Διατροφή Προτάσεις treats για budgie

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπέρα σε όλους! Η ερώτησή "τι treats να δώσω στο budgie μου" μπορεί να φαίνεται απλή αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι. Η πρώτη απάντηση είναι φυσικά το κεχρί (millet) αλλά το budgie μου το αντιπαθεί ιδιαίτερα. Μετά περνάμε στα στικ και στα ειδικά μείγματα σπόρων τα οποία επίσης αντιπαθεί. Άρχισα ξανά να προσπαθώ να εισάγω στην διατροφή του pellets, όπως μου πρότεινε ο αγαπητός @Freddy, για να κάνω το αγαπημένο του μείγμα σπόρων treat. Αλλά μέχρι τότε, υπάρχει κάτι που δεν έχω δοκιμάσει και τα budgie λατρεύουν; Υπάρχει κάποιος με τόσο ιδιότροπο budgie; Είναι φυσικό να μην θέλει τα treats;
 
Καλησπέρα ! Δοκίμασε αμύγδαλα , λιόσπορους καρύδια κ άλλoυς ξηρούς καρπούς , σε μικρά κομμάτια βέβαια.
 
Υπάρχει κάποια λίστα με τους επιτρεπόμενους ξηρούς καρπούς ή μπορώ να τους δοκιμάσω όλους;
 
  • Acorns
  • Brazil nuts
  • Hazelnuts
  • Horse chestnuts
  • Monkey nuts – use human quality
  • Peanuts – use human quality
  • Pistachio
  • Pumpkin seeds
  • Sunflower seeds
  • Walnuts
  • Mealworms – live or dried
 
Πως κατάλαβες ότι αντιπαθεί το κεχρί;
Οτιδήποτε είναι άγνωστο δεν τον πλησιάζουν, αυτό είναι κανόνας.
Ασε μονο το κεχρι στο κλουβί μια μερα .
Εγω π.χ. στα δικα μου είχα ενα τσαμπί κεχρί 3 ημέρες στο κλουβί και δεν το αγγίζανε. Φοβόταν να το πλησιάσουν. Όταν πηρα την τροφή εγινε ανάρπαστο.
Το ιδιο συνέβει και με ψωμί που δοκίμασα να τους δώσω. Δεν το αγγίζαν. Το ψωμί ξεράθηκε μετα από τρεις ήμερες αλλά όταν αποφάσισαν να το δοκιμάσουν μετα το καταβρόχθισαν.
 
Ναι, ακριβώς αυτό έκανα. Έμεινε μια μέρα νηστικό χωρίς να το πλησιάσει, τσίμπησε λίγο για να μην λιμοκτονήσει. Μετά από αυτό δεν το προτιμάει από την τροφή του παρόλο που δοκίμασε. Το ψωμί δεν απαγορεύεται στους παπαγάλους; Έχεις κάποια άλλη λιχουδιά που δίνεις στα κοκατίλ σου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το ψωμί δημιουργεί μύκητες στους παπαγάλους, νομίζω.
 
Το ψωμί είναι επεξεργασμένη τροφή και περιέχει διάφορα πρόσθετα όπως αλάτι, ζάχαρη, διογκωτικές ουσίες που καλό είναι να αποφεύγονται στα πουλιά.
 
Υπάρχει το ψωμί του φούρνου και το σπιτικό ψωμί. Είναι δυο διαφορετικές τροφές .Στο ψωμί του φούρνου δεν ξέρεις τι έχει μέσα. Το σπιτικό ψωμί όσο και να προσπαθήσεις δεν μπορείς να το κάνεις σαν του φούρνου διότι εκεί βάζουν κάποια υλικά που δεν τα βρίσκεις στο σούπερ.
Τα πέλετ τι είναι;
 
Τα pellets είναι καλύτερη και πιο θρεπτική τροφή από τα σπόρια. Έχω τα B14 της Versele Laga. Γενικότερα διάβασα ότι μία δίαιτα που έχει σαν κύρια τροφή τους σπόρους, ακόμη και να τρώει κανονικά λαχανικά και φρούτα, μειώνει την διάρκεια ζωής τους και τους δημιουργεί λιπώματα στο συκώτι. Επίσης είναι λίγο δύσκολο να φτιάξω σπιτικό ψωμί και το κεχρί δεν είναι λύση καθώς όπως είπα δεν έχει αποδοχή. Αυτά τα έχει δοκιμάσει κανένας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Και μόνο που λέει γάλα δεν θα το έπαιρνα.
Κατά τ' αλλά ξέρουμε τι έχουνε τα πέλετ;
Υπήρξε κάποτε η ασθένεια των τρελών αγελάδων (δεν ξερω αν υπάρχει ακόμα) γιατι εδινάν στα βοοειδή μη εγκεκριμένες τροφές.
Εδώ μιλάμε για μια βιομηχανία που στόχο έχει το κέρδος.
 
Καμία σχέση! Υπάρχει ακριβής σύνθεση! Τα pellets είναι τροφές πολύ καλύτερες από σπόρους, όχι χαμηλότερης ποιότητας. Eπίσης από πότε ευθύνεται η verselle laga για τις τρελές αγελάδες; (Δεν υπάρχουν πια αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Προσέχω πάντα όταν παίρνω κρέας) Το γάλα απαγορεύεται γενικά στα πτηνά;
[automerge]1701873418[/automerge]
 
Το γάλα είναι μια τροφή που στη φύση τα πτηνά δεν θα τι φάνε ποτέ.
Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποια εταιρεία.
Το τι είνα τα πελετ ξέρω, το τι έχουν μέσα δεν ξέρω.
Και το ψωμί θεωρητικά εχει αλεύρι ,μαγια, αλάτι, νερό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σε αυτό αναφερόμουν. Μου το έδωσε αυτός από τον οποίο πήρα το δεύτερο, για να νιώσε πιο άνετα και για τις βιταμίνες, σε συσκευασία των 2. Στο κουτί δεν γράφει μέλι στα συστατικά, αλλά όπως διαπίστωσα με το google έχει. Και στο καινούργιο αρέσει για αυτό σήμερα το έβαλα και στο παλαιότερο το οποίο παρεμπιπτόντως ονόμασα Bengie (Μπέντζι). Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει 3 διαφορετικά στικ της benelux τα οποία δεν συμπάθησε ποτέ.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL
Sorry αλλα ειχες πει οτι ειχες κανει εκτεταμενη ερευνα και θεωρησα οτι εννοουσες οτι αγορασες καποιο εξειδικευμενο προιον για ειδικες διαιτες/διατροφες κλπ
Αλλωστε ποια θα ηταν η συγκολλητικά ουσια που θα τα κρατουσε πανω στο ξυλο τα συστατικα ωστε να ψηθουν 3 φορες? Παντως ενδιαφερον θα ειχε αν ηταν ευκολο μια φωτο της πισω μεριας η της πλαινης της συσκευασιας. Θα ηταν λιγο περιεργο απο την vitakraft να μην αναφερει περιεκτικοτητες αναλυση συστατικα κλπ. Γερμανικη εταιρεια ειναι.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τον χρονο σου
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: kom
Back
Top