"Προφυλακτήρας" για πούπουλα!

Νίκος Υ

PB Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2016
Μηνύματα
794
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μετά από συνεχή μουρμούρα του "αφεντικού" για τα πούπουλα που βγαίνουν συνεχώς από το κλουβί, και προς αποφυγή της εξωσής μου, των πουλιών και των πούπουλών τους στην ταράτσα τώρα που χειμωνιάζει 😛, έπρεπε να βρω μια λύση! 👎 Και επειδή σαν την πατέντα δεν έχει:D, αποφάσισα να ντύσω τον κάτω όροφο με σίτα για τα κουνούπια! Το αποτέλεσμα οπτικά δεν είναι άσχημο, θα μπορούσε βέβαια να γίνει και καλύτερο, επί της ουσίας όμως εδώ και τέσσερις ώρες δεν υπάρχει ούτε ένα πούπουλο στο πάτωμα! Βέβαια αςφαλέςτερο δείγμα θα έχω αύριο όταν και θα επανέλθω! Και μιας και το "αφεντικό "έλειπε σήμερα, και μπήκε το Dremmel στο σαλόνι, έκανα και τον καταπέλτη που ήθελα τόσο καιρό!
image.webp
image.webp
image.webp
image.webp
Και ο καταπέλτης!
image.webp
 
Ουάου!Έμεινα άφωνος με το κλουβάκι! Νίκο δικό σου;
Ωραίο το κόλπο με τις πινέζες.
Δια χειρός Δημήτρη! Στην αρχή σκέφτηκα να την πιάσω στις κόντρες όπως στην κάτω μεριά και να καλύψω όλο τον κάτω όροφο, θα ήταν πιο ωραία και πιο τεντωμένη η σίτα, αλλά θα ήταν σταθερή και δύσκολη στο καθάρισμα. Με τις πινέζες απλώς θα τις βγάζω, θα καθαρίζω τα πούπουλα και ξανά στη θέση τους!
 
Ωραία πατέντα πρακτική και αισθητικά όμορφη.

Το συνηθισμένο πλαστικό "βρακί" που πουλάνε Μαρία μου, πέρα ότι δεν ταιριάζει στο κλουβί, μου θυμίζει εποχές που δεν υπήρχαν τα πάμπερς και μας τα φορούσαν μωρά όταν τα κάναμε επάνω μας! ( κρύβε λόγια και χρόνια 😛aceplm!) οπότε βλέποντας τις σίτες που έχουμε στις μπαλκονόπορτες, κατέβασε ιδέα, ο Κύρος Γρανάζης (εγώ)! 😛
 
Άμα το χει ο άνθρωπος... αλί από εμάς που δεν πιανουν τα χέρια μας! Μπράβο Νίκο! Τα φιλιά μου στο αφεντικό 😀 :D
 
24 και πλέον ώρες μετά την εφαρμογή της σίτες νομίζω ότι έχω ένα ασφαλές δείγμα της αποτελεσματικότητάς της! Τα αποτελέσματα είναι παραπάνω από εκπληκτικά όπως βλέπετε και σεις!

image.webp

Άμα το χει ο άνθρωπος... αλί από εμάς που δεν πιανουν τα χέρια μας! Μπράβο Νίκο! Τα φιλιά μου στο αφεντικό 😀 :D

Αλίκη μου ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι το κακό με τα πούπουλα είχε παραγίνει, ένα παραπάνω τώρα που οι μπαλκονόπορτες είναι ανοικτές και πετάνε παντού! Όλα τα δωμάτια Τίγκα στο πούπουλο ήταν!😱😛
 
Η αλήθεια είναι ότι το κακό με τα πούπουλα είχε παραγίνει, ένα παραπάνω τώρα που οι μπαλκονόπορτες είναι ανοικτές και πετάνε παντού! Όλα τα δωμάτια Τίγκα στο πούπουλο ήταν!😱😛
Καταλαβαίνω! Φαντάσου πως ακόμα και τα δικά μου, τα πούπουλά τους μπαίνουν μέσα στο σπίτι αν φυσήξει λιγάκι.. και φωνάζει το δικό μου αφεντικό μετά! 😛
 
Back
Top