Ασθένειες Πρόβλημα με κανάρα - Τραύμα στο πόδι

Lazaridis Giannis

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2006
Μηνύματα
242
Πόλη
Αγρίνιο
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ
ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ!
ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΩΣΑΙΚΑ Η ΘΥΛΗΚΙΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ
ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΓΕ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΤΗΝ ΘΥΛΗΚΙΑ Η ΚΑΝΑΡΑ
ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ
ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ! ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΠΟΔΙ ΤΗΣ
ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΓΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΓΑ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Η ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΜΟΝΗ ΤΗΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!
 
-Γιάννη καλησπέρα
Αν ήμουν στην θέση σου θα έβγαζα το αρσενικό απο μέσα, για να ησυχάσει
η κανάρα.
-Αν τελικά σου δώσει αυγά, παρακολούθησε πώς πηγαίνει απο το πόδι της,
και άστην όσο περισσότερο γίνεται να κλωσσήσει. Σε περίπτωση που δέν πάει καλά,
(αν και νομίζω αν περάσει ήσυχα ένα διάστημα, θα επανέλθει στα "ίσια" της)
βάλτα σε παραμάννα.
Σου εύχομαι να τα καταφέρει.
 
Καλησπερα!
Εγω θα επελεγα να τα χωρισω και να την αφησω να συνελθει. Καλυτερα να παει πισω μια γεννα παρα να εχω τιποτα "δυσαρεστα" με την κυρια :).
 
ειναι καλιτερο να τι χωρισεις φιλε μου οστε να ειναι ησιχη και ηρεμη και να επανελθει οπως ητανε
 
Συνήθως θεραπευονται μόνα τους τα χτυπήματα αυτά αρκεί το πουλί να έχει ευρύχωρο κλουβί για να κινείται ελεύθερα και να είναι σε ημισκότεινο μέρος - όχι απευθείας έντονος ήλιος - και ήσυχο μέρος. Αν δεις ότι το αρσενικό την έχει ζουρλάνει περα δώθε χωρισέ τα καλύτερα μην γίνει κι άλλο ατύχημα. Ίσωσ να σε βοηθούσε αν έβαζε ξύλινα κλαράκια τέτοια ώστε όταν πατάει ίσα που να μένει ένα μικρό κενό λίγα mm ανάμεσα στο προστινό και πίσω δάχτυλο. Μια ελαφριά δόση βιταμίνης θα βοηθούσε λογικά αλλά πολύ ελαφρια στο 1/4 για 3 -4 μέρες! Αν έχει τρέξει αίμα παρακολούθησέ το για επιμόλυνση οπότε θα θες αντιβιοτικά είτε τοπικά είτε στο νερό.
Ενας καλός δείκτης για να δείς πόσο σοβορό είναι το πρόβλημα είναι η μπανιέρα. Αν πλένεται δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα.

Ελπίζω να φτιάξει!
 
Back
Top