Αναπαραγωγή Πρωτη προσπαθεια αναπαραγωγης καναρινιων

Εγγραφή
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
121
Πόλη
Αμαλιάδα
εχω ενα ζευγαρι καναρινια και το ενα κυνηγαει το αλλο και οταν κυνηγαει το αρσενικο το θηλυκο το θηλυκο φευγει μακρια και οταν το αρσενικο το παιζει αδιαφορο το θηλυκο ελκεται προς το αρσενικο τι λετε να θελει;
 
Πιθανολογώ πως τα έχεις μαζί στην προσπάθεια να τα ζευγαρώσεις...
Αν ναι θα πρέπει να διαβάσεις πολύ προσεκτικά σχετικά με την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Όταν με το καλό τελειώσεις και έχεις ακόμη απορίες... συνεχίζουμε με σχετικές ερωτήσεις εδώ...
Εμείς θα περιμένουμε...
 
Ωραια! Ευχαριστωωω!

Τωρα αυτη την στιγμη δεν εχω εκεινο που χωριζει την ζευγαρωστρα...Αλλα δεν καταλαβα κι ολας οταν θα παει να φτιαξει την φωλια η καναρα να βαζω εκεινο που χωριζεται το κλουβι για να μην την ενοχλει το αρσενικο;
 
Η διαδικασία που περιγράφεται έχει ως εξής..
Χωριστά τα πουλιά μέχρι να αρχίσει να φτιάχνει φωλιά το θηλυκό.
Ένωση (υπό προϋποθέσεις) των πτηνών...
Και φυσικά καλά αποτελέσματα.
 
δηλαδη θα τα εχω χωριστα μεχρι να φτιαξει την φωλια το θηλυκο;δεν πρεπει να ειναι πρωτα με το αρσενικο να ζευγαρωσει και μετα να φτιαξει την φωλια;
 
δηλαδη θα τα εχω χωριστα μεχρι να φτιαξει την φωλια το θηλυκο;δεν πρεπει να ειναι πρωτα με το αρσενικο να ζευγαρωσει και μετα να φτιαξει την φωλια;
Όχι... κι αν παραμείνεις "αδιάβαστος" θα σε "μαλώσω"...
Να διαβάσεις γρήγορα.
 
Οχι οχι τα διαβασα ολα ολα ολα απλα ετσι οπως τα διαβασα τα μπερδεψα κι ολας 😛 , απλα τωρα τα εχω μαζι στην ζευγαρωστρα πειραζει; Ποτε θα χρειαστει να βαλω εκεινο για να τα χωρισω; :)
 
Οχι οχι τα διαβασα ολα ολα ολα απλα ετσι οπως τα διαβασα τα μπερδεψα κι ολας 😛 , απλα τωρα τα εχω μαζι στην ζευγαρωστρα πειραζει; Ποτε θα χρειαστει να βαλω εκεινο για να τα χωρισω; :)
Χτές... υπερβάλλοντας σου λέω πως έτσι θα έπρεπε να τα έχεις τώρα.
 
ααα μια χαρα τοτε! Ομως καλο δεν θα ηταν να τα αφηνα μαζι την ημερα και το βραδυ να ηταν χωριστα;
Τα πράγματα είναι απλά. Για να μην κουράσουμε και τους αναγνώστες...
Ή ακολουθείς αυτά που προτείνονται...
ή αυτά που θεωρείς εσύ σωστά...
 
Καλησπερα! Εχω ενα ζευγαρι καναρινια και το ενα παιζει με το αλλο ισως θελουν να ζευγαρωσουν η ζευγαρωστρα θελει πλυσιμο ο πατος και τα υπολοιπα πειραζει αν τα ενοχλησω για λιγο πλενωντας τα;
 
Καλησπερα! Εχω ενα ζευγαρι καναρινια και το ενα παιζει με το αλλο ισως θελουν να ζευγαρωσουν η ζευγαρωστρα θελει πλυσιμο ο πατος και τα υπολοιπα πειραζει αν τα ενοχλησω για λιγο πλενωντας τα;
Άσχετα με το αποτέλεσμα... Πρέπει απαραίτητα να καθαριστούν.
Να το κάνεις γρήγορα με τη λιγότερη δυνατή ενόχληση.
 
Καλησπερα! Εχω ενα ζευγαρι καναρινια και το ενα παιζει με το αλλο ισως θελουν να ζευγαρωσουν η ζευγαρωστρα θελει πλυσιμο ο πατος και τα υπολοιπα πειραζει αν τα ενοχλησω για λιγο πλενωντας τα;

Πάνο, όσο παίζουν μεταξύ τους μπορείς να πλένεις την ζευγαρώστρα και όλα της τα εξαρτήματα. Όπως λέει ο Γιάννης ο καθαρισμός είναι απαραίτητος. Όταν με το καλό βάλεις φωλιά στη ζευγαρώστρα και ξεκινήσει το θηλυκό το χτίσιμο, τότε "καρφώνεις" στην κυριολεξία τη ζευγαρώστρα στο σημείο που την έχεις και αφαιρείς μόνο τον πάτο και την σχάρα στα πλαίσια ενός εβδομαδιαίου σχολαστικού καθαρισμού. Το θηλυκό αναγνωρίζει τη φωλιά του από το σημείο που αυτή βρίσκεται, συνεπώς οποιαδήποτε μετακίνηση δύναται να οδηγήσει σε εγκατάλειψή της.
 
Καλησπερα.. Εχω ενα ζευγαρι καναρινια που θελω να ζευγαρωσουν πιστευω πως εχω κανει αυτα που πρεπει για να γινει και αυτο αλλα εκατσα λιγο στο δωματιο που τα εχω και προσεξα οτι σηκωσαν ψηλα το σωμα τους και σαν να ηθελαν να φιλιθουν...
 
Καλησπερα.. Εχω ενα ζευγαρι καναρινια που θελω να ζευγαρωσουν πιστευω πως εχω κανει αυτα που πρεπει για να γινει και αυτο αλλα εκατσα λιγο στο δωματιο που τα εχω και προσεξα οτι σηκωσαν ψηλα το σωμα τους και σαν να ηθελαν να φιλιθουν...
Παναγιώτη πρώτα θα πρέπει προσεκτικά να διαβάσεις όλη τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ... Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Αν υπάρχουν σ' αυτά απορίες μιλάμε.
Να ξέρεις πως η προσπάθεια να ταΐσει το αρσενικό το θηλυκό καναρίνι είναι μέσα στο παιχνίδι του ζευγαρώματος... και συνεπώς είναι σε καλό δρόμο.
 
Back
Top