Αναπαραγωγή Πρωινή ήττα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PPIPIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PPIPIS

PB Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα το πρωί κοίταξα την φωλιά που έχει κάνει το ζευγάρι (καρδερίνα αρσενική -θηλυκιά κανάρα), είχε 3 αβγά μέσα και σήμερα το πρωή δεν υπήρχε κανένα. Ουσιαστικά απο σήμερα θα άρχιζε να τα κλωσσά η κανάρα. Ηταν το 3 αβγό στην σειρά. Λογικά τα έφαγε ο καρδερίνος. Τα χώρισα και περιμένω να δώ μήπως η κανάρα κάνει και άλλο αβγό σήμερα. Κάθε συμβουλή είναι εκπρόσδεκτη,
 
Αν και δεν έχω εμπειρία από υβριδισμούς, στη θέση σου θα έβγαζα την καρδερίνα πρωί πρωί με τη γέννηση του τρίτου αβγού. Περίμενε όμως και κάποιες άλλες απόψεις από άτομα που ασχολούνται με αυτού του είδους τα ζευγαρώματα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: PPIPIS
Εψαξες καλα στον πατο της φωλιας φιλε;
θα σου φανει χαζο αλλα μπορει να τα εχει κρυψει

ΜΦΧ
Πανος
 
Φίλε Πάνο, την έψαξα και βρήκα 1 σπασμένο. Προφανώς κάποιο απο τα 2 πουλιά τα έσπασε. Το θέμα είναι οτι μπορεί να είναι και η κανάρα.
 
μπορει να ειναι και απο ελειψη ασβεστιου; για να εφαγαν τα αλλα 2?
θα μας πουνε οι μαστερς

Μακη που εισαι;
 
Oσο ζώ μαθαίνω. Κρίμα γιατί πιστευά πολύ σε αυτά τα πουλάκια. Αλλα το λάθος είναι δικό μου. Τώρα περιμένω μήπως δεν τα γέννησε όλα τα αβγά. Πραγματικά λυπήθηκα πολύ.
 
Απ'την στιγμη που εγινε η αρχη και εκανε την πρωτη γεννα μην στεναχωριεσαι θα βγαλεις στην επομενη γεννα τον καρδερινο απ'το πρωτο αυγο και ολα θα πανε καλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PPIPIS
καλημερα φιλε μου θα παρεις και αλλα αυγα δεν εγινε τιποτα απλα την επομενη φορα που θα γενηση καθε βραδυ να βαζεις χωρισμα να περνεις τα αυγα και να τον βαζεις μαζι με την καναρα και παλι. Προσοχη μην πιανεις την καρδερινα το καλυτερο ειναι να εχεις χωρισμα στο κλουβι φιλε αυτα οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε και παλι σου ευχομαι επιτυχια με τις γεννες σου
 
Θα περιμένω άλλες 2 μέρες και εάν δεν κάνει άλλο αβγό θα διαλύσω την φωλιά για να ξαναρχίσει πάλι την ίδια διαδικασία μόνο με μεγαλύτερη προσοχή στον καρδερίνο. Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.
 
Τελικά την χάλασα την φωλιά και μετά απο 7 μέρες, σήμερα με την ακρίβεια την ξανα έφτιαξε. Το θέμα είναι ότι το κλουβί δεν έχει χώρισμα και λογικά σε κανα 2 ήμερο θα αρχίσει να κάνει αβγά. Να τον βγάλω έξω τον καρδερίνο σε ξεχωριστό κλουβί δίπλα απο το θηλυκό. Μήπως πρέπει να ζευγαρώνει κάθε μέρα για να είναι τα αβγά γόνιμα μετά το 1 αβγό.
 
γεια σου φιλε μου ειναι προβλημα το κλουβι να μην εχει χωρισμα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξης η να την βγαζεις καθε βραδυ και να την βαζεις το πρωι αφου παρεις τα αυγα η να σηκωνεσαι πρωι να περνεις τα αυγα πριν τα χτυπηση η καρδερινα το πρωτο δεν το συνηστω γιατι στρεσαρεται το πουλι καλα ειναι να βαζεις ενα κλουβακι διπλα ετσι ωστε να μπορεις να βαζεις και βγαζεις ευκολα να το δουλεψεις σαν χωρισμα οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε σου ευχομαι να βγαλεις ωραιους μουλους. Καλο ειναι η καρδερινα να μεινη μεχρι τελους
 

Συνημμένα

  • DSC00415.webp
    DSC00415.webp
    15,4 KB · Προβολές: 111
  • DSC00410.webp
    DSC00410.webp
    18,7 KB · Προβολές: 103
  • Like
Αντιδράσεις: PPIPIS
Back
Top