Αναπαραγωγή Πρόβλημα με καινούργια καναρίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dukegus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dukegus

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
33
Πόλη
Άρτα
Μιας και είναι ή αναπαραγωγική περίοδος είπα αν ζευγαρώσω τον τραγουδιάρη μου γκρί κανάρο με μια κανάρα.

Στο μαγαζί που την αγόρασα δεν την αγόρασα σωστά. Δηλαδή δεν την αγόρασα επειδή ήταν απόλυτα υγειής, αλλα επειδή μου ήρθε κρίμα μόλις την είδα.

Δεν είχε και κανένα πρόβλημα, ούτε διάρροια, ούτε μύξες, τα ποδαράκια της μια χαρά... Δεν καθόταν φουσκωμένη.

Πήρα και ένα διπλό κλουβί και φωλιά και τσόχα κλπ :)

Οταν την είχα μόνη της όλα ωραία και καλά, ο καναρίνος κελαηδούσε κλπ. Λέω να τους βάλω στο ίδιο (διπλό)κλουβί με το διαχωριστικό αναμεσά τους. Όταν τα έβαλα παρέα ο καναρίνος σταμάτησε να κελαιδά και μόνο κάτι μικρά τσίου-τσίου κάνει κλπ. Δεν είναι πως δεν συμπαθιούνται αλλα δεν ταίζονται κιόλας...

Φωλιά δεν έχει φτιάξει αν και της τα είχα βάλει ☹

Σήμερα όταν άφησα τον αρσενικό με την πόρτα ανοιχτή, μόλις βγήκε ξεκίνησε η καναρίνα να φωνάζει και ξαναμπήκε στο κλουβί δίπλα της (έφαγε παντόφλα μου φάινεται... 😀)

Μόλις πήγα να αλλάξω τα χαρτάκια σήμερα, στο μεγάλο το κλουβί βρήκα πολλά φτερά απο την καναρίνα. Τι να φταίει, την παρατήρησα πιο πολύ και την είδα να τα πειράζει πολύ τα φτερά της. Επίσης δεν πίνει και πολύ νερό σαν τον καναρίνο που πίνει ΠΑΡΑ πολύ νερό.

Εβαλα στο κοριτσάκι αυγουλάκι σήμερα και πρασινάδες (στον αρσενικό του είχα βάλει για 2 μέρες χτες και προχτες και δεν του ξαναβάζω) και έβαλα aidonine στο νεράκι τους. Επίσης έριξα και λίγη σκόνη για παράσιτα στην κοπελίτσα μετά το μπάνιο μήπως είχε αλλα δεν νομίζω...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
 
Καλησπερα!
Θα αρχισω με ενα..η' μαλλον δυο βασικους κανονες.:D Πρωτος κανονας, δεν αγοραζουμε ποτε πουλια απο λυπηση. Καταλαβαινεις φανταζομαι γιατι... Κανονας δευτερος οταν αγοραζουμε ενα πουλακι... Πρεπει να το εχουμε σε καραντινα. Για κανα μηνα. (αν εχει καποια μεταδοτικη αρρωστια η' παρασιτα κτλ... Θα φανει.. Θα κανουμε μια προληπτικη αποπαρασιτωση..η' οτι αλλο χρειαστει εν παση περιπτωση και θα προλαβουμε πιθανη μολυνση των υπολοιπων).Αυτοι ειναι δυο βασικοι κανονες... Τωρα στο θεμα του ζευγαρωματος, χρειαζεται υπομονηκαι φυσικα μια σχετικη προεργασια, για να γινει ταυτοχρονα το πυρωμα των δυο πουλιων..Αν τα πουλια εχουν πτερροροια μην περιμενης παιδακια, συντομα...
Ενα πραγμα που σου μαθαινουν τα πουλια... Ειναι η υπομονη! Αστα χωριστα, περιμενε να τελειωση το.. Μαδημα και παραλληλα ενισχυσε τα διατροφικα...
Θα δεις οταν θα ερθει εκεινη η ωρα... Ολα θα παρουν τον δρομο τους πολυ-πολυ φυσικα.
 
καλημερα φιλε θα σημφωνισω με την σοφια και θα προσθεσω μερικα πραγματα:οταν βαζεις το αρσενικο στην θυλικια σταματαει να κελαηδαει! Επισεις επρεπε να κανεις μια προετιμασια εκτος απο τα απαρετητα βιταμηνες ασβεστιο κτλ επρεπε να τα αφισεις λιγο καιρο δηπλα δηπλα να (γωριστουνε) οστε να μην φαγωνοντε οταν τα βαλεις μαζι, επισης το οτι δεν εκανε φολια και ας της ειχες βαλει ειναι γιατι δεν ειναι ετιμη! Πρασιναδα φρουτο κτλ θα πρεπει να δεινοντε ανα τακτα χρονικα διαστηματα και οχι μια φορα και τελος, ενα πραγμα που μου μαθανε πολυ καλα φιλοι εκτρωφοις ΔΕΝ δηνουμε φαρμακα αν δεν υπαρχη μεγαλη αναγκη και κατοπην σηνενοησης με κτηνιατρο!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Θέλω πολύ να μου κάνουν μικρά γι αυτό ίσως βιάστηκα πολύ. Εχω διαβάσει για την καραντίνα που λες Σοφία αλλα μου φάνηκε υγειής στην αρχή και μάλλον δεν είχα δίκιο.

Υπομονή λοιπόν, αυτό είναι το βασικό 😉
 
φιλε καταλαβενω οτι θελεις να βγαλεις πουλακια αλλα αν δεν κενεις καποια απαρετιτα πραγματα ειναι πολυ δυσκολοκαι εγω κανω λαθοι ακομα αλλα ρωταω διαβαζω και προσπαθω να μην τα ξανακανω! ΠΟΤΕ δεν μπωρεις να εισαι συγουρος οτι ενα καναρινι ειναι απολιτα υγειης οσο και αν σου φενετε οτι ειναι γιαυτο και το βαζεις καραντινα! Ολλα στην ζωη μας θελουν να εχεις υπομονη αν δεν εχεις δεν κανεις τιποτα
 
Συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά. Η εισαγωγή ενός νέου πουλιού στο κοπάδι μας πρέπει να είναι πολύ προσεκτική. Η 10ημερη καραντίνα κρίνεται απαραίτητη κατα τη διαρκεια της οποίας θα πρέπει να φροντίσουμε το πουλί (αποπαρασίτωση... Προληπτική χορήγηση αντιβιοτικού, πολυβιταμίνες κλπ) και όταν ολα πάνε καλά να το εντάξουμε μαζι με τα υπόλοιπα πουλιά. Γνώμη μου είναι οι αγορές πουλιών θα πρεπει να γίνονται από αναγνωρισμένους εκτροφείς ωστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα του ιστορικού του κάθε καναρινιού, και φυσικά αγορές από "λύπηση" καλά θα είναι να αποφεύγονται.
 
Back
Top