιά για τα μονκ. Έχουν δυνατο κράξιμο αλλα είναι πολύ φιλικοί και καλοι σύντροφοι προς τον άνθρωπο. Ημερο μονκ μπορείς να βρεις και με 150-200€ αναλογως το χρωμα
 
Back
Top