Αναπαραγωγή Πρωτο ζευγαρωμα, υπαρχει κατι άλλο που πρεπει να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ΗΡΩ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ΗΡΩ

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
καλημέρα και χρόνια πολλά! Τα καναρίνια μου έχουν πολύ καλή χημεία μεταξύ τους, η θηλυκιά γέννησε 4αυγουλάκια και κάθεται συνέχεια στην φωλιά της.στο κλουβί έχει μπολάκι με αυγοτροφή, να την αφαιρέσω πρώτον; Δεύτερον στο νερό βάζω ασβέστιο, να συνεχίσω;τρίτον επειδή είναι η πρώτη φορά που ζευγαρώνω καναρινάκι δεν ψέκασα το κλουβί με αντιπαρασιτικό σπρέι, πειράζει;τροφή δίνω συσκευασμένη, να αγοράσω πιο ενισχυμένη;τα πουλάκια ζούν στο μπαλκόνι σε προστατευμένο σημείο,τι άλλο να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 😕
 
στο κλουβί έχει μπολάκι με αυγοτροφή, να την αφαιρέσω πρώτον;

Ναι, αφού κάθεται και κλωσσάει θα σταματήσεις να δίνεις αυγό ή αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, πολυβιταμίνες και συμπληρώματα έως ότου βγουν οι νεοσσοί. Όταν βγουν αρχίζεις πάλι να δίνεις αυγό ή αυγοτροφή, πολυβιταμίνες και μήλο (την 2η με 3η μέρα ζωής των νεοσσών).

επειδή είναι η πρώτη φορά που ζευγαρώνω καναρινάκι δεν ψέκασα το κλουβί με αντιπαρασιτικό σπρέι, πειράζει;

Κανονικά ψεκάζουμε... αφού δεν ψέκασες να έχεις τον νου σου μην τυχόν κι εμφανιστούν ψείρες στη φωλιά. 😉

τροφή δίνω συσκευασμένη, να αγοράσω πιο ενισχυμένη;

Κατ' εμέ αν είναι καλή, δεν χρειάζεται να πάρεις άλλη.

τα πουλάκια ζούν στο μπαλκόνι σε προστατευμένο σημείο

Ελπίζω να είναι καλά προστατευμένα, ώστε να είναι προστατευμένα κι από ρεύματα αέρα αλλά κι από τυχόν επισκέψεις πουλιών. 😉
 
ευχαριστώ πολύ Αναστασία, μου είναι πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Τα πουλάκια μου είναι προστατευμένα απο αρπαχτικά γιατί οι τέντες είναι πάντα κατεβασμένες και ο τοίχος που βρίσκεται το κλουβάκι σε εσοχή. Με το ασβέστιο στο νερό συνεχίζω. Απο ότι κατάλαβα όχι! Χαζή μάλλον ερώτηση αλλά εάν πιάσουν τα μωράκια ψείρες, πώς θα το καταλάβω; Και πάλι ευχαριστώ!
 
με το ασβέστιο στο νερό συνεχίζω;

Όχι! Όταν βγουν οι νεοσσοί θα αρχίσεις να δίνεις όλα αυτά που σου είπα πιο πάνω αλλά και σουπιοκόκαλο και grit. 😉

χαζή μάλλον ερώτηση αλλά εάν πιάσουν τα μωράκια ψείρες, πώς θα το καταλάβω;

Η φωλιά μπορεί να πιάσει ψείρες και πριν βγουν οι νεοσσοί... με αποτέλεσμα να παρατήσει η κανάρα τα αυγά.

Δεν έχω εμπειρία στο ζευγάρωμα και δεν ξέρω πως είναι αν πιάσουν οι νεοσσοί ψείρες (πώς θα το διαπιστώσεις και ποια είναι τα σημάδια), αλλά σίγουρα θα το καταλάβεις αν πιάσουν.

Ας μας πει και κάποιος πιο έμπειρος για να σου λυθεί η απορία. :)
 
Back
Top