Ασθένειες Πρόβλημα με καρίνα ή δεν είναι κάτι ανησυχητικό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης damliak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

damliak

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Καλημερα σας σημερα εκανα τον καθαρισμο στα μαναρακια μου κ ειδα τις κουτσουλιες του αγοριου το βλεπω αδυνατο τρωει κανονικα μιγμα εμποριου prestige τις βιταμηνες του αερα κ που επειδη ειναι λευκος εχω ανησυχησει λιγο γιατι το περασμενο καλοκαιρι ειχαμε μεγαλο θεμα με τροφη. Ηταν κατω στο κλουβι απαθης δεν τραγουδαγε με ανοιχτα φτερα κ τον επανεφερα με 3 μηνες κυριολεκτικα μαχης με αγωγη ταφαρμ για σκουλικια taniazine και πραγματικα επανηλθε. Τωρα τον βλεπω πολυ αδυνατο και ανησυχω λιγο..
καρινα_1.webp
κουτσουλιες.webp
σας παραθετω παρακατω μερικες φωτογραφιες καρινας κ κουτσουλιας καθε γνωμη θα ειναι βοηθεια για να ηρεμησω...
 

Συνημμένα

  • Καρινα_2.webp
    Καρινα_2.webp
    90,2 KB · Προβολές: 22
  • καρινα_3.webp
    καρινα_3.webp
    80,5 KB · Προβολές: 25
  • καρινα_4.webp
    καρινα_4.webp
    77 KB · Προβολές: 22
Τα φάρμακα που πήρε στο παρελθόν σου τα συνέστησε κάποιος ειδικός ή είναι δική σου πρωτοβουλία;
τις βιταμηνες του αερα
Δηλαδή τι ακριβώς είναι αυτό?
 
Το φαρμακο που πηρε την αγωγη μου το συνεστησε κτηνιατρος αφου το ειχε δει. Οσο για τις Βιταμηνες εννοω πολυβιταμηνες σκευασμα υγρο 1 φορα την εβδομαδα δεν ειναι φιλος με τις αυγοτροφες του εμποριου οποτε του φτιαχνω μερικες φορες σπιτικη η του βαζω αυγουλακι σφικτο βρασμενο που αυτο το τρωει μεσα σε 3 ωρες τον κροκο πιο πολυ.
 
Πάντως εγώ καρίνα δε βλέπω...
Μήπως θα έπρεπε να κινηθείς πάλι προς τον ίδιο γιατρό να σας βοηθήσει πάλι κι όταν τελειώσει μπορούμε να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες όπως τα σπασμένα φτερά που χρειάζονται ρυθμίσεις στα πάτηθρα.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση θα τον πήγενα αλλά δυστυχώς έκλεισε το ιατρείο κ έχει φύγει εξωτερικό. Η κουτσουλιά είναι φυσιολογική; Εμένα μου φαίνεται λίγο αδύνατος τι λέτε;
[automerge]1555656028[/automerge]
Τον λατρεύω τον χιονουλη έτσι τον λέω τρία χρόνια τον έχω κ περσυ όταν το είδα κάτω στο κλουβί είχα τρελαθεί με σύριγγα του έδινα νερό εδωσα μάχη κ είμαι χαρούμενος που ανταποκριθηκε τότε και το έσωσα
 
Η κουτσουλιά είναι φυσιολογική;
Σε εμένα προσωπικά, ναι! Η μορφολογία τους είναι φυσιολογική.

Εμένα μου φαίνεται λίγο αδύνατος τι λέτε;
Μπορείς να του προσφέρεις μια με δύο το πολύ, φορές την εβδομάδα και βραστό αυγό, αφού το έχεις βράσει για δεκαπέντε λεπτά. Η μερίδα ανά καναρίνι είναι ένα 1/4 του αυγού. 😉
 
να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες όπως τα σπασμένα φτερά που χρειάζονται ρυθμίσεις στα πάτηθρα.
Μια ερωτηση τα σπασμενα φτερα; κ χριαζονται ρυθμισεις στα πατηθρα; τι εννοεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα φτερά της ουράς φθείρονται με την τριβή στα κάγκελα του κλουβιού. Για να το αποφύγουμε, τοποθετούμε τις πατήθρες σε απόσταση από τα πλαϊνά κάγκελα, ώστε το πτηνό να στρίβει και να κινείται χωρίς τα φτερά του να επαφίενται σε αυτά. 😉👍
 
Εγινε καταλαβα απλα πριν τρις εβδομαδες οταν ηταν με την θυλικια με το χωρισμα ειχαμε κατι τραβιγματα ουρας.. η κυρια ηταν τσαουσα τωρα πλεον ηρεμησαν.. κ μιλανε τα πιστσουνακια χαμηλοφωνα κ φιλιουνται που κ που
 
Αψιμαχίες και ήπιες έριδες στα ζευγάρια συμβαίνουν. Είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Σύντομα όμως, συνηθίζουν το ένα το άλλο, βρίσκουν τις ισορροπίες τους και συμβιώνουν αρμονικά, όπως μας ανέφερες για τα δικά σου. :)
 
η κυρια ηταν τσαουσα τωρα πλεον ηρεμησαν.
Μήπως τότε τα όποια προβλήματα προέρχονται από την κοπελιά που τον "ζ'οριζε";
 
Κοίτα καλύτερα να το πας σε κάποιον κτηνιατρο(αν και καλύτερα θα σε βοηθήσει κάποιος πτηνιατρος εάν αυτό είναι εφικτό). Πάντως οι κουτσουλιές φαίνονται κανονικής και μπορεί να είναι έτσι λόγο κάτι που έφαγε κτλ. Δεν έχω κάποια εμπειρία με αυτά τα πουλιά (παπαγάλους έχω) αλλά αυτό που έχει στη κοιλιά δεν μου φαίνεται καλό. Πιστεύω πως έχουν χαθεί τα πούπουλα σε εκείνη τη περιοχή από κάποια μόλυνση.Βέβαια από ότι βλέπω τα πουπουλα λοιπόν πάνω από το πεπτικό του σύστημα. Πιθανός δεν παίρνει αρκετές φυτικές ίνες με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά ο μεταβολισμός και να εχει τέτοια πρόβλημα με τις κουτσουλιες(οπός δηλαδή και στους ανθρώπους) περίμενε λίγο και ξαναενβμερωσε μας.
 
Μήπως τότε τα όποια προβλήματα προέρχονται από την κοπελιά που τον "ζ'οριζε";
Μα τωρα εγω απλα τα κοιταξα απο κατω πανταποιανω τα καναρινια κ κανω ελενχο για να δω αν τρεχει κατι κ απλα εβαλα φωτογραφιες φοβουμενος για καρινα Η θυληκια ειναι τρισ εβδομαδες στο κλουβι δεν ηταν μαζι ποτε.
 
Κοίτα καλύτερα να το πας σε κάποιον κτηνιατρο(αν και καλύτερα θα σε βοηθήσει κάποιος πτηνιατρος εάν αυτό είναι εφικτό). Πάντως οι κουτσουλιές φαίνονται κανονικής και μπορεί να είναι έτσι λόγο κάτι που έφαγε κτλ. Δεν έχω κάποια εμπειρία με αυτά τα πουλιά (παπαγάλους έχω) αλλά αυτό που έχει στη κοιλιά δεν μου φαίνεται καλό. Πιστεύω πως έχουν χαθεί τα πούπουλα σε εκείνη τη περιοχή από κάποια μόλυνση.Βέβαια από ότι βλέπω τα πουπουλα λοιπόν πάνω από το πεπτικό του σύστημα. Πιθανός δεν παίρνει αρκετές φυτικές ίνες με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά ο μεταβολισμός και να εχει τέτοια πρόβλημα με τις κουτσουλιες(οπός δηλαδή και στους ανθρώπους) περίμενε λίγο και ξαναενβμερωσε μας.
Δεν εχει χασει τα πουπουλα στην κοιλια απλα τα ειχα βρεξει για να παρω την φωτογραφια καθαρη οσο μπορουσα. Ο Χιονουλης σε γενικες γραμες μονο το μηλο τημα κ την σπιτηκη αυγοτροφη οτι αλλο και να του βαλω δεν θα το πλησιασει κ βρεσμενο αυγο τα λαχανικα οποτε του ειχα βαλει απλα παιζει κ τα πεταει κατω δεν τα τιμα καθολου εκτος απο το μηλο σαν φρουτο ειναι λιγο επιλεκτικος σπορους τρωει μονο κ σπιτικη αυγοτροφη λιχουδιες μπαστουνακια κτλπ δεν τα πλησιαζουμε
 
Δοκίμασε να του βάζεις που και που βρασμένα χόρτα. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην του βάλεις αυτά που θα φας εσύ. Δεν πρέπει να έχουν καθόλου αλατι. Ρόδι έχεις δοκίμασει, εμένα έτρωγαν πάρα πολύ μήλο αλλά όταν τους έδωσα ρόδι και οι δύο ασχολοντουσαν μόνο με αυτά. Βέβαια δεν ξέχασαν το μήλο, το μήλο έχει σταθερή αξία σε όλα τα πουλιά.
 
Back
Top