Φροντίδα Προτάσεις σας για κατασκευή εσωτερικού εκτροφείου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theodr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theodr

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.100
Πόλη
Πάτρα
Αγαπητοί φίλοι,

Μετά από μερικούς μήνες ενώ τα καναρίνια μου τα έχω σε εξωτερικό χώρο ( μπαλκόνι ) μου ελευθερώθηκε ένα δωμάτιο 15τμ ( πρώην γραφείο ) και θέλω να τα μεταφέρω για λόγους ασφαλείας. Θα ήθελα τις προτάσεις σας στα παρακάτω θέματα :

1. Φωτισμός …. Διότι είναι στον 2ο όροφο και δεν έχει καλό φωτισμό. Θα έλεγα ότι είναι σκοτεινό. Όταν τον χρησιμοποιούσα σαν γραφείο είχα μόνιμα ανοιχτό τον φωτισμό.

2. Κλιματισμός … Υπάρχει μια μονάδα κλιματισμού

3. Σκύλος … Στο δωμάτιο διανυκτερεύει ο σκύλος (είναι εξοικειωμένος με τα καναρίνια) και το εξώφυλλο παραμένει κλειστό μέχρι τις 9 το πρωί.

Ευχαριστώ
 
Για να απαντήσει κανείς σε επίπεδο που να έχει κάποιο ενδιαφέρον για σένα, πρέπει να ξέρει... Τι ακριβώς θέλεις να εκτρέφεις και ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙΣ Ή ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ.
 
Συμφωνώ μ τον κύριο Μάκη. Ν συμπληρώσω ότι θέλουμε και μερικές φωτο ν έχουμε μια εικόνα..
 
Όπως θα διαβάσατε και πιο πάνω με ενδιαφέρει για καναρίνια ( κοινά) τα οποία έχω στο μπαλκόνι και θα ήθελα να τα βάλω σε εσωτερικό χώρο. Οικονομικά περιμένω τις προτάσεις σας και θα κρίνω ανάλογα με τα οφέλη που θα παρέχουν σε ποια θα προχωρήσω.
 
Αγαπητοί φίλοι, Μετά από μερικούς μήνες ενώ τα καναρίνια μου τα έχω σε εξωτερικό χώρο ( μπαλκόνι ) μου ελευθερώθηκε ένα δωμάτιο 15τμ ( πρώην γραφείο ) και θέλω να τα μεταφέρω για λόγους ασφαλείας.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κίνδυνος από ανθρώπους; Γιατί οι κίνδυνοι από θηρευτές λίγο πολύ είναι αντιμετωπίσιμοι;
1. Φωτισμός …. Διότι είναι στον 2ο όροφο και δεν έχει καλό φωτισμό. Θα έλεγα ότι είναι σκοτεινό. Όταν τον χρησιμοποιούσα σαν γραφείο είχα μόνιμα ανοιχτό τον φωτισμό.
Ο φωτισμός είναι ένα από τα βασικότερα θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσεις στον εσωτερικό χώρο... Έχουν γραφτεί πάρα πολλά σχετικά όπως Φωτισμός εκτροφείου πτηνών • PetBirds και Φωτισμός εκτροφείου • PetBirds Φυσικά μετά το διάβασμα ίσως έχεις κάποιες απορίες οπότε τις αναφέρεις...
2. Κλιματισμός … Υπάρχει μια μονάδα κλιματισμού
Το κλιματιστικό είναι χρήσιμο να υπάρχει μόνο για τη θέρμανση του χώρο και την ισορροπία της υγρασίας... Από αυτά που γνωρίζω τα κρύα ρεύματα της καλοκαιρινής χρήσης του δημιουργούν προβλήματα στα πτηνά... ίσως εδώ θα ήταν καλό να μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.
3. Σκύλος … Στο δωμάτιο διανυκτερεύει ο σκύλος (είναι εξοικειωμένος με τα καναρίνια) και το εξώφυλλο παραμένει κλειστό μέχρι τις 9 το πρωί.
Σε ότι αφορά το σκύλο... εφ' όσον τηρούνται οι εμβολιασμοί και ο αγωγές κάθε είδους (πχ αποπαρασίτωση) δε νομίζω πως δημιουργείται κάποιο πρόβλημα. Ειδικά μάλιστα όπως λες που ο ίδιος δεν τα πειράζει και προφανώς δε θα κάνει ζημιές.
Εκείνο όμως που πρέπει να δεις με ιδιαίτερη προσοχή είναι οι ανάγκες για εξωτερικό... ηλιακό φωτισμό...
Αν τα παράθυρα (υποθέτω για λόγους ασφαλείας) ανοίγουν στις εννιά, θα πρέπει να ρυθμίσεις την έναρξη της φωτοδοσίας (ανατολή του συστήματος) ώστε να γίνεται κανονικά (ανάλογα με την εποχή) να μπορείς να ανοίγεις το εξώφυλλο αργότερα.
 
Με ενδιαφέρει μια καλύτερη λύση από το μπαλκόνι. Λόγοι τακτοποίησης και σωστής διαμονής.

Θα διαβάσω ξανά τα αρθρα για τον φωτισμό και ελπίζω να βρω μια σωστή λύση. Η ερώτηση που έκανα ήταν μήπως υπάρχει κάποιο έτοιμο κύκλωμα (λύση )δοκιμασμένο.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Με ενδιαφέρει μια καλύτερη λύση από το μπαλκόνι. Λόγοι τακτοποίησης και σωστής διαμονής.
Θα διαβάσω ξανά τα αρθρα για τον φωτισμό και ελπίζω να βρω μια σωστή λύση. Η ερώτηση που έκανα ήταν μήπως υπάρχει κάποιο έτοιμο κύκλωμα (λύση )δοκιμασμένο. Σας ευχαριστώ πολύ.
Ο φωτισμός στο πρώτο άρθρο που σου έβαλα... Φωτισμός εκτροφείου πτηνών • PetBirds είναι αυτός που έχω εγώ. Και μέχρι τώρα δεν έχω παράπονα.
 
Καταφερα και βρήκα μια λύση απο την Ρόδο με κόστος 140,00 + το κόστος για τις λάμπες και ρυθμιση απο υπολογιστή.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Ο φωτισμός στο πρώτο άρθρο που σου έβαλα... Φωτισμός εκτροφείου πτηνών • PetBirds είναι αυτός που έχω εγώ. Και μέχρι τώρα δεν έχω παράπονα.

Γιάννη δεν καταλαβα ποια λύση χρησιμοποιείς. Αν θές μπορείς να μου εξηγήσεις.
 
Γιάννη δεν καταλαβα ποια λύση χρησιμοποιείς. Αν θές μπορείς να μου εξηγήσεις.
Κώστα αν βρεις το χρόνο και διαβάσεις το άρθρο τότε έχεις και το φωτισμό του εκτροφείου μου.
 
θα σου έλεγα να διαλέξεις κάποια ράτσα να ασχοληθείς... 😉 πχ Τιμπραδο :D
καλή επιτυχια με το project
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Σας ευχαριστώ όλους... Η προσπάθεια ξεκίνησε και όταν την ολοκληρώσω θα σας την παρουσιάσω.

Διαβάζοντας εδώ πολλά άρθρα έλυσα απορίες και πήρα πολλές ιδέες.
 
Back
Top