Φροντίδα Πρόβλημα με γάτα

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Σήμερα το πρώι μας επισκέφθηκε μια γάτα. Δεν ξέρω εάν δεν πρόλαβε ή δεν τα κατάφερε αλλά δεν είχα απολιες. Μόλις τώρα μας ξανά επισκέφθηκε. Δεν ξέρω τι να κάνω για να την αποθησω . Ακολουθεί φωτο με τα μέτρα προστασίας :

8F6DECAD-52FC-486F-9EAA-3748F11BF733.webp Έχω φτιάξει δυο τελάρα με σύρμα είναι μόνιμα κλειστό. Πρως το πάρω έχει φανεί αποτελεσματικό
 
Απόλυτα ασφαλές... αλλά δεν θα αποθαρρύνει άμεσα τις επισκέψεις και τις επιθέσεις.
Δηλαδή.. Πιστεύω πως μέχρι να αποθαρρυνθεί ακόμη και η τελευταία γάτα της γειτονιά σου θα εξορμούν.. ειδικά τη νύχτα.
Για αποθάρρυνση προτείνω δίχτυ μαλακό στα κάγκελα του μπαλκονιού που θα ανεβαίνει περίπου 20 εκατοστά πάνω από αυτό...
το μαλακό δίχτυ δεν επιτρέπει σκαρφαλώματα ούτε εύκολη πρόσβαση.
 
Το πρόβλημα που φοβάμαι πως θα υπάρχει είναι ο φόβος τον πουλιών και τα ανεξέλεγκτα φτερουγισματα τους τη νύχτα, απο τις επιθέσεις. Εκτος από τα παραπάνω μπορείς για τα κάγκελα να χρησιμοποιήσεις και αυτό το πράσινο πλαστικό πλέγμα που υπάρχει σε όλες τις μάντρες. Έχω βάλει στις βεράντες μου για να μην πετάνε τα πιτσιρίκια τα παιχνίδια τους στην αυλή. Θεωρώ ότι θα κάνει αυτό που θέλεις και έχει και χαμηλό κόστος.
 
μαλακο δίχτυ πιο εννοείτε;

Είναι αυτό που χρησιμοποιούμε πολλοί απο εμάς που έχουμε γάτες μέσα στο σπίτι για να κλείσουμε τα μπαλκόνια ώστε να μπορούν να βγαίνουν εκεί οι γάτες μας χωρίς το ενδεχόμενο να πέσουν ή να αποδράσουν. Είναι καλή λύση αυτή που σου πρότεινε ο Γιάννης διότι όντως οι γάτες δεν μπορούν να σκαρφαλώσουν σε μαλακό δίχτυ. Γκούγλαρε "δίχτυ μπαλκονιού για γάτες" και θα βρεις απο που να το πάρεις.
mai_mix_69_9.jpg



εντιτ: την πόρτα της ντουλάπας/ραφιέρας με τα κλουβιά δεν μπορείς να τη γυρίσεις αλλιώς για να κλείνεις την πρόσοψη του μπαλκονιού;
 
Ποια η απόσταση του σύρματος που εχεις βάλει απο τα κλουβιά;
Προκειται για σκληρό σύρμα που δεν λυγίζει και ειναι τεντωμένο καλά ώστε να μην εχει περιθώριο να μπαίνει προς τα μέσα αν του ασκηθεί πίεση;
Η πόρτα όταν κλείνει μηπως αφήνει κάποιο περιθώριο; Μανταλωνει με κάποιον τροπο;
Υπαρχει η δυνατότητα να τοποθετήσεις σύρμα, π.χ. κουνελοσυρμα σε απόσταση 30-50 εκατοστών απο την πρόσοψη του επιπλου; Τότε δεν θα μπορούν να πλησιάσουν πολυ οι γάτες, και τα πουλιά σιγά - σιγά θα συνηθίσουν στην παρουσία τους και ούτε οι επιθέσεις τους θα ειναι τόσο τρομακτικές για αυτά.
 
Η απόσταση μεταξύ κλουβιού και συτας είναι περίπου 2-3 εκατοστά. Δυο αποπυρες της τις έχω αποθισει. Χθες το πρωί την είδα να καθετε ακριβώς από πάνω τους που συμενει ότι προσπάθησε και δεν τα κατάφερε. Καλού κακού θα βάλω και το δυχτι προστασίας.
 
Η απόσταση αυτή, είναι εξωφρενικά μικρή για να συνηθίσουν τα πουλιά τις επιθέσεις της γάτας. Θα σου έλεγα να την αυξήσεις όσο γίνεται περισσότερο.
 
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά βρήκα αυτό στο google.

Πώς να απομακρύνουμε τις γάτες από το γκαζόν
Όσο για το άλλο πρόβλημα, δοκίμασα πολλά! (π.χ. η ναφθαλίνη σε τούλινα σακουλάκια δεν τις διώχνει με τίποτα). Σώθηκα με κάτι πολύ απλό και οικονομικό! Επειδή δεν ήταν δυνατόν να κρατάω συνέχεια το γκαζόν βρεγμένο (όλο και με έπιαναν στον ύπνο), δοκίμασα ένα άλλο κόλπο που διάβασα. Έβρασα νερό και μέσα έριξα μουστάρδα (σκόνη ή υγρή μορφή) ώσπου να διαλυθεί. Το έριξα σε πολλά σημεία του γκαζόν. Αυτό το επαναλάμβανα περίπου κάθε βδομάδα το καλοκαίρι. Μου φαινότανε απίστευτο κι όμως ήταν αληθινό! Η έντονη μυρωδιά της μουστάρδας απωθεί τις γάτες!

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις σε δύο τρεις γλάστρες να βάλεις λίγο χώμα και να ρίξεις το νερό με την μουστάρδα. Σύμφωνα με το παραπάνω κείμενο η μυρωδιά τις διώχνει οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις χάλια το μπαλκόνι. Δεν ξέρω όμως, αν ενοχλεί τα πτηνά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η απόσταση αυτή, είναι εξωφρενικά μικρή για να συνηθίσουν τα πουλιά τις επιθέσεις της γάτας. Θα σου έλεγα να την αυξήσεις όσο γίνεται περισσότερο.
Θα προσπαθήσω αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό γιατί έχω ξοδέψει και χρόνο και χρήμα για αυτήν την πατέντα αλλά θα προσπαθήσω
 
Θα προσπαθήσω αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό γιατί έχω ξοδέψει και χρόνο και χρήμα για αυτήν την πατέντα αλλά θα προσπαθήσω

Πριν από οποιαδήποτε επόμενη προσπάθεια δες κι αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευή-μικρού-κοτετσιού-για-4-κότες.31009/#post-399783

Ο μόνος λόγος είναι για την τελευταία μου απάντηση σαν τρόπο σκέψης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κοίτα, καταλαβαίνουμε ότι έχεις ξοδέψει χρήματα και προφανώς και κόπο για αυτήν την πατέντα όπως την αποκάλεσες, αλλά τα πουλάκια καλώς ή κακώς δεν είναι ασφαλή, οπότε πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μερικές τροποποιήσεις. Θεωρώ επίσης ότι ούτε με τη μουστάρδα θα είναι ασφαλή ή με κάποιο οσμητικό ας πούμε γατο - απωθητικό διότι οι γάτες βλέπουν μπροστά τους σχεδόν έτοιμη τροφή και το ένστικτό τους τις οδηγεί εκεί.
 
έχω ξοδέψει και χρόνο και χρήμα για αυτήν την πατέντα
Θεωρώ πως και γάτες να μην είχες ένα προστατευτικό για ιπτάμενους θηρευτές αλλά και τα κουνούπια του καλοκαιριού τα χρειαζόσουν. Συνεπώς άξιζε κάθε κόστος και κάθε κόπο η κατασκευή σου.
Για τις γάτες όμως τώρα όπως ανέφερα παραπάνω χρειάζεσαι κάτι εντελώς αποτρεπτικό...
Να μην επιτρέπει τις "βόλτες" τους στο χώρο των πουλιών γιατί φοβάμαι (ως αστείο να το πάρουμε) πως η μουστάρδα θα χρειαστεί για να νοστιμίσει τις γεύσεις τους...
 
Mια άλλη λύση είναι αυτό το σπρέυ. Ενεργοποιείται με αισθητήρα κίνησης και νομίζω πως αν την ψεκάσει 1 φορά ότι δεν θα ξαναπατήσει. https://www.amazon.com/PetSafe-PDT00-13914-SSSCAT-Spray-Deterrent/dp/B000RIA95G

Τέλος να θυμάσαι ότι δεν φταίνε οι γάτες σε καμια περίπτωση που εσύ κρατάς την τροφή τους κλεισμένη σε κλουβί στη βεράντα σου. 😉
 
Καταλαβενω απόλυτα τι λέτε. Ευτυχώς η γάτα δεν ξανά εμφανίστηκε. Φαινετε το πήρε απόφαση
Αν δεν είναι αυτή, θα είναι κάποια άλλη, για αυτό μην εφησυχαστείς.
 
Mια άλλη λύση είναι αυτό το σπρέυ. Ενεργοποιείται με αισθητήρα κίνησης και νομίζω πως αν την ψεκάσει 1 φορά ότι δεν θα ξαναπατήσει. https://www.amazon.com/PetSafe-PDT00-13914-SSSCAT-Spray-Deterrent/dp/B000RIA95G

Τέλος να θυμάσαι ότι δεν φταίνε οι γάτες σε καμια περίπτωση που εσύ κρατάς την τροφή τους κλεισμένη σε κλουβί στη βεράντα σου. 😉


"βαραει" η τιμη λιγο 😛
 
Δυστυχώς τώρα το βράδυ ξανά ειρθε. Ευτυχώς όμως η πατέντα μου λειτουργεί και δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Από Δευτέρα θα πάρω το δίχτυ για γάτες και βλέπω μετά αν δεν κάνει κάτι. Το περίεργο είναι ότι έρχεται μέρες και δεν αρχετε μόνο σε εμένα πάει και σε έναν γείτονα. Αυτή η γάτα έχει πείσμα
 
Back
Top