Αναπαραγωγή Πρόβλημα με θηλυκό lovebird μετά την γέννηση αυγού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofi

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για την αποδοχή σας στο φόρουμ .
πριν 7 ημέρες η θυληκια μου lovebird γέννησε ένα αυγό χωρίς να έχω αρσενικό μέσα στην φωλια της που είχε φτιάξει. Αφού πέρασαν 4-5 μέρες παράτησε την φωλια και το αυγό και καθόταν έξω από αυτήν. Πλέον τώρα έχουν περάσει 7 ημέρες και έχει αρχίσει να ζορίζεται συνέχεια όμως δεν είμαι σίγουρη αν έχει αυγό. Τι μπορώ να κάνω ; Αν έχει τύχει σε κάποιον να με ενημερώσει. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 
Είναι πολύ πιθανόν να έχει δυστοκία. https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/

Η κατάσταση μπορεί να γίνει πολύ σοβαρή και να κινδυνέψει το πουλί. Θα έβρισκα άμεσα υγρό ασβέστιο και θα της χορηγούσα μια σταγόνα απευθείας στο στόμα και θα της έδινα και στην ποτίστρα της την ανάλογη δόση.
 
Παιδιά μόλις τώρα βρήκα το δεύτερο αυγό στον μπατο του κλουβιού ευτυχώς όλα καλά. Δεν το περίμενα ότι θα είχε και άλλο αυγό μετά από τόσες μέρες. Σας ευχαριστώ πολύ. Φοίβο είχες απόλυτο δίκαιο
[automerge]1612160767[/automerge]
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την απάντησή σας θα του δώσω σίγουρα και ασβέστιο γιατί μάλλον θα έχει έλλειψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αυτό δεν το έχω παρατηρήσει. Πίστευω πως σίγουρα έχει κιαλο. Με παραξένεψε το ότι άργησε τόσο πολύ να κάνει το δεύτερο. Τώρα έχει κανονική συμπεριφορά χτες ήταν πεσμένο και λογικό αφού είχε τέτοιο πρόβλημα . Ποσά αυγα κάνουν τα lovebird? 4-5 ή και παραπάνω ;
 
Κανονικά θα έπρεπε να κάνει ένα αυγό κάθε δεύτερη μέρα αλλά λόγω του ότι δεν είναι προετοιμασμένο διατροφικά δεν μπορεί να ακολουθήσει τον παραπάνω κύκλο. Σίγουρα έχει αποδυναμωθεί ο οργανισμός της.

Ποσά αυγα κάνουν τα lovebird? 4-5 ή και παραπάνω ;
Δεν πρέπει να σε απασχολεί τώρα το συγκεκριμένο ερώτημα. Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι το πως θα διακόψεις την παραπάνω διαδικασία και άμεσα. Αύξησε τις ώρες ύπνου, άλλαξε τη διαρρύθμιση του κλουβιού και αφαίρεσε τη "φωλιά" ή κάθε τι που μπορεί να έχει τη χρήση αυτής. Το σουπιοκόκκαλα και το συμπλήρωμα ασβεστίου που σου έγραψαν παραπάνω μην αμελήσεις.
 
Ναι θα το κάνω σύντομα αυτό με το ασβέστιο. Σίγουρα δεν Ήταν προετοιμασμένο για κάτι τέτοιο Γιατί δεν ήξερα καν ότι είναι θηλυκό δεν Είχα μπει στην διαδικασία να σκεφτώ να την προετοιμάσω για κάτι τέτοιο λάθος μου βέβαια απλά δε μου έχει ξανατύχει πάλι να ασχοληθώ τόσο πολύ με κάποιο πτηνό Και δεν έχω πολύ πήρα. Προσπαθώ για το καλύτερο ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια όλων σας. Την φωλιά μετά το πρώτο αυγό αφού το έσπασε και την παράτησε και καθάρισα μέσα απλά έχω αφήσει το κουτί και αυτό το δεύτερο το έκανες στον πάτο του κλουβιού αλλά θα την αφαιρέσω
 
Πράγματικα δεν το γνώρισα της την έβαλα μια μέρα της άρεσε και την άφησα Πράγματικα δεν το σκέφτηκα αυτό και λάθος μου.
 
Back
Top