Γενικά Προτάσεις για μπάνιο παπαγάλου

IasonasΚ

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2018
Μηνύματα
301
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια,

Αυτες τις μερες εχω προσπαθησει ανεπιτυχως να κανω μπανιο τον Ιγκορ με σπρευ νερου. Αρχικα επειδη δεν του αρεσει να καθεται στο δαχτυλο μου και παει κατευθειαν για τον ωμο ειναι δυσκολο να τον εχω στο μπανιο και τον ψεκασω. Σημερα τον ψεκασα ενω ηταν στο κλουβι λαμβανοντας ολα τα απαραιτητα μετρα αλλα δεν του πολυαρεσε.

Αυτο που με θορυβησε ειναι οτι τον ειδα να προσπαθει να κανει μπανιο στην ποτιστρα του δινοντας μου την εντυπωση οτι εχει αναγκη να καθαριστει. Η μονη λυση που μπορω να σκεφτω πλεον ειναι μια πλαστικη μπανιερα στον πατο του κλουβιου. Εχετε μηπως καποια αλλη προταση επι του θεματος;
 
Η μονη λυση που μπορω να σκεφτω πλεον ειναι μια πλαστικη μπανιερα στον πατο του κλουβιου.
Ιασονα, το γραφεις και μονος σου, η πρωτη και μοναδικη λυση ειναι αυτη που αναφερεις και οχι το ψεκασμα.
 
Μπορει να δοκιμασεις να του βαλεις ενα μπολακι με νερο να δεις να θα κανει! απο κει και περα ειναι και αναλογως τις ορεξεις τους! φυσικα και το ψεκασμα ειναι η αλλη εναλλακτικη! στο δαχτυλο βεβαια το θεωρω λιγο δυσκολο να το κανεις μπανιο! Η στο κλουβι του η σε κατι σα σταντ!
 
μπανιο.webp

εγώ έχω ένα πήλινο και βάζω στο κλουβί για μπανάκι.
όμως το τιμούν σπανίως. Προτιμούν το ψεκαστήρι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
δεν υπαρχει πρειπτωση
οι περισσότεροι αυτό λέμε στην αρχή, δεν υπάρχει περίπτωση να φάνε αυτό(φρούτα, λαχανικά), να μην κάθονται στο κεφάλι μας, να μην φωνάζουν, να κάνουν μπάνιο και άλλα πολλά.όμως με υπομονή και επανάληψη μαθαίνουν (σχεδόν)τα πάντα
 
Το ίδιο ακριβώς έκανε και ο Ερνέστο μικρός, το ίδιο κάνει και η μικρή μου τώρα. Προσπαθούν να κάνουν μπάνιο στην ποτίστρα τους. Θέλει απίστευτη υπομονή και πολύ χρόνο για να μάθουν την μπανιέρα σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία αλλά θα τη μάθουν και θα το απολαμβάνουν. Ο Ερνέστο με τα πολλά έμαθε την μπανιέρα του (ομως κάνει μπάνιο ΜΟΝΟ σε αυτήν και αν χαλάσει επειδή δε την βρίσκω κάπου αλλού θα έχω πάλι τρεχάματα) η δε μικρή άρχισε να προτιμάει ένα. Γυάλινο μπολάκι παγωτού 😛
 
Διονυση ποια διαδικασια εκμαθησης της μπανιερας ακολουθησες;

Tίποτα το "τρομερο". Καθε φορά που έδειχνε ότι ήθελε να κάνει μπάνιο στην ποτίστρα τον έπαιρνα στο χέρι μου έχοντας στο ένα χέρι την ποτίστρα (που την ήθελε έτσι κι αλλιώς) και στο άλλο τη μπανιέρα. Με τις πολλές επαναλήψεις μία φορά αποφάσισε να βρέξει το ποδάρι του στην μπανιέρα που ήταν δίπλα 😛
Τότε κατάλαβε ότι μάλλον ήταν πιο άνετη και άρχισε να την προτιμάει. Πάντως πήρε κανα - ενάμιση μήνα αν θυμάμαι καλά.
 
Εγώ τον κάνω με ψεκαστήρι και στο δάχτυλο. Άλλες φορές θέλει, άλλες όχι. Θα το καταλάβεις αμέσως, γιατί ανοίγει φτερά και κάνει γενικά ακροβατικά. Το ότι δεν έκανε μια φορά δε σημαίνει κάτι.
 
Ντε και καλα να τον κανεις μπανιο, αφου δεν θελει το παιδι, θα κανουν κατι οταν θα τον θελουν αυτοι οχι εμεις, Καλως κακως δεν ιδρωνουν-δεν βρομιζουν (οπως ανθρωποι σκυλια κλπ) (αν κανω λαθος διορθωστε με), αφου δεν καθεται στο δαχτυλο σου, μηπως μαθει την βρυση και να ερχεται εκει και να τον πιτσιλας ή να κανεις λακουβιτσα με τα χερια και να καθεται εκει για μπανιο κατω απο το τρεχουμενο νερο. "Ημερος δεν ειναι. Ανοιγεις την βρυση τον εχεις στον ωμο σου που του αρεσει σκυβεις λιγο για να δει-επαιξεργαστει το νερο και βλεπεις αντιδρασεις, εγω τουλαχιστον αυτο θα κανα
 
Μωρέ το θέμα είναι ότι δεν κάθεται ούτε στο δάχτυλο 🙄

γιατί να είναι στο δάχτυλο; Όταν είναι στο κλουβί του, δεν μπορείς να τον καταβρέξεις;
 
Ντε και καλα να τον κανεις μπανιο, αφου δεν θελει το παιδι, θα κανουν κατι οταν θα τον θελουν αυτοι οχι εμεις, Καλως κακως δεν ιδρωνουν-δεν βρομιζουν (οπως ανθρωποι σκυλια κλπ) (αν κανω λαθος διορθωστε με), αφου δεν καθεται στο δαχτυλο σου, μηπως μαθει την βρυση και να ερχεται εκει και να τον πιτσιλας ή να κανεις λακουβιτσα με τα χερια και να καθεται εκει για μπανιο κατω απο το τρεχουμενο νερο. "Ημερος δεν ειναι. Ανοιγεις την βρυση τον εχεις στον ωμο σου που του αρεσει σκυβεις λιγο για να δει-επαιξεργαστει το νερο και βλεπεις αντιδρασεις, εγω τουλαχιστον αυτο θα κανα

https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/

απο το παραπανω αρθρο καταλαβαινουμε ποσο σημαντικο ειναι το μπανιο για την υγεια του πτηνου. Φυσκικα και δε θα κανεις με το ζορι μπανιο τα πουλακια, αλλα προσπαθησε με μπανιερες και διαφορα αλλα μπολς, κν και παλι τιποτα, απο κει και περα πας στην "εσχατη" λυση του ραντισματος, 16 χρονια τον παπαγαλο μου τον ραντιζω, αλλα πρωτα δοκιμασα τα παντα απο μπανιερα μεσα και εξω απο το κλουβι, δεν δεχτηκε τιποτα, τωρα και με καθαριστικό τζαμιων να μας δει στο χερι, χορευει σαν τρελο για να τον ψεκασουμε.
 
https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/

απο το παραπανω αρθρο καταλαβαινουμε ποσο σημαντικο ειναι το μπανιο για την υγεια του πτηνου. Φυσκικα και δε θα κανεις με το ζορι μπανιο τα πουλακια, αλλα προσπαθησε με μπανιερες και διαφορα αλλα μπολς, κν και παλι τιποτα, απο κει και περα πας στην "εσχατη" λυση του ραντισματος, 16 χρονια τον παπαγαλο μου τον ραντιζω, αλλα πρωτα δοκιμασα τα παντα απο μπανιερα μεσα και εξω απο το κλουβι, δεν δεχτηκε τιποτα, τωρα και με καθαριστικό τζαμιων να μας δει στο χερι, χορευει σαν τρελο για να τον ψεκασουμε.
Ναι και φυσικα, απλα υποθετω για να φτασει σε τετοια κατασταση ενα υγιες-προσεγμενο πουλι πρεπει να περασουν μηνες (και λιγο λεω πιατευω) αρα εχουμε ολο τον καιρο μπροστα μας για να εξικιωσουμε ενα παπαγαλακι με τον νερο για να κανει μπανιο.
Ο δικος μου νομιζω εκανε κανα 6-8μηνο να κανει κανονικο μπανιο κατω απο την βρυση, μετα οταν ηταν αναγκη που εκανε εμετους και γινοταν χαλια αναγκαστικα τον εκανα με το ζορι
 
Ιάσωνα όλα θα γίνουν εν καιρό...όσο συνηθιζει ο μικρός εσένα, το χώρο και τα νέα δεδομένα θα ξεδιπλώσει όλα του τα ταλέντα...

Ο μικρός σου πριν έρθει σε εσένα έκανε μπανάκι μέσα στο κλουβί του όταν το ψεκάζαμε με ψεκαστήρι.. Έτσι τα έχουμε μάθει εμεις. Είναι πιο πρακτικό για τον αριθμό των πουλιών που έχουμε αλλά βλέπουμε οτι το απολαμβάνουν έτσι.

Αφαιρούμε τροφές από το κλουβί... Τα ψεκάζουμε, κάνουν μπάνιο δηλαδη και μετά καθαρίζουμε πάτους και κάγκελα προσθέτοντας ξανα τα μπωλ με τις τροφές.Αν έχουμε μέσα παιχνίδια που έχουν χρώματα καλό είναι να αφαιρούνται γιατί πολλές φορές ξεβάφουν και χρωματίζουν τα πουλάκια μας.

Δες βιντεάκια από το πως μαθαίνουμε να κάνουν μπάνιο και πως κάνουν μέσα στο κλουβί τους..

Τα 2 πρώτα μου κοκατίλ... Το λουτίνο ήταν μωράκι 2 μηνών και το άλλο άγριο που το εξημέρωνα σιγά σιγα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Η πρώτη επαφή με το νερό σε μωρά που γεννήθηκαν στο σπίτι μου(από τα πρωτα)πριν χρόνια..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μπανάκια στα κλουβιά τους...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μη περιμένεις να κάνει μπάνιο όπως το έχεις φανταστεί εσύ (πχ πάνω στο δάχτυλο), δοκίμασε διάφορους τρόπους και θα βρείτε μαζί εκείνο που τον ευχαριστει και βολευει και εσένα. Είμαι σίγουρος οτι θα βρείτε τη χρηση τομή και το τροπο σας για να μπανιαρίζεστε και να διατηρήστε καθαροί και όμορφοι!
 
Back
Top