Αναπαραγωγή Πρωτο ζευγαρωμα, χρειαζομαι πληροφοριες

lordgemion

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα ειμαι νεο μελος. Εχω ενα αρσενικο που κελαιδαει πολυ.σημερα το εβαλα σε ζευγαρωστρα με μια θυληκια θα σταματησει να κελαιδαει η δεν παιζει ρολο. Ακομα χρειζεται να βαζω αυγ οκαθε μερα η μονο για την περιοδο του ζευγαρωματος; Ευχαριστω
 
επειδη τωρα ειναι εποχη ζευγαρωματος βαλτους αυγο για να πυρωσουν.. Αλλα μολις γεννηθει το πρωτο αυγουλακι τους το σταματας.. Ταβαλες λιγο καιρο χωριστα; Εγω τα δικα μου τα βαζω με χωρισμα στη μεση 3-4 μερουλες για να σηνυθισουν..
 
βαλτα σε διπλη ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μεση για να γνωριστουν και βαλε νημα και φωλια στην πλευρα της καναρας. Οταν δεις να ταιζονται απο το χωρισμα και να της κελαυδαει εντονα ο καναρος τοτε βγαζεις το χωρισμα. Επισης αν δεις την καναρα να ξεκιναει να φτιαξει φωλια παλι βγαζεις το χωρισμα. Αυγο, αυγοτροφη, νιζερ και πολυβιταμινες στο νερο ειναι μια καλη διατροφη που μπορεις να κανεις μεχρι να δεις το 1ο αυγο στην φωλια, μετα τα σταματας και βαζεις μονο νερο και σπορους(και νιζερ αν θελεις) μεχρι να βγει ο πρωτος νεοσσος. Μετα τα ξαναβαζεις παλι ολα και προσθετεις και μηλο.
 
πρωτο μου ζευγαρωμα και εχω μερικες αποριες! Τα εχω στην ζευγαρωστρα χωριστα. Εχω βαλει και κατι στο χωρισμα ωστε να μην βλεπονται, σημερα παρατηρησα πως ο αρσενικος εκανε σαν τρελος! Πηγαινε στο χωρισμα κοντα και κελαιδουσε εντονα και προσπαθουσε να δει την θηλυκια και να περασει διπλα! Το ιδιο και αυτη! Εβαλα εξωτερικη φωλια και νημα αλλα η θηλυκια δεν εκανε τιποτα ως τωρα! Τι πρεπει να κάνω;να βγαλω το χωρισμα η οχι; Ειναι σωστο να εχω το χωρισμα με κατι ακομα(χαρτι) ωστε να μην βλεπονται η οχι;
 
πρωτο μου ζευγαρωμα και εχω μερικες αποριες! Τα εχω στην ζευγαρωστρα χωριστα. Εχω βαλει και κατι στο χωρισμα ωστε να μην βλεπονται, σημερα παρατηρησα πως ο αρσενικος εκανε σαν τρελος! Πηγαινε στο χωρισμα κοντα και κελαιδουσε εντονα και προσπαθουσε να δει την θηλυκια και να περασει διπλα! Το ιδιο και αυτη! Εβαλα εξωτερικη φωλια και νημα αλλα η θηλυκια δεν εκανε τιποτα ως τωρα! Τι πρεπει να κάνω;να βγαλω το χωρισμα η οχι; Ειναι σωστο να εχω το χωρισμα με κατι ακομα(χαρτι) ωστε να μην βλεπονται η οχι;






Γιατι να κανει φωλια;
Για εναν αρσενικο που δεν εχει δει ποτε;
Πως σου ηρθε αυτο με το χαρτι;
Ασε την φωλια και το νημα, βγαλε το χαρτι για να ειδωθουν και να αρχισει το παιχνιδι 😉
Τους εχεις κανει σωστη διατροφικη προετοιμασια;Ζευγάρωμα καναρινιών
 
ναι σωστη διατροφικη προετοιμασια. Μου το ειπε αυτο για το χαρτι καποιος φιλος που κανει ζευγαρωματα!
 
εκανα οσα μου ειπες! Ποτε θα πρεπει να βγαλω το χωρισμα και να βαλω την φωλια;
 
Βαλε την φωλια, στερεωσε και το νημα και βγαλε το χωρισμα!
Τωρα καντο και αστα...
Μετα εδω ειμαστε παλι!
Αν ριξεις μια ματια σε παλαιοτερα ποστ θα δεις πολλα και θα σου λυθουν πιο πολλες αποριες 😉
 
κανε αυτα που λεει η νικη και θα δεις σημαδια οπως να ταιζονται μεσα απο το χωρισμα. Τοτε θα τα ενωσεις. Αν δεις παλι την καναρα να ξεκιναει να φτιαξει φωλια τα ενωνεις.
 
Back
Top