Αναπαραγωγή Πρωτάρα κανάρα έφτιαξε φωλιά με λίγο νήμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
η καναρα μου εφτιαξε την φωλια αλλα την εφτιαξε με λιγο νημα! Ειναι φυσιολογικο η να περιμενω να βαλει περισσοτερο νημα τις επομενες μερες;
 
Αρκεί να έχει νημα... Περίσευμα μέσα στο κλουβί... Και αν χρειαστει θα το χρησιμοποιήσει.

Μην κάνεις τίποτα.

Αν είναι και πρωτάρα... Την επόμενη θα την κάνει καλύτερα.
 
εχει πολυ νημα μεσα στο κλουβι! Ειναι πρωταρα... Μηπως δεν ξερει πως ακριβως πρεπει να την φτιαξει;
 
εχει πολυ νημα μεσα στο κλουβι! Ειναι πρωταρα... Μηπως δεν ξερει πως ακριβως πρεπει να την φτιαξει;

Χωρίς να πρέπει να την δω... Μια χαρά θα μεγαλώσει τα καναρινάκια της.

Πίστεψέ με.

Το ξεχνάς... Το να κάνεις κάτι έσύ μέσα στη φωλιά.

Υπάρχει περίπτωση να δεις το πρώί σημείωμα στην φωλιά.-> Πάρτα και κλώσα τα εσύ τ αυγά.
 
😀 οχι δεν υπαρχει περιπτωση να πειραξω εγω την φωλια απλα ρωταω γιατι με ανησυχησε το γεγονος οτι εφτιαξε φωλια με λιγο νημα!
 
Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε. Εγώ θα σου πρότεινα να βάζεις τσόχα στην φωλιά πριν ξεκινήσει η κανάρα την κατασκευή της φωλιάς. Πιστεύω ότι ειδικά στις πρωτάρες βοηθάει πολύ αν δεν έχει κάνει καλή κατασκευή. Στο μέλλον βοηθάει στην καθαριότητα της φωλιάς.
 
Βασίλη (@ΑΒΑΤΟΝ) θα διαφωνήσω μαζί σου. Σε αρκετές κανάρες ειδικά πρωτάρες επειδή πράγματι δεν έχουν την εμπειρία για το χτίσιμο της φωλιάς εγώ προσωπικά παίρνω λίγο λινάτσα και προσθέτω στην φωλιά ώστε να την βοηθήσω να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Έχω πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό φυσικά το κάνω μόνο σε πρωτάρες και σε κανάρες που τις γνωρίζω και ξέρω την συμπεριφορά τους.
 
Βασίλη (@ΑΒΑΤΟΝ) θα διαφωνήσω μαζί σου. Σε αρκετές κανάρες ειδικά πρωτάρες επειδή πράγματι δεν έχουν την εμπειρία για το χτίσιμο της φωλιάς εγώ προσωπικά παίρνω λίγο λινάτσα και προσθέτω στην φωλιά ώστε να την βοηθήσω να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Έχω πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό φυσικά το κάνω μόνο σε πρωτάρες και σε κανάρες που τις γνωρίζω και ξέρω την συμπεριφορά τους.

Δηλ. "οταν δεν έβαζες χέρι στη φωλιά τι γινόταν;

Τι σε έκανε να μάθεις να φτιάχνεις εσύ τις φωλιές στα πουλιά;
 
@ABATON Όταν δεν τις βοηθούσα (γιατί δεν την φτιάχνω εγώ την φωλιά) γινόντουσαν φωλιές με πολύ λίγο νήμα το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι μέρος να αναπτυχθεί ένα καναρινάκι ειδικά όταν έχουμε ακόμα κρύα. Πολλές κανάρες κάνουν το γύρο γύρο πολύ όμορφο και καλό και στο κάτω μέρος της φωλίτσας έχουν ελάχιστα νήμα, εκεί επίσης βοηθάω βάζοντας ελάχιστο νήμα κάτω από την φωλιά.
 
Πολλές κανάρες κάνουν το γύρο γύρο πολύ όμορφο και καλό και στο κάτω μέρος της φωλίτσας έχουν ελάχιστα νήμα, εκεί επίσης βοηθάω βάζοντας ελάχιστο νήμα κάτω από την φωλιά.

Ανδρέα, το πρόβλημα με τον πάτο της φωλιάς μπορείς να το αντιμετωπίσεις βάζοντας τσοχα. Και εγω πιστευω οτι ο Βασίλης έχει δίκιο. Δοκιμασε το και σιγουρα θα δεις διαφορά.
 
@ABATON Όταν δεν τις βοηθούσα (γιατί δεν την φτιάχνω εγώ την φωλιά) γινόντουσαν φωλιές με πολύ λίγο νήμα το οποίο θεωρώ ότι δεν είναι μέρος να αναπτυχθεί ένα καναρινάκι ειδικά όταν έχουμε ακόμα κρύα. Πολλές κανάρες κάνουν το γύρο γύρο πολύ όμορφο και καλό και στο κάτω μέρος της φωλίτσας έχουν ελάχιστα νήμα, εκεί επίσης βοηθάω βάζοντας ελάχιστο νήμα κάτω από την φωλιά.

Ανδρέα... Το αποτέλεσμα της αναπαραγωγής θέλω να μου πεις και όχι της φωλιάς.

Είχες ποτέ πρόβλημα όταν η φωλιά δεν ήταν ήταν αρεστή σε σένα;
 
@theodr Μα δεν έχω πρόβλημα κανένα. Απλώς συζητάμε τον τρόπο που λειτουργεί ο καθένας μας. Αυτό που κάνω με τις πρωτάρες τις κανάρες μου λειτουργεί.
@ABATON Επειδή εγώ δεν βάζω τσόχα όταν δεν έχω καλές φωλιές δεν μπορούν να φέρουν τα αυγουλάκια σε σωστή θερμοκρασία και είχα αρκετές απώλειες. Σου ξαναλέω πάντως Βασίλη ότι μόνο με τις πρωτάρες το κάνω αυτό. Οι υπόλοιπες έχουν μάθει και τις κάνουν καλές.
 
@theodr Μα δεν έχω πρόβλημα κανένα. Απλώς συζητάμε τον τρόπο που λειτουργεί ο καθένας μας. Αυτό που κάνω με τις πρωτάρες τις κανάρες μου λειτουργεί.
@ABATON Επειδή εγώ δεν βάζω τσόχα όταν δεν έχω καλές φωλιές δεν μπορούν να φέρουν τα αυγουλάκια σε σωστή θερμοκρασία και είχα αρκετές απώλειες. Σου ξαναλέω πάντως Βασίλη ότι μόνο με τις πρωτάρες το κάνω αυτό. Οι υπόλοιπες έχουν μάθει και τις κάνουν καλές.

Νομίζω πως είναι απλή σύμπτωση οι απώλειες που ειχες φίλε.
 
@ABATON Θεωρείς ότι αν η φωλιά μπάζει από παντού κρύο μπορεί η κανάρα να ανεβάσει θερμοκρασίες σωστές ώστε να γίνει επώαση και αν γίνει σωστά και βγουν τα μικρά να μπορέσουν να επιζήσουν όπως θα είναι γυμνά;
 
@ABATON Θεωρείς ότι αν η φωλιά μπάζει από παντού κρύο μπορεί η κανάρα να ανεβάσει θερμοκρασίες σωστές ώστε να γίνει επώαση και αν γίνει σωστά και βγουν τα μικρά να μπορέσουν να επιζήσουν όπως θα είναι γυμνά;

Τώρα με πας αλλού...

Εχεις δει εσύ αναπαραγωγή καναρινιών το χειμώνα;👍

Ειδες τι συζήτηση ανοίγει; 😉
 
@ABATON Το ξέρω ότι είναι μεγάλη κουβέντα απλώς επειδή εγώ τα ξεκινάω συνήθως από τέλος Ιανουαρίου με Φεβρουάριο και ακόμα δεν έχει πολύ ζέστη θέλω να είμαι σίγουρος 😉. Φυσικά και δεν προτείνω να φτιάχνουμε εμείς τις φωλιές των καναρινιών μας απλώς ένα χεράκι βοήθειας στις μικρές μανούλες δεν νομίζω ότι βλάπτει!
 
@ABATON Το ξέρω ότι είναι μεγάλη κουβέντα απλώς επειδή εγώ τα ξεκινάω συνήθως από τέλος Ιανουαρίου με Φεβρουάριο και ακόμα δεν έχει πολύ ζέστη θέλω να είμαι σίγουρος 😉. Φυσικά και δεν προτείνω να φτιάχνουμε εμείς τις φωλιές των καναρινιών μας απλώς ένα χεράκι βοήθειας στις μικρές μανούλες δεν νομίζω ότι βλάπτει!

Μεσα ή 'εξω κάνεις αναπαραγωγή;
 
@Canary A επειδή κάνουμε συζήτηση απαντησα. Συγνώμη για την ενοχληση.
 
Μέσα αλλά χωρίς καλοριφέρ - αερόθερμα 😉.

Εμ γι αυτό.

Για βάλε μιια πρωτάρα κανάρα να κάνει φωλιά με αυτό τον καιρό που έχει σημερα να δεις πως θα την φτιάξει.

Δεν θα το πιστεύεις.

Το ξαναλέω.

Τα πουλιά δεν τα ενοχλεί το κρύο, αλλά ο αέρας.

(Ρε μπαγάσα πρώτη φορά έγραψα τόσα μηνύματα σε ένα thread)
 
Back
Top