Ασθένειες Πρόβλημα με δάχτυλα καναρινιού

Mitsos987

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουλ 2016
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έτσι είναι τα δάχτυλα του ενός ποδιού από το καναρίνι που βρήκα στο μπαλκόνι μου πριν λίγες μέρες. Εμένα χωρίς να ξέρω ιδιαίτερα πολλά πράγματα μου μοιάζει για προβλήματα που λογικά θα έχει εκ γενετής.
podi.webp podi2.webp
 
μου μοιάζει για προβλήματα που λογικά θα έχει εκ γενετής.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι "εκ γενετής"
Θα μπορούσε άνετα να δημιουργηθεί είτε από κάποιο ατύχημα (λείπει άλλωστε το ένα δάκτυλο) και η αγκύλωση από κακή διατροφή.
Υπάρχει κίνηση στα τρία δάκτυλα που έχουν απομείνει;
Μπορεί δηλαδή να τα κουνήσει ή παραμένουν ακίνητα;
 
Δεν είναι απαραίτητο να είναι "εκ
γενετής"
Θα μπορούσε άνετα να δημιουργηθεί είτε από κάποιο ατύχημα (λείπει άλλωστε το ένα δάκτυλο) και η αγκύλωση από κακή διατροφή.
Υπάρχει κίνηση στα τέσσερα δάκτυλα που έχουν απομείνει;
Μπορεί δηλαδή να τα κουνήσει ή παραμένουν ακίνητα;
Φίλε λείπουν δύο δάχτυλα το ένα από τα τρία μπροστινά και το πίσω. Από αυτά τα δύο που είχε το μεγάλο το κουνάει κανονικά ενώ το άλλο είναι συνεχώς μαζεμένο. Στο άλλο πόδι δεν υπάρχει κανένα λειτουργικό ή ανατομικό πρόβλημα.

Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ... κάνω λάθος;
Είναι το ίδιο πόδι αλλά απο διαφορετική οπτική μεριά η φωτογραφία.
 
Στο άλλο πόδι δεν υπάρχει κανένα λειτουργικό ή ανατομικό πρόβλημα.
Πάλι καλά, εκείνο βάλε φωτογραφία γιατί πρέπει να το φροντίζετε "σαν τα μάτια σας" για να μην καθηλωθεί το πουλάκι.
 
Βλέπω ένα πόδι με δύο δάχτυλα. Το ίδιο είναι και στις δύο φωτογραφίες;
Ναι το ίδιο.

Πάλι καλά, εκείνο βάλε φωτογραφία γιατί πρέπει να το φροντίζετε "σαν τα μάτια σας" για να μην καθηλωθεί το πουλάκι.
Παρόλο το πρόβλημα που έχει είναι υπερκινητικότατο πάντως. Θετικό αυτό λογικά, απλά στις πλαστικές πατήθρες που είναι σαν κλαδάκια φαίνεται να γλυστράει το πόδι του, πιστεύω να λυθεί αυτό το θέμα με τις ξύλινες πατήθρες που θα χρησιμοποιεί από σήμερα το απόγευμα
 
απλά στις πλαστικές πατήθρες που είναι σαν κλαδάκια φαίνεται να γλυστράει το πόδι του, πιστεύω να λυθεί αυτό το θέμα με τις ξύλινες πατήθρες που θα χρησιμοποιεί από σήμερα το απόγευμα
Δεν έχει τη δυνατότητα να αγκαλιάσει την πατήθρα με τα δάχτυλα και να πιαστεί. Ίσως αν έκανες κάπως επίπεδη την πάνω πλευρά να το βοηθούσες περισσότερο.
 
Δεν έχει τη δυνατότητα να αγκαλιάσει την πατήθρα με τα δάχτυλα και να πιαστεί. Ίσως αν έκανες κάπως επίπεδη την πάνω πλευρά να το βοηθούσες περισσότερο.
Φίλε αυτές οι πατήθρες που αγοράζω είναι μεν στρογγυλές αλλά από πάνω κι από κάτω είναι λίγο ίσιες δεν είναι τελείως καμπυλωτές.
 
Φίλε αυτές οι πατήθρες που αγοράζω είναι μεν στρογγυλές αλλά από πάνω κι από κάτω είναι λίγο ίσιες δεν είναι τελείως καμπυλωτές.
Τα δάχτυλα που έχουν μείνει... έχουν κίνηση;
 
Φίλε αυτές οι πατήθρες που αγοράζω είναι μεν στρογγυλές αλλά από πάνω κι από κάτω είναι λίγο ίσιες δεν είναι τελείως καμπυλωτές.
Μπορείς να μας δείξεις τις πατηθρες;
 
Δοκίμασε διάφορες πατήθρες μέχρι να βρεις αυτή που θα του διευκολύνει τη ζωή! 😉

Πάντως και εγώ έχω ένα καναρινάκι που μάλλον από κάτι νευρολογικό έγινε το ποδαράκι της έτσι:
%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B17-jpg.40390

Δες το θέμα ολόκληρο αν θες.

Γλυστράει λιγάκι το πόδι της αλλά γενικά στηρίζεται μια χαρά και το στηρίζει ακόμα και για να ξυστεί! Εγώ τις έχω αυτές τις πατήθρες:
_________________4e7e2107d1caf.jpg
 
αυτές οι πατήθρες που αγοράζω είναι μεν στρογγυλές αλλά από πάνω κι από κάτω είναι λίγο ίσιες δεν είναι τελείως καμπυλωτές
Ναι, είναι αλήθεια αυτό.

Πρέπει να περιποιηθείς τα πόδια του και να κόψεις τα νύχια του. Μπορείς να τα πλένεις απαλά με τα δάχτυλα και χλιαρό νερό. Μετά, τα στεγνώνεις καλά και βάζεις λίγη κρέμα Bepanthol ή κάποια αντίστοιχη με βιταμίνη A πχ Novaquasol A και κάνεις απαλό μασάζ για λίγο. Αυτή τη διαδικασία μπορείς να την εντάξεις στην τακτική του φροντίδα, ας πούμεκάθε φορά που θα κόβεις τα νύχια του.

Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, κοίταξε στη συμβολή των δακτύλων, εκεί που ενώνονται για να δεις αν υπάρχει ερεθισμός σε αυτό ή και στο άλλο πόδι. Επίσης, φωτογράφισε το άλλο πόδι εστιάζοντας σε αυτό το σημείο.
 
Ακριβώς αυτές έχω κι 'γω παιδιά. Αυτές που είναι λίγο πλακέ από πάνω, οχι τις τελείως στρογγυλές.

Τα δάχτυλα που έχουν μείνει... έχουν κίνηση;
Από αυτά τα δύο που είχε το μεγάλο το κουνάει κανονικά ενώ το άλλο είναι συνεχώς μαζεμένο.

Πρέπει να περιποιηθείς τα πόδια του και να κόψεις τα νύχια του.
Φίλε το έστειλα το καναρίνι στη γνωστή μου που μου το ζήτησε δεν το 'χω πλέον εγώ. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές.
 
Φίλε το έστειλα το καναρίνι στη γνωστή μου που μου το ζήτησε δεν το 'χω πλέον εγώ.
Δώσε αν θέλεις τις παραπάνω οδηγίες και κάλεσέ την στην παρέα μας.
 
Συμφωνώ με τα παιδιά! Θα χαρούμε πολύ να την έχουμε στη παρέα μας!
 
Δώσε αν θέλεις τις παραπάνω οδηγίες και κάλεσέ την στην παρέα μας.
Ό,τι θέμα έχει θα μου λέει και θα το μεταφέρω εγώ εδώ στο φόρουμ. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
 
Back
Top