Ασθένειες Πρόβλημα με εκλωβισμένα φτερά στο παπαγαλάκι μου

Λιλίκα

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας 🙂. Είναι το πρώτο μου πόστ. Έχω δύο παπαγαλάκια μόνο δυστυχώς αυτή την περίοδο αλλά περιμένω να μου δώσουν άλλες δύο θηλυκές για τα αγόρια μου. Χρόνια έχω πουλάκια. Από μωρό θα έλεγα. Είχα φτάσει να έχω 14 παπαγαλάκια και 2 καναρινάκια ταυτόχρονα. Γράφτηκα στο φόρουμ γιατί ίσως καταφέρω να πάρω μια απάντηση σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ένα παπαγαλάκι μου. Έχει βγάλει στην ουρίτσα του εδώ και 2 μήνες ένα εξογκωμα το οποίο έχει καθαρίσει από περιτώματα η μητέρα μου. Μου μοιάζει σαν εγκλωβισμένα φτερά. Το πουλάκι δεν έχει χάσει το κέφι του την ενεργητικότητά του και τρώει κανονικά. Μπορεί κάποιος να μου πει αν του έχει τύχει κάτι ανάλογο;.
Α να προσθέσω ότι το φόρουμ το γνώρισα από το my cat αφού είμαι και κάτοχος μιας γατούλας αλλά και μιας κούκλας σκυλίτσας 🙂
Συγχωρήστε με αν δεν κάνω κάτι σωστά εδώ μέσα αλλά προσπαθώ να δω πως λειτουργεί το φόρουμ :)
 
Λιλίκα καλώς όρισες στην παρέα μας. Εμάς βγαίνει στο κεφαλάκι του ένα σκληρό (φτεράκι) 1cm περίπου. Ο γιατρός που το περιγράψαμε τηλεφωνικά μας είπε για εγκλωβισμένο φτερό, να κάνουμε δύο φορές / ημέρα μασάζ με μπατονέτα και χλιαρό νεράκι να μαλακώσει και να βγει. Άλλος γιατρός μας είπε να το πάμε να το δει μήπως χρειαστεί χειρουργική αφαίρεση (τράβηγμα, αίμα, ράμμα, απολύμανση κλπ.). Εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για το παπαγαλάκι σου και ενημέρωσέ μας.
 
Παιδιά συγχωρέστε με αν κάνω κάτι λάθος στο φόρουμ απλά προσπαθώ να δω πως λειτουργεί μιας και μέχρι τώρα έμπαινα σε φόρουμ για την γατούλα μου. Λοιπόν το παπαγαλάκι σαν να μου φαίνεται ότι έχει εγκλωβισμένο φτερό και του έχει δημιουργήσει το εξόγκωμα. Δεν μοιάζει για κύστη. Φοβάμαι να ζορίσω το παπαγαλάκι μου γιατί έχει κέφι κινείται κανονικά τρώει. Μια φορά παλιότερα που μου είχε τύχει σε παπαγαλάκι το είχα πάει σε ένα κύριο που πουλούσε πουλιά και θεώρησα ότι ξέρει το είχε πιέσει και το παπαγαλάκι μου δεν επέζησε. Γι αυτό φοβάμαι να το ενοχλήσω. Επιπλέον σαν να μου φαίνεται ότι είναι λίγο μικρότερο από ότι το είχα δει. Το είχε καθαρίσει και η μητέρα μου. Αύριο θα του βάλω να κάνει μπανάκι και θα εφαρμόσω αυτό με την βατονέτα και το μασάζ. Για να δούμε δεν θέλω να ρισκάρω να πάθει κάτι το παλικάρι μου. Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω ξέρετε κάποιον εξιδεικευμένο κτηνίατρο για πουλάκια;
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας 🙂
 
... Μια φορά παλιότερα που μου είχε τύχει σε παπαγαλάκι το είχα πάει σε ένα κύριο που πουλούσε πουλιά και θεώρησα ότι ξέρει το είχε πιέσει και το παπαγαλάκι μου δεν επέζησε. Γι αυτό φοβάμαι να το ενοχλήσω. Για να δούμε δεν θέλω να ρισκάρω να πάθει κάτι το παλικάρι μου. Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω ξέρετε κάποιον εξιδεικευμένο κτηνίατρο για πουλάκια;
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας 🙂

;) Για μενα ο μονος αρμοδιος να κανει 'επεμβασεις', ειναι μονο ενας γιατρος... Ενας γιατρος δεν ρισκαρει! Κανει κατι οταν πρεπει και με τον τροπο που πρεπει... Δες κι'εδω https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Λοιπόν τα νέα παιδιά για το παπαγαλάκι μου είναι τα εξής. Το εξόγκωμα μεγάλωνε και τον πήγα στον κο Δημητριάδη. Ο άνθρωπος αφού το εξέτασε μου είπε ότι το παπαγαλάκι είναι επικίνδυνο να το κοιμήσουμε είναι 50 50. Λοιπόν μου είπε αφού το πουλάκι τρώει και στέκεται να μην το πειράξουμε προς το παρόν. Μου είπε ότι χωρίς νάρκωση το πουλάκι ίσως να παθαινε σοκ και κατά συνέπεια να έμενε. Λοιπόν αποφασίσαμε να επέμβουμε μόνο όταν το δω να μην μπορεί να κινηθεί και να μην τρώει. Μου είπε επίσης ότι μπορεί ο οργανισμός να το αναγνωρίσει ως ξένο σώμα και να το αποβάλει. Λες και τα λόγια του ήταν προφητικά βλέπω το παπαγαλάκι μια μέρα να έχει ανοίξει την κύστη και να κρέμεται κάπαλο. Είχε βγει το μεγάλο μέρος του υλικού. Από τότε του έχω βάλει 2 φορές οξυζενέ που μου είπε ο κος Δημητριάδης και το πουλάκι είναι καλά. Βέβαια το πρόβλημα δεν λύθηκε 100% αλλά είναι πολύ μικρότερο το μέγεθος του όγκου. Το εξόγκωμα το έχει από το καλοκαίρι
 
Βρε παιδιά πάλι μεγάλωσε αυτό το εξόγκωμα. Κάθε μέρα του το πλένω με ζεστό νερό. Δεν είναι όμως αυτή ποιότητα ζωής για το παπαγαλάκι μου. Μήπως ο κος Ακρίβος χρησιμοποιεί κάποια άλλη μέθοδο για να ναρκώνει τα παπαγαλάκια και να το αντέχουν; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία>?😡
 
Back
Top