Αναπαραγωγή Πρωτάρα κανάρα δε θέλει νήμα για υλικό φωλιάς

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα που με απασχολεί. Έχω μια πρωτάρα κανάρα η οποία βάζει οτιδήποτε άλλο στη φωλιά εκτός από νήμα. Πήρα πολλά είδη τρίχας-νήματος αλλά δεν της άρεσε κανένα. Για να μην γεννήσει αυγό σε σκέτη φωλιά της έβαλα λίγο νήμα κοκοφοίνικα (το οποίο με μεγάλη μου έκπληξη προτίμησε😛😱) και βαμβάκι με το οποίο έχει σχεδόν ολοκληρώσει τη φωλιά. Τι να κάνω; Πρώτη φορά συναντώ κάτι τέτοιο. Σας έχει συμβεί εσάς ποτέ; 😕
 
και η δική μου κανάρα προτιμά το βαμβάκι αλλά χτίζει και με νήμα.. Τις βάζω και τα 2 και διαλλέγει..
 
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα που με απασχολεί. Έχω μια πρωτάρα κανάρα η οποία βάζει οτιδήποτε άλλο στη φωλιά εκτός από νήμα. Πήρα πολλά είδη τρίχας-νήματος αλλά δεν της άρεσε κανένα. Για να μην γεννήσει αυγό σε σκέτη φωλιά της έβαλα λίγο νήμα κοκοφοίνικα (το οποίο με μεγάλη μου έκπληξη προτίμησε😛😱) και βαμβάκι με το οποίο έχει σχεδόν ολοκληρώσει τη φωλιά. Τι να κάνω; Πρώτη φορά συναντώ κάτι τέτοιο. Σας έχει συμβεί εσάς ποτέ; 😕
Αυτό της λέει το ένστικτό της πως είναι κατάλληλο για τη φωλιά της αυτό χρησιμοποιεί.
Εσύ - εμείς φροντίζουμε να υπάρχει στην αρχή ποικιλία υλικών κατάλληλα για χτίσιμο... και όταν επιλέξει... Να έχουμε την απαραίτητη ποσότητα που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η φωλιά...
 
Back
Top